«МаскиШоуСтоп – 2»: з’явилися нові можливості закрити справу

«МаскиШоуСтоп – 2»: з’явилися нові можливості закрити справу

Погляд очима адвокатів

Этот текст также доступен на русском
«МаскиШоуСтоп – 2»: з’явилися нові можливості закрити справу
Фото: pixabay

Кілька днів тому непомітно для більшості адвокатів набрав чинності закон № 2548-VIII, більш відомий як закон «МаскіШоуСтоп – 2». Тепер є дві нових можливості закрити справу за участі головного фігуранта. Детальніше про них спеціально для Mind розповідають юрист Роман Лиходід і адвокат Ксенія Проконова, партнер Практики управління конфліктами ЮК Juscutum.

1. При закінченні строків розслідування

Передбачає звернення з клопотанням до слідчого судді при дотриманні двох умов: з моменту відкриття провадження спливли встановлені терміни (12 місяців для злочинів невеликої та середньої тяжкості, 18 місяців для тяжких і особливо тяжких злочинів) і є процесуальний статус. Основний критерій формальний – терміни спливли або не спливли. Однак задоволення клопотання – право слідчого судді, а не обов'язок. У будь-якому випадку, швидше за все, суддя автоматично отримає широку популярність і в адвокатських, і прокурорських колах.

2. Якщо нову справу порушено за подією, яку вже було розслідувано і закрито раніше

Варіант 2 – оскаржити слідчому судді відмову (постанову) слідчого або прокурора в задоволенні вашого клопотання про закриття провадження. Тобто, три основні стадії: подача слідчому клопотання про закриття провадження – отримання відмови в задоволенні – оскарження слідчого судді. Якщо версія «винен», найімовірніше, ланцюжок подовжиться оскарженням бездіяльності при відсутності відповіді слідчого.

Це основне. На перший погляд все просто, але диявол криється в деталях.

Закон істотно змінює розуміння інституту слідчого судді, його основної функції – судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів особи в кримінальному провадженні. У слідчого судді з'являється можливість закрити провадження, ґрунтуючись просто на формальних підставах – терміни і т.п. Раніше слідчі судді не заглиблювалися в питання всього кримінального провадження, займаючись своїм вузьким напрямками роботи – запобіжний захід, повернення майна та інші «пустощі». Ці зміни повинні значно дисциплінувати прокуратуру, для якої дотримання процесуальних строків ніколи не було сильною стороною.

Ще при оцінці законопроекту Головне науково-експертне управління ВРУ слушно зазначило, що закінчення загального терміну досудового розслідування не може бути критерієм для закриття справи. Це міркування було відкинуто, що на руку стороні захисту.

Прискорення розслідування – мета хороша, але мало який суддя піде на позитивне рішення без вивчення матеріалів кримінального провадження. Навіть при наявності формальних підстав судді братимуть до уваги продовжений термін досудового оскарження. Чи піде суддя на закриття провадження і зняття арешту з рахунків компаній, через які, можливо, відмивалися кошти, не знаючи, чи продовжено воно?

Важливу роль відіграють процесуальні аспекти: КПК не розкриває детально права та обов'язки «іншої особи» – новели закону «МаскиШоуСтоп», терміни розслідування злочину і попередню кваліфікацію. Викликали на допит, прийшла «вимога» за статтею 93 КПК України щодо надання документів, в офісі пройшов обшук і т.д.? Ви – особа, щодо якого або майна якого проводилися процесуальні дії. Працювати доведеться в новому, сумнівної якості, статусі.

Чи розслідувано аналогічну подію – це питання тлумачення, отже, суб'єктивне. Повторність, тривалість, характер подій тощо – дискусійний момент у кожній конкретній ситуації. Це може зіграти і злий жарт. Коли ініціатором кримінального провадження є ви, бездіяльністю в розслідуванні первинної заяви можна виправдати подальшу бездіяльність щодо повторного або додаткового. Аналогія діяння – майданчик для роботи слідчого і прокурора. Саме їм вирішувати, чи є провадження аналогічним.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло