Чи легко вести бізнес у Латвії

Чи легко вести бізнес у Латвії

Докладно – про особливості латвійського законодавства стосовно фізособи-підприємця

Этот текст также доступен на русском
Чи легко вести бізнес у Латвії
Фото: pixabay.com

Український бізнес давно протоптав доріжку на Кіпр, отримав Е-residency в Естонії або просто переїхав до США. Всі звикли розглядати юрисдикції, які користуються великим попитом серед підприємців. Так чи інакше, це «класика жанру». Але не завжди варто ганятися за трендами, і все частіше бізнесмени зупиняють свій вибір у якості країни для ведення бізнесу на Латвії.

Слід зазначити, у кінці квітня поточного року Сейм Латвійської Республіки прийняв зміни до закону «Про запобігання легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, і фінансування тероризму». Яким чином зазначений документ може позначитися на бізнесі, що має рахунки у банківських установах Латвії, і яким є вирішення ситуації з обмеженням обслуговування банками підприємств-оболонок (shell companies), Mind розповідав партнер ESQUIRES Артем Саприкін. 

Втім, вибираючи вигідне для себе і бізнесу розташування, людина перш за все прагне мінімізувати оподаткування і ризики, хоче спростити реєстрацію і вийти на нових клієнтів. З проханням пояснити, чи варто звернути увагу на Латвію з огляду на особливості оподаткування у цій країні, Mind звернувся до юриста Ярослава Ковтуна.

Приватний підприємець (Individualmerchant or Sole Trader). Це одна із форм ведення бізнесу в Латвії в якості фізичної особи – підприємця, аналогічна структурі ФОП в Україні.

Відповідно до латвійського законодавства, особи вважаються резидентами Латвії для цілей оподаткування, якщо:

  • їхнім постійним місцем проживання є Латвія;
  • вони проживають тут протягом 183 днів або довше протягом будь-якого 12-місячного періоду, який починається або закінчує протягом року оподаткування;
  • вони є громадянами Латвійської Республіки, найнятими за кордоном урядом Латвії.

Оподаткування фізичних осіб. Наразі існують такі ставки:

  • 31,4% (складається з податку на доходи фізичних осіб та податку на солідарність) для доходів від 55 000 євро в рік;
  • 23% (у тому числі з доходів від господарської діяльності) для доходів більше ніж 20 004 евро на рік;
  • 20% для доходів до 20 004 евро на рік;
  • 10% для доходу від капіталу, який не є приростом капіталу (Capitalgains);
  • 15% для приросту капіталу.

В Україні, звичайно, існує спрощена система оподаткування, але в Латвії немає необхідності вибирати між групами. Приватний підприємець розраховує на свій дохід і, відповідно, платить згідно отриманого доходу в рік.

Податкова база включає:

  1. доходи, отримані на підставі трудових відносин;
  2. доходи від господарської діяльності;
  3. доходи від незалежних професійних послуг;
  4. гонорари директорів;
  5. процентні доходи, за винятком відсотків від латвійських, європейських чи муніципальних боргових зобов'язань;
  6. дивіденди;
  7. доходи від платежів за інтелектуальну власність;
  8. доходи від продажу металобрухту;
  9. інші доходи згідно зі ст. 3 Закону «Про прибутковий податок з населення» (Law on Personal Income Tax)

Податковий період при наявності трудових відносин становить один календарний місяць, в інших випадках – один календарний рік. Нормативним документом, що регулює даний вид оподаткування, є закон «Про прибутковий податок з населення» від 1 травня 1993 року.

Трудові відносини (Labourrelations). Трудові договори мають бути у письмовій формі і латишською мовою.

У 2018 році мінімальна брутто-зарплата в Латвії становить 430 євро. Основними видами розрахунку заробітної плати є місячна зарплата, система оплати праці та система часу. Нормальний робочий день – 40 годин на тиждень, 8 годин на день, з понеділка по п'ятницю. У разі 6-денного робочого тижня робочий час становить 40 годин на тиждень, 7 годин на день, з понеділка по суботу, а по суботах робочий день коротше.

Внески соціального забезпечення (Social Security Contributions). Роботодавець утримує 10,5% від валового окладу працівника в якості SSC, що виплачується співробітником. Роботодавець повинен також заплатити SSC, який становить 23,59% (загальна ставка SSC – 34,09%). Для тих, хто має право на отримання держпенсії по старості, отримують пенсію по старості, отримують пенсію за місцем проживання або державну спеціальну пенсію в якості інваліда, застосовуються індивідуальні підприємці, також є інші конкретні статуси.

Іноземні роботодавці, що не зареєстровані в Латвії, але мають працівників, які працюють тут у відповідності з трудовими договорами і підлягають соціальному забезпеченню, повинні зареєструватися в Латвії в якості роботодавців для цілей SSC і відповідно заплатити SSC. Що стосується громадян ЄС – до них застосовуються сертифікати A1.

Податок на додану вартість (VAT). У Литві стандартна ставка ПДВ становить 21%. Ставка ПДВ 9% поширюється на книги, газети, інші друковані матеріали, послуги громадського транспорту, розміщення в готелях та опалення житлових приміщень. Ставка ПДВ 5% застосовується до фармацевтичних препаратів, а також до засобів технічної допомоги та їхнього ремонту для інвалідів.

Податкові штрафи (Taxpenalties). Штрафи за неправильний розрахунок і/або сплату податків полягають у наступному:

  • Несплачені податки підлягають оплаті за пізню оплату в розмірі 0,05% в день, не оплаченої. Розрахунок штрафів за прострочення платежу припиняється, коли сума досягає суми початкової заборгованості.
  • Якщо податок не був оголошений, розмір податкових штрафів залежить від частки вартості в державному бюджеті. Наприклад, якщо не заявлена сума податку не перевищує 15% від загальної суми податку, то штраф становить 30% від сплаченого податку.
  • Якщо платник податку приймає додатковий податок, який розрахований і сплачує податок до державного бюджету, протягом 30 днів з моменту прийняття рішення про податкову перевірку штраф повинен бути зменшений до 15% від початкової податкової заборгованості.

Рішення податкових органів можуть бути оскаржені директором SRS (Латвійської податкової служби) протягом 30 днів із дня отримання рішення.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло