Захворіло у світі
176,446,731
Померло у світі
3,811,528
Вилікувалось у світі
160,417,038
Захворіло в Україні
2,223,558
Померло в Україні
51,679
Вилікувалось в Україні
2,127,337
Криптоюрисдикція: як обрати країну для операцій з криптовалютами

Криптоюрисдикція: як обрати країну для операцій з криптовалютами

І які особливості національних законодавств у сфері віртуальних валют

Этот материал также доступен на русском
Криптоюрисдикція: як обрати країну для операцій з криптовалютами
Фото: DR

Глобальний криптовалютний ринок вчергове лихоманить. Після незначного зміцнення основні валюти знову занурилися у спадний тренд. Але, як показує практика, чим більш «адреналінове» ралі демонструє актив, тим більше з'являється бажаючих випробувати долю, інвестуючи в нього. І криптовалюта – не виняток. Разом із тим світова фінансова система, прагнучи адаптуватися до нових технічних можливостей, створює нові або посилює наявні обмежувальні механізми, щоб краще контролювати потоки коштів між різними юрисдикціями.

Як у різних країнах ставляться до криптовалют і регулюють відносини, пов'язані з ними, спеціально для Mind проаналізував партнер юридичної компанії Stron Legal Services В'ячеслав Лаба.

США

У Сполучених Штатах неможливо виділити який-небудь єдиний підхід до регулювання ринку криптовалют, оскільки у кожного штату є власні нормативні документи. Наприклад, FinCEN не вважає криптовалюту законним платіжним засобом, але розглядає її як спосіб переказу грошових коштів (money transmitters), фактично сприймаючи як іншу вартість «класичної» валюти. Податкові органи США, у свою чергу, розглядають криптовалюту як власність, і виходячи з цього випускають податкові гайди.

Що стосується обміну криптовалют – Державна комісія США з цінних паперів вказала, що розглядає криптовалюту як цінні папери. Навесні 2018 року Комісія заявляла, що всебічно застосовуватиме законодавство про цінні папери як до криптообмінників, так і до електронних гаманців.

Сінгапур

У Сінгапурі торгівля і обмін криптовалютами – законні. Цю країну вважають одним з найсприятливіших місць для криптовалютної діяльності, особливо якщо порівнювати її з найближчими сусідами. Але варто зазначити, що криптовалюти не розглядаються тут як платіжні засоби. Податковий орган Сінгапуру вважає біткойни «товаром», отже, застосовує місцеву «версію» ПДВ до продажу та обміну криптовалют.

Валютне управління Сінгапуру виступає за м'який підхід до регулювання обмінних операцій з криптовалютами. Однак ці платіжні засоби тут підпадають під дію правил по боротьбі з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму – так само, як і фіатна валюта.

Японія

Японія створює найсприятливыший клімат для розвитку криптовалют. У 2017 році країна визнала біткойни й інші віртуальні валюти легальними засобами платежу і прийняла відповідний закон про платіжні послуги. Того ж року Національне податкове агентство Японії прийняло акт, згідно з яким доходи від криптовалют слід класифікувати як «інший дохід», а інвесторів оподатковувати за ставкою на рівні від 15 до 55%. Зараз Японія є найбільшим ринком біткойнів.

У 2018 році Служба фінансового моніторингу (СФМ) пролобіювала внесення до закону про платіжні послуги положення про те, що всі криптовалютні обмінники в обов'язковому порядку слід реєструвати у СФМ. Внесення до такого реєстру займає близько шести місяців і накладає суворіші вимоги щодо криптобезпеки і протидії відмиванню грошей, отриманих злочинним шляхом.

Південна Корея

У Південній Кореї криптовалюти не вважаються платіжним засобом: уряд до кінця не визначився з регулюванням їх оподаткування. Так, криптовалюти тут не визнані ані валютою, ані фінансовим активом, і доходи від них не обкладаються податками.

Але у цій країні досить суворі правила торгівлі та обміну криптовалют – зокрема, обов'язкова державна реєстрація торговців. У 2017 році уряд заборонив використовувати в цій сфері анонімні рахунки. А у 2018-му Служба фінансових розслідувань посилила вимоги щодо  звітності банків, які тримають у себе рахунки для криптообміну.

Великобританія

Тут криптовалюти не розглядаються як легальні засоби платежу, але криптовалютні біржі підлягають обов'язковій державній реєстрації. Прибутки від криптовалют оподатковуються податком на приріст капіталу.

Криптообмінники у Великобританії повинні реєструватися в Управлінні з фінансового регулювання та нагляду. Деякі з них можуть отримати й електронну ліцензію.

Швейцарія

Швейцарія як країна з багатою фінансовою історією має м'яке державне регулювання криптовалютної сфери. Криптовалюта та криптообмінники є законними. При цьому криптовалюти розглядаються як актив і оподатковуються податком на розкіш. Криптообмінники підлягають обов'язковому ліцензуванню у фінансовому управлінні Швейцарії.

З цікавого: у 2016 році місто Цуг дозволило оплачувати міські збори біткойнами.

ЄС

Європейський союз не має уніфікованого законодавства щодо криптовалют, хоча останні вважаються законними. Безпосереднє регулювання криптовалютних операцій залежить від конкретної країни. Як правило, багато держав – членів ЄС стягують податок на приріст капіталу з прибутку від операцій з криптовалютами в розмірі 0–50%.

Криптообмінники регулюються на регіональному рівні та підлягають реєстрації у відповідних регуляторах.

У квітні 2018 року ЄС узгодив текст 5-ї Директиви про боротьбу з відмиванням грошей. Правки свідчать, що криптообмінні організації зобов'язані застосовувати політику KYC («Знай свого клієнта») відносно до суб'єктів, які користуються їхніми послугами, а також виконувати правила звітності за цими операціями.

Естонія

Наразі Естонія є однією з найпопулярніших європейських юрисдикцій для ведення діяльності, пов'язаної з криптовалютами. Багато учасників криптовалютного ринку обирають цю країну з наступних причин:

  • реєстрація компанії й отримання ліцензій на операції з криптовалютами займає до двох місяців;
  • на криптообмінні операції видається ліцензія альтернативного платіжного засобу;
  • ризик кваліфікації токена як цінного паперу низький;
  • низькі витрати на отримання ліцензії;
  • спілкуватися з регуляторами набагато простіше, ніж в інших юрисдикціях; також є можливість спілкування і російською мовою;
  • біткойни й альткойни не обкладаються ПДВ, а залучені кошти не оподатковуються доти, доки не розподілені дивіденди.

Отримання ліцензії для криптообмінників у Естонії вимагає подачі таких документів:

  • заява на отримання ліцензії;
  • корпоративні документи, документи на директора, акціонерів, включаючи довідку про відсутність судимостей;
  • АМL (Anti-Money Laundering) правила компанії;
  • бізнес-план з описом способів верифікації клієнтів.

Крім цього, отримання ліцензії передбачає призначення комплаєнс-офіцера та відповідального за накладення міжнародних санкцій. Це може бути й одна особа.

Мито за розгляд заявки на отримання криптоліцензій складає 345 євро.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті