Заборона на в'їзд громадян РФ: чому не пускають лише чоловіків
І як подібна «гендерна дискримінація» може відбитися на безпеці країни

Воєнний стан вчергове висвітлив одну з проблем України: за політичними рішеннями немає опрацювання та аналітики. У четвер було оголошено, що до України заборонено в'їзд громадянам Російської Федерації – чоловікам у віці від 16 до 60 років. Джерелом послужило інтерв'ю глави Держприкордонслужби, а потім – офіційна Twitter-сторінка президента. Артем Афян, адвокат, керуючий партнер ЮК Juscutum, розповів Mind, що слід знати про заборону, чому не пускають лише чоловіків і до чого країна виявилася не готова.
На кілька днів новина стала однією з найбільш обговорюваних по обидва боки кордону. Юристи почали виписувати аналітику для своїх клієнтів, намагаючись роз'яснити суть нових правил. Але виявилося, що нових правил немає. Після заяв не було жодного документа. Немає наказу, положення або іншого офіційного документа, в якому було б відображене те, що стривожило обидві країни.
Існуюча невизначеність може означати тільки одне: керівництво країни не має аналітичного центру, який би підготував це рішення за три дні. Насторожувало і те, що ніхто не підготував такий документ заздалегідь. Так що ж це було – спланований акт відбиття агресії північного сусіда чи емоційний порив? Наразі немає сенсу обговорювати доцільність самих заходів, спробуємо лише розібрати їхню юридичну складову.
Кого стосується обмеження? Оскільки ця норма відноситься до обмежень прав громадян, вона повинна мати під собою належні правові підстави. Якщо ми говоримо про 10 областей України, то військовий стан дає подібні підстави. Але як тоді контролювати переміщення громадян РФ з Києва, припустимо, до Чернігова? Якщо ж йдеться про всю територію України, то у нас на руках є лише закон про деокупацію Донбасу (де РФ визнається агресором), який не дає підстав для подібного обмеження. І тут можливий принизливий сценарій, при якому російський громадянин в українських же судах цілком зможе оскаржити законність цього документа. Якщо, звичайно, сам документ побачить світ.

Чому обирають чоловіків? Аспект обмеження за статтю вкрай цікавий у своєму обґрунтуванні. Хіба Україна розглядає військовослужбовців жіночої статі як менш небезпечних? Адже в нас у країні недавно, абсолютно обґрунтовано, День захисника відзначався не тільки як чоловіче свято. Кількість жінок-військовослужбовців та їхній внесок у боротьбу з агресією складно переоцінити. Так що таке обмеження «за чоловіками»? Це спроба принизити армію РФ або патріархальність верхівки української влади? Ми не боїмося формування жіночих батальйонів на території України? Навіть більше, в Україні діє закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок», у світлі якого подібна ініціатива здається дещо некоректною вже в межах загальної політики держави.
Чи небезпечні на кордоні жінки? Статева дискримінація створює ще один простір для юридичної казуїстики. Він впирається в документальне визначення «чоловіки». Воно підтверджується виключно документами. Тобто якщо завтра на кордон прибуде автобус з російськими десантниками, у яких будуть довідки, що всі вони – трансґендери, і стать в їх паспортах буде визначено як жіноча, то ані двометровий зріст, ані навіть наявність первинних статевих ознак не будуть фокальною підставою для відмови у в'їзді в країну. А вже можливості спецслужб демонструвати фокуси з документами сумніву не викликають. Але, щоправда, це діяло б тільки в разі, якщо б всі ці взводи збиралися перетинати кордон легально.
Не знаю, чи допоможе Україні обмеження в'їзду для громадян РФ. Наразі лякає не сама міра, а її підготовка і виконання. Адже ми в кроці від ще більшого розгортання театру військових дій, і це вже – не тема для іронії.
А тим часом… У суботу на запитання автора співробітник прикордонної служби відповіла, що при в'їзді в країну здійснюється вибірковий пропуск громадян РФ у тому ж порядку, що і минулого тижня.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.