Якщо за кордоном вкрали паспорт: що робити і куди бігти

Якщо за кордоном вкрали паспорт: що робити і куди бігти

А також – коли і як повертатися в Україну

Этот материал также доступен на русском языке
Якщо за кордоном вкрали паспорт: що робити і куди бігти

Напередодні хвилі новорічних мандрівок все більше зростає інтерес до «гарячих» пропозицій від туроператорів та просто цікавих закордонних локацій. Але подорож на Новий рік – це не завжди лише приємна святкова метушня. Іноді, надто захопившись нею, можна потрапити в халепу. Наприклад – загубити свій паспорт. Втратити його за кордоном неприємно, але не смертельно. Перш за все, потрібно знати, куди звертатися та як діяти, щоб швидше відновити документ. Юлія Зуєва, юрист INPRAXI LAW, спеціально для Mind розписала основні кроки, до яких слід вдаватися замість відчаю. Так, для початку – припинити панікувати.

За загальним правилом, процедура звернення до уповноважених органів внаслідок втрати паспорта є однаковою в різних країнах близького і далекого зарубіжжя.

Напишіть заяву до поліції. Перш за все, необхідно звернутись до найближчого відділення поліції для складення заяви про втрату або крадіжку паспорта. В тексті заяви доцільно перерахувати всі візи та відмітки, які були проставлені у паспорті в країні вашого перебування (якщо це можливо), навести перелік усіх втрачених документів, якщо крім паспорта зникло ще щось, та обставини виявлення пропажі. За результатами прийому такої заяви вам має бути виданий протокол або довідка про тимчасову відсутність закордонного паспорта.

Завітайте до посольства. З  цією довідкою або протоколом необхідно звернутися в місцеве посольство України. На даному етапі може виникнути складність, якщо в посольстві документи оформлюються лише англійською мовою – в такому випадку необхідно буде зробити нотаріально засвідчений переклад довідки/протоколу.

У посольстві, за загальним правилом, заповнюється заява-анкета для отримання тимчасового посвідчення особи на повернення в Україну. Службовцям посольства необхідно надати всю запитувану документацію та інформацію про себе: поліцейську довідку або протокол, документи, які підтверджують вашу особу та громадянство (наприклад, копію внутрішнього або закордонного паспорта, водійські права, студентський квиток тощо), квитанцію про оплату консульського збору, розмір якого може коливатися в діапазоні від 20 до 100 доларів, фотографії 3,5/4,5 см у необхідній кількості.

Підтвердьте свою особу. На даному етапі також можуть виникнути складнощі в тому випадку, якщо у вас немає при собі жодного документа, який посвідчує особу та громадянство. В такому випадку необхідно буде знайти двох громадян України, які також знаходяться у країні вашого теперішнього перебування та зможуть стати свідками, щоб підтвердити вашу особу та громадянство (вони, в свою чергу, повинні будуть надати внутрішній, закордонний паспорти, нотаріальну копію закордонного паспорта – залежно від вимог у тій чи іншій державі).

На підставі поданих вами документів та відомостей, після встановлення вашої особи та громадянства, співробітниками консульства буде оформлене тимчасове посвідчення особи на повернення в Україну.

У Польщі все навпаки. У той же час, наприклад, у Польщі процедура фіксації втрати паспорта є протилежною описаній вище. Тобто спочатку необхідно негайно повідомити про втрату паспорта найближчу дипломатичну або консульську установу України в Республіці Польща, де заповнити заяву про підтвердження вашої особи (у разі відсутності як закордонного, так і внутрішнього паспорта громадянина України).

Після встановлення особи уповноваженими консульської установи видається лист-звернення встановленого зразка до органів поліції з метою отримання довідки про факт втрати паспорта.

Після отримання довідки від поліції про втрату паспорта (за якою необхідно звернутись особисто), Консульським відділом Посольства України в Республіці Польща видається посвідчення особи на повернення в Україну.

Як правило, якщо не виникає труднощів з ідентифікацією людини, посвідчення особи на повернення в Україну видається у день звернення до уповноважених органів.

Не забутьте повернутися додому. Варто пам’ятати, що посвідчення на повернення в Україну передбачає таке повернення протягом 15-30 днів з моменту видачі. Тобто, якщо у вас є незавершені справи в країні перебування, ви можете ще залишитися там на визначений період. При цьому, посвідчення  дозволяє тільки перетин кордону з Україною, воно не є аналогом закордонного паспорта громадянина України, та на його підставі не можна перетинати кордони держави перебування з іншими державами.

Особливості деяких країн. Однак, при цьому варто зважати на особливості в певних країнах, які можуть вплинути на офіційну процедуру при втраті паспорта.

Практика Об’єднаних Арабських Еміратів, як країни з досить суворими законами, у відношенні осіб, які втратили паспорт, часто є досить жорсткою. Так, втрата паспорта може призвести аж до тимчасового затримання особи на термін, який є необхідним для отримання нового закордонного паспорта або довідки з посольства України. Тому не варто всюди носити з собою оригінал закордонного паспорта, оскільки переміщення по країні можливе і на підставі копії паспорта та візи, отже є сенс залишати оригінал закордонного паспорта в сейфі готелю.

Сполучені Штати Америки, попри те, що є прообразом омріяної країни проживання для багатьох, є досить бюрократичною державою, в якій втрата паспорта також може призвести до втрати великої кількості нервових клітин, оскільки процедура отримання тимчасового свідоцтва на повернення в Україну може розтягтись в часі.

При цьому, цікавим є той факт, що дана тенденція має місце не тільки по відношенню до туристів, а й, власне, до осіб які мають громадянство США.

Так, показовим є випадок одного з громадян Сполучених Штатів, який за сім років тричі залишався без паспорта з різних причин – документи забирали грабіжники разом з майном, паспорт був втрачений під час морського круїзу, документи були знищені під час пожежі в квартирі. За цей час загалом чоловіком було заповнено більше 200 різноманітних заяв і анкет та проведено близько 400 годин в телефонних розмовах з офіційними установами.

У свою чергу іммігрант із Африки Бенджамін М. був змушений залишатись у Таїланді чотири місяці замість запланованого одного тижня, після того як з готелю була вкрадена його сумка з усіма документами – оскільки тайська поліція такими справами не займається, а американські посольства та консульства завалені іншими справами і, відповідно, працюють досить повільно. За цей час туристу довелось витратити майже 4 тисячі доларів на послуги нотаріусів, адвокатів і перекладачів.

Отже, зіткнення з офіційними установами США через втрату закордонного паспорта через високий рівень бюрократії може стати неприємним «бонусом» до подорожі або робочої поїздки.

Однак, при цьому США слідує шляхом технологічно розвиненої країни, що має величезні переваги. Так, відомим є випадок туриста Мартіна Райша, який забув свій паспорт, та при перетині кордону витягнув з чемодану планшет і пред’явив працівникам прикордонної служби відскановані копії всіх офіційних документів, що стало достатньою підставою для можливості перетину кордону держави.

Таким чином, є сенс мати при собі, крім паперових оригіналів та копій документів, які посвідчують особу, ще й електронні копії.

Трохи про «місцевий колорит». Крім особливостей, пов'язаних зі звичайним ходом речей у тій чи іншій країні, варто зважати на людський фактор, а також обставини, в яких ви можете перебувати в момент, коли виявите втрату паспорта.

Так, наприклад, навіть звичайний похід до відділення поліції може становити проблему, оскільки, якщо ви перебуваєте в глибинці або в якій-небудь екзотичній країні, абсолютно не факт, що поліцейські володітимуть достатнім рівнем англійської мови, щоб допомогти вам у ситуації, що склалася.

Крім того, проблему може становити процес транспортування до консульства або посольства. Якщо ви знаходитесь у столиці, це звісно, буде неважко, але може виникнути ситуація, коли втрата паспорта відбулася в глибинці або на острові. Якщо ви – на острові, це полегшує ситуацію, оскільки при посадці на пором документи, як правило, не перевіряють, однак на борт літака або в поїзд без документів, звісно, не пустять. У такому випадку до посольства доведеться діставатися автобусом або автостопом.

Таким чином, перебуваючи в іншій державі, варто не втрачати обачність та слідкувати за своїми документами й особистими речами, щоб після поїздки залишилися лише приємні спогади і враження від цікаво і насичено проведеного часу – без гіркого осаду від зіткнення з колоритом місцевих офіційних установ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло