Урок історії: що означають Голанські висоти для Ізраїлю

Урок історії: що означають Голанські висоти для Ізраїлю

І чому визнання цієї території як ізраїльської є значимим для міжнародної політики

Этот материал также доступен на русском языке
Урок історії: що означають Голанські висоти для Ізраїлю
Фото: DR

25 березня президент США Дональд Трамп офіційно визнав Голанські висоти територією Ізраїлю. Було підписано Декларацію про визнання суверенітету Ізраїлю над цією територією. Подія стала світовою сенсацією, оскільки розчерком пера 45-го президента США в присутності ізраїльського прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху завершені невизначеність і коливання американської політики в цьому питанні протягом останніх 52 років. Визнанням Голан частиною єврейської держави Трампу вдалося виконати обіцянки власним виборцям і, звичайно, ізраїльтянам у тому, що стосується зміцнення безпеки Ізраїлю. Олег Вишняков, почесний консул Держави Ізраїль у Західному регіоні України, спеціально для Mind розповів, яке значення це має для міжнародної політики в цілому.

Чому крок Дональда Трампа важливий? Це рішення можна трактувати як непряме визнання командою Трампа ще однієї нової реальності: колишньої Сирії вже немає, а на її місці – де повністю, а де частково – заправляють генерали іранського Корпусу вартових ісламської революції (КВІР). Ті самі генерали, які регулярно обіцяють «покарати», «стерти з карти» і загалом знищити державу Ізраїль.

Піклуючись про безпеку громадян, Ізраїль протягом 52 років домагався визнання території Голанських висот. Звичайно ж, є країни, що не підтримують це рішення. Це непросте питання обговорювалося на міжнародній політичній арені довгі десятиліття, і прийняття цього рішення надзвичайно важливе для безпеки громадян Ізраїлю.

Чому територія стала спірною? На Голанських висотах проходить межа між Ізраїлем і Сирією. На цій території проживають приблизно 40 000 осіб, половина з яких – іудеї, а інша – мусульмани. Обидві країни вважають цю територію своєю.

Основи конфлікту були закладені ще в 1923 році, коли Великобританія, якій після перемоги в Першій світовій війні дістався мандат на управління територіями Палестини, передала Голанські висоти в управління іншій переможниці – Франції. На територіях, якими опікувалася Франція, пізніше виникала Сирія, яка в 1944 році проголосила незалежність. До її складу увійшли і Голанські висоти. Під час «шестиденної війни» 1967 року ізраїльтяни взяли цю територію під свій контроль.

До цього Голанські висоти входили до складу сирійської провінції Кунейтра. Суверенітет держави над Голанськими висотами проголошений Ізраїльським парламентом у 1981 році. Але міжнародне співтовариство, зокрема й Сирія, не визнали цього. Так, Рада Безпеки ООН назвала закон недійсним і таким, що не має міжнародної юридичної сили. Голанські висоти періодично піддаються обстрілу з боку Сирії, а Ізраїль завдає ударів у відповідь. Зокрема, такий інцидент стався в січні 2019 року.

Як визначено статус Голанських висот у міжнародних документах? Приналежність Голанських висот Ерец Ісраель зафіксовано в рішенні Ліги Націй, що визначила межі мандата, виданого Сполученому Королівству для створення єврейського національного осередку і єврейської держави. Перекроювання кордонів між британською Палестиною і французької Сирією (як, до речі, і виділення 80% території Палестини – на схід від ріки Йордан – під арабську державу) було зроблено з порушенням зобов'язань держави-мандатарія.

ООН – правонаступник Ліги Націй, тому є підписантом цих рішень і кордонів, поки вони не скасовані настільки ж основоположним документом, якого немає. Резолюція РБ ООН, яка засуджує ізраїльську анексію Голанських висот, відповідно, прийнята в порушення цієї «конституційної норми». Не кажучи вже про те, що сама резолюція не передбачає обов'язкового виконання і являє собою загальну політичну декларацію, сумнівну з міжнародно-правової точки зору.

Крім усього, потрібно відзначити, що Голани – частина ядра території етногенезу євреїв, з масою залишків стародавніх поселень і синагог, побудованих за сотні років до того моменту, як перший араб проявився в цій частині Леванту.

Які наслідки зміни статусу Голан для Ізраїлю? Дане рішення Трампа є визнанням реального стану справ і має надзвичайну стратегічну важливість Голан для захисту ізраїльської держави. Нараховуються безліч життєво важливих для Ізраїлю причин утримувати Голанські висоти. Основні з них:

  • Військова безпека. Встановлені на Голанах ворожі гармати здатні загрожувати всьому північному Ізраїлю. А вже ракетні позиції і поготів роблять шанси на існування держави в разі війни близькими до нуля.
  • Національна безпека. З Голанських висот річка Йордан з притоками Аль-Хасбані, Баниас і Ліддані постачає водою озеро Кінерет. А з нього водою забезпечується до третини населення Ізраїлю. Що робити, якщо Дамаск, повернувши собі цю територію, вирішить якимось чином влаштувати Ізраїлю водний голод? Тим більше, що рівень озера і так з року в рік знижується.
  • Економічна безпека. Тут виробляється половина мінеральної води Ізраїлю, близько чверті вин, а також вирощуються овочі та фрукти.

Багато хто зараз намагається провести паралелі між ситуацією на Близькому Сході та світовими територіальними конфліктами. Але варто враховувати, що кожен конфлікт має різні вихідні дані. І для кожного порівняння необхідно розуміти історію конфлікту і його передумови. Дамаський режим не визнає права Ізраїлю на існування, надає фінансування і базу для терористичних арабських угруповань, а Голани тричі ставали плацдармом для сирійської агресії проти Ізраїлю. Відповідно, агресор заплатив за напади своєю територією, що є стійкою нормою і прецедентом міжнародного права.

Ізраїль кожен день стикається з викликами у сфері оборони. Визнання суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами зміцнить його здатність захищати себе. І в цей історичний момент Ізраїлю важлива підтримка його дипломатичних і економічних партнерів, серед яких і Україна.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло