Кому занести: як правильно поводитися зі слідством
Кілька основних тактик ефективного захисту під час та після обшуку

Коли країна незмінно потрапляє до різноманітних рейтингів за кількістю корупціонерів на один квадратний метр, багато хто хоче скористатися цією ситуацією. Один з топових запитів від бізнесу, які часто надходять адвокатам: куди «занести», аби нас не чіпали? Та перш ніж шукати виходи, слід конкретизувати запит. Справа у тому, що під час розслідування кримінального провадження існує кілька «організацій», які теоретично могли б допомогти. Залежно від поставленого завдання, кожна з них має свої «реальні» можливості. Так за що можуть «брати» і як «вирішувати» питання із правоохоронними органами? Денис Овчаров, партнер, керівник практики захисту бізнесу Lavrynovych & Partners Law Firm, за восьмирічну адвокатську кар'єру чув сотні історій неефективного «заносу». Ними ділилися як колеги, клієнти, так і самі співробітники правоохоронних органів. Отже, у колонці для Mind адвокат спробував виділити типові схеми обману клієнтів і запропонував альтернативний шлях «вирішення» питання.
Обшук. Уникнути його можливо, якщо правоохоронець в особі слідчого і процесуального керівника не звернувся із клопотанням про його проведення до слідчого судді. Але проводити розслідування без збирання доказів в українських реаліях можливо до першої наради у присутності вищого керівництва. Поки не боляче, рідко хто з бізнесменів домовляється на цій стадії. Зазвичай перші спроби вирішити починаються після того, як стало відомо, що є рішення судді на проведення обшуку.
Виглядає це таким чином: «Вам з яким «прожарюванням»? – «А яке є?» – «Ну, можемо лайт-варіант». – «Це як?» – «Візьмемо 3–4 одиниці техніки та трохи документів. Повідомимо про дату приходу, щоб зайвого не знайти. Ну, і з вашого боку, щоб адвокати не галасували. На все про все 3–4 години».
Це купується, коли раніше клієнт чув або бачив, як реально проходять «маски-шоу» у нашій країні. Тих, хто переживав обшуки з мінімальними втратами, не зацікавить подібна послуга. І ось чому.
Якщо обшук проходить без порушень, то все, що знайдуть, на 99% буде належним доказом.
Тут слід пам'ятати: одна з основних тактик ефективного захисту під час обшуку – це зібрати докази процесуальних порушень. Надалі реалізується доктрина «плоди отруйного дерева отруйні». Це означає, що докази, отримані з порушенням КПК, неможливо використовувати в інших слідчих діях – наприклад, експертизи або позапланові перевірки.
Повернення вилученого майна, техніки або грошей. Це типове «рішалово». Переважно відбувається на викупі того, що вилучили. Ключові гравці: оперативні співробітники, які часто пропонують забрати те, що вже оглянуто або пройшло експертизу. Зазвичай слідчий сам дає вказівку операм повернути вилучене, а ті, щоб безкоштовно не працювати, можуть зажадати скромну суму винагороди. Знову ж таки, згідно з деякою інформацією, коштує це від $500. Згодом сума зменшується у зв'язку з тим, що слідчий рано чи пізно запитає про результати роботи. Слідчий на обшуку може за винагороду передати вилучене на відповідальне зберігання того, у кого вилучив. Це мало чим допоможе, оскільки в подальшому обов'язково піде арешт, і розпоряджатися ним буде практично неможливо.
Також є не менш цікава «послуга» – «половина». Це коли на обшуку знаходять гроші. До протоколу вони не потрапляють, а просто діляться порівну між власниками грошей і правоохоронцями. Або, як варіант, половина потрапляє у протокол обшуку, а решта ділиться. Як показує судова практика, отримати рішення суду про повернення грошей можливо із витратами тільки на правову допомогу. В середньому обсяг роботи адвоката до фактичного повернення грошей у руки становить 30–50 годин і не більше 1,5–2 місяців. Для перемоги необхідно, щоб власник грошей не був підозрюваним і міг підтвердити законність їхнього походження.
Процесуальний керівник – саме він повинен приймати рішення про подальшу долю вилученого майна. Для того щоб не накликати гнів старших товаришів, які не увійшли в долю, рішення самостійно не приймає. Зазвичай приходить на судове засідання, де розглядається питання про повернення, і не заперечує проти позиції захисту, або взагалі не приходить. Відомі випадки, коли за таку мовчазну згоду в клієнтів просили від $5000.
Судова практика свідчить, що повернути вилучене майно цілком можливо і без «стимулу» прокурора.
Для цього необхідно: наявність документів, які підтверджують законність придбання майна, протокол обшуку, визначення слідчого судді про обшук, наявність процесуальних порушень, зафіксованих під час слідчої дії. Також необхідно спростувати зв'язок між вилученим майном і розслідуваним кримінальним провадженням, підтвердити, що під час обшуку була можливість здійснити копіювання інформації. Термін повернення становить у середньому до двох місяців з моменту проведення обшуку.
Зняття арешту з рахунків. Не менш поширена послуга. Часто подається як «ми знімемо вам арешт», але на практиці клопотати до слідчого судді про зняття арешту має право тільки власник рахунку. Прокурор же самостійно у змозі зняти арешт лише за умови закриття кримінального провадження. Ціна може скласти 10–20% від заарештованої суми на рахунку.
Якщо у справі немає підозрюваного або він не є власником арештованого рахунку компанії, його розблокування – це нескладна юридична процедура.
У будь-якому випадку після перемоги адвокатів буде спроба накласти арешт повторно, але при активному захисті зробити це вкрай складно.
Допит. Ніхто не любить цю слідчу дію. «Послуг» тут кілька. Перша – щоб «мене не знайшли і не викликали». При такому запиті недобросовісні оперативні співробітники під виглядом завантаженості не можуть вручити повістку і встановити місцезнаходження особи. Зазвичай така бездіяльність займає до одного місяця і може коштувати від $200 за персону.
Але рано чи пізно допит відбудеться, особливо якщо опер пішов у відпустку або до групи слідчих увійшли нові співробітники, які теж хочуть «обілетити». Пам'ятайте, не так просто належним чином повідомити про виклик на допит, і тим більше ініціювати штраф або притяг. У слідчого мають бути докази, які підтверджують, що людина знала, куди і хто його викликає, і відсутні поважні причини неявки. Крім того, аби уникнути тероризування родичів, сусідів і захисту свого доброго імені, похід на допит так само неминучий, як і відпустка. До нього потрібно готуватися.
Друга «послуга»: «ми надішлемо вам питання, а відповіді ви передасте нам на флешці». На жаль, якою б не була чесною, прозорою, білою схема роботи компанії, чим більше клієнт повідомляє інформації на допиті, тим ширше коло допитуваних осіб. Набагато простіше і дешевше послатися на 63-ту статтю Конституції України та ст.18 КПК. Можна свою відмову давати свідчення пояснити рекомендаціями вашого адвоката, а він вже знає, як і чим керуватися.
Навіть більше, в Україні практично відсутня судова практика притягнення до відповідальності за відмову від дачі свідчень по економічних злочинах.
Закриття кримінального провадження. Найбільш затребувана послуга. «Немає тіла – немає справи». Щоб закрити справу, процесуальний керівник має бути на 100% упевнений у якості та об'єктивності розслідування її слідчим. Повинні бути допитані всі можливі потенційні свідки. Вилучені всі необхідні документи. Проведені необхідні перевірки і експертизи. Щоб ніхто не міг засумніватися в якості розслідування, а особливо – керівники вищого рівня. Адже вони можуть подумати, що з ними не поділилися, і реанімувати будь-яке закрите кримінальне провадження. А з огляду на плинність керівництва, нові обличчя із задоволенням переглянуть справи старих.
Ціна зазвичай варіюється від $50 000. Якщо побачать, що клієнт платоспроможний, суму можуть збільшити. Як варіант – закриття справи однією «організацією» може породити відкриття іншою. Часто схему закриття пропонує замовник, а виконавець безвольно її приймає, але не гарантує ефективного шляху закриття. Тобто у кримінальному провадженні може лежати навіть якісно виписана постанова про закриття, але при цьому матеріали справи свідчать про геть протилежне. Такі постанови легко скасовуються після перевірки матеріалів кримінального провадження, і все починається знову – по колу.
Обмеження термінів розслідування «фактичних справ», можливість оскарження підозри, процесуальний примус щодо закриття кримінального провадження, скарги до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів – далеко не повний перелік можливостей адвоката щодо закриття справи.
В Україні корупція у правоохоронних органах – це продаж повітря з майдану. Тут немає адекватної ціни, немає якості та немає гарантій. Висновок для бізнесу – якісні послуги адвоката позбавляють від необхідності залучати корупційну складову в питаннях захисту від дій правоохоронців.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.