Чому венчурний капітал оминає український ринок
Партнерський матеріал

Чому венчурний капітал оминає український ринок

І як вітчизняним розробникам привернути до себе увагу світових інвестгігантів

Цей матеріал також доступний російською
Чому венчурний капітал оминає український ринок
Фото: pixabay

Венчурний капітал (VC) вже протягом певного часу не шукає угод на українському ринку – але це відбувається не лише через тривалу політичну та економічну нестабільність. VC, в традиційному розумінні, порушений, і він не є доступним для більшості людей у світі. Україна є чудовим прикладом забутого ринку з величезним невикористаним підприємницьким та інвестиційним потенціалом. Чому так відбувається і яким чином цій ситуації можна зарадити, повернувши нашу країну на обрій масованого і перспективного інвестування, спеціально для Mind розповідає Бен Юнкман, менеджер компанії VilCap Innivations.

Куди йдуть гроші? Звісно, VC оминає не лише Україну, але також і багато інших місць та людей через короткозорість, яка спричинила проблему різноманіття, ексклюзивних мереж та незацікавленість у незнайомих секторах чи географічних регіонах. Кілька статистичних даних щодо того, яким чином  розповсюджується VC, вказує на тих, кого не беруть до уваги.

  • Наразі більше половини усього світового венчурного капіталу припадає на три американські штати: Каліфорнію, Нью-Йорк та Массачусетс. Лише 14% світового капіталу в 2017 році попрямувало до Європи, причому на Центральну та Східну Європу потрапило лише 0,2%.
  • Менше 5% венчурного капіталу припадає на жінок і менше 8% європейських інвесторів складають жінки.
  • З понад 150 компаній-«єдинорогів» у всьому світі лише 15% вирішують проблеми в галузях продовольства, охорони здоров’я, енергетики, сільського господарства, фінансових послуг або житла, що є найголовнішими шістьма галузями, на які світове населення витрачає свої кошти.

На міжнародному рівні VC, в переважній більшості, йде до головних хабів у розвинутих ринках – США, ЄС, Китай та Південно-Східна Азія. Наведена нижче карта допоможе візуально побачити географічний дисбаланс поширення VC та його головного меседжу до підприємців: якщо ти не знаходишся в одному з цих ринків, ти не отримаєш грошей.

Чому венчурний капітал оминає український ринок

Чому так нерівномірно? Якщо говорити коротко, інвестори часто підтримують хибні ідеї з неправильних причин, сподіваючись виграти, вкладаючи мільярди доларів у легковажні застосунки, які мають на меті принести вигоду лише багатим верствам населення. Придбання Instagram компанією Facebook було чудовою подією для інвесторів та засновників обох компаній, але не мало жодного значення для мільярду людей, які навіть не мають доступу до інтернету. Люди, які не живуть у «правильних» країнах, не мають «правильних соцмереж» або не працюють у «правильній» галузі, постійно ігноруються інвесторами. Інноваційні рішення для вирішення глобальних проблем, що впливають на мільярди людей, залишаються недофінансованими.

А як щодо України? Наслідки політичної та економічної кризи, що вразили країну в 2014 році, завдали значної шкоди, але водночас підготували країну до ініціювання системних реформ, які починають втілюватися в життя. Вигнання корумпованого президента Віктора Януковича довело, що країна була прихильна до реформ. І наразі реалізує зміни, які відбуваються в результаті значних зусиль державного та приватного секторів, щоб корінним чином відновити роботу фінансового сектору та позбутися фінансового «похмілля», викликаного революцією на Майдані.

Хто опинився на вістрі атаки? Виведення з ринку понад 90 банків було болючим, але в кінцевому результаті необхідним процесом, щоб повернути український фінансовий сектор до здорового одужання – крок, який мав неочікувано позитивні результати для підприємницького сектору. Закриття такої кількості банків підняло хвилю талановитих, амбіційних спеціалістів у ІТ та фінансових галузях, що призвело до створення нових фінтех-стартапів безпрецедентними темпами.

Згідно із звітом East-West Digital News, «за минулі роки в країні з’явилася велика кількість запущених проектів, особливо в галузі програмного забезпечення, підприємств, онлайн-сервісів та мобільних пристроїв, а також агротехнічної та енергетичної ефективності». Один з найперспективніших секторів – фінтех – швидко зростає завдяки технічній освіченості та минулому досвіду в банківській сфері: 65% українських засновників мають досвід роботи в ІТ і 30% – у фінансовій сфері, не говорячи вже про 70% старшого керівництва фінтех-компаній, які складаються з професіоналів, які раніше працювали в банках, а саме: в ПриватБанку, ПУМБ, Райффайзен Банк Аваль, Universal та Альфа-банку».

Україна вже давно є світовим лідером, коли йдеться про ІТ-таланти, про що свідчить статус її R&D хабу для понад 100 мультинаціональних технологічних гігантів. Частково це пов’язано з надійною системою освіти, яка випускає близько 40 000 студентів технічних спеціальностей, а до 2020 року має в планах довести цю цифру до 100 000. В ідеалі Україна зможе використати цей новий «врожай» талантів, щоб стати однією з провідних країн-експортерів ІТ в усьому світі. З ІТ-галуззю вартістю понад $5 млрд, 500 аутсорсинговими компаніями, 50 000 інженерів та 100 глобальними науково-дослідними центрами інвестори мають розпочати будівництво мережі всередині країн, для того щоб виявляти та направляти національні технічні таланти на створення рішень та продуктів для глобального ринку.

До чого тут VC? Ймовірно, відповідно до зростаючої кількості талантів, цифри також свідчать і про збільшення кількості венчурного капіталу, скерованого на стартапи з України або такі, які мають українське коріння. У 2017 році в українські технології та ІТ-компанії було інвестовано $265 млн – на 231% більше, ніж попереднього року. З цієї суми 90% надійшло з венчурних фондів. Однак слід підкреслити, що більшість з цих коштів було направлено на кілька великих та другорядних раундів (Grammarly, наприклад, отримав $110 млн інвестицій). У цілому в українських стартапів, як і раніше, не вистачає коштів на ранньому етапі, коли їм треба розвиватись, і їх продовжуватимуть ігнорувати, якщо вони не вживатимуть додаткових кроків, щоб вийти на міжнародний рівень якомога раніше.

Як отримати «правильні» інвестиції? Щоб отримати доступ до правильних мереж та бути поміченими інвесторами, українські стартапи мають активно входити до традиційних світових центрів VC, таких як Кремнієва долина. Багато з них давно застосовують стратегію переходу на міжнародний рівень – в основному, у формі розділення своїх команд на підрозділи в Україні та США (або європейській країні), створюючи свою команду з менеджменту за кордоном та залишаючи частину команди, яка займається науково-дослідницькими та дослідно-конструкторськими роботами, вдома.

Цей підхід став успішним для низки підприємств в останні місяці – на додачу до вищезгаданої угоди Grammarly, Amazon заплатив $1 млрд за технологічний стартап Ring, який має свій найбільший центр розробки в Україні, а також Viewdle отримав $45 млн від Google. Минулого місяця GitLab – стартап з програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом, що базується в Сан-Франциско, але має українське коріння – успішно закрив свій раунд фінансування серії D у розмірі $100 млн, який став останнім з декількох багатомільйонних раундів, які їм вдалось закрити у США за останні кілька років.

На чому слід зосередитися? Приклад GitLab та багатьох українських стартапів доводить, що українські підприємці є одними з найкращих серед найкращих – допоки вони показують себе в правильних регіонах та потрапляють в поле зору інвесторів. Наразі питання полягає у тому, як підтримувати та інвестувати в нові стартапи в самій Україні, де підприємці з досвідом пропонують найкращі рішення, які витікають з контексту реалій в Україні та навіть сусідніх країнах СНД.

Наприклад, такі стартапи, як YouControl та hotline.finance, направлені на те, щоб допомогти українській спільноті приймати більш виважені та обґрунтовані бізнес- та фінансові рішення, підвищуючи прозорість та довіру до фінансового сектору.  Між тим такі  підприємства, як bNesis та Creditor – стартапи, які вже набрали популярності за межами України, але прагнуть вважати і свою країну як одну зі своїх операційних, реагують на попит споживачів на більший контроль над персональними даними, знайшли спосіб дозволити людям використовувати їхні дані, щоб отримати кращі, більш спеціалізовані пропозиції з фінансових продуктів.

Україна має на озброєнні сильні таланти, цілу низку прикладів успіху підприємництва та серії стартапів з вирішеннями для покращення фінансового здоров’я, найбільше їй не вистачає передачі цінностей (communicating values), які пропонує ринок, та пов’язування потужних компаній з відповідними (підходящими) інвесторами. Протягом останніх кількох років Seedstars запускає щорічну презентацію стартапів, висвітлюючи найкращих підприємців світовим інвесторам. А така організація, як Українська асоціація венчурного капіталу та прямих інвестицій, невпинно створює коаліції з іншими європейськими мережами з моменту її створення в 2014 році. Хоча імпульс в регіоні росте, все ще залишається велика можливість виділити перспективних підприємців, які вирішують критичні проблеми людства.

31 жовтня Village Capital та фонд MetLife у партнерстві з українським інноваційним парком UNIT.City та UVCA проводять в Києві форум з питань фінансового здоров’я. Організації та інвестори запрошуються приєднатись до презентації Startup Showcase та побачити дійсний потенціал української підприємницької екосистеми. Цього дня в UNIT.City також відбудеться фінал конкурсу для фінтех-стартапів на ранніх стадіях Financial Health Forum. Дві команди-переможниці отримають по $10 000 грантових коштів від фонду MetLife.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті