Захворіло у світі
99,734,558
Померло у світі
2,140,446
Вилікувалось у світі
55,083,149
Захворіло в Україні
1,197,107
Померло в Україні
22,057
Вилікувалось в Україні
965,835
Секрет суперпам'яті: як збільшити продуктивність мозку і встигати все

Секрет суперпам'яті: як збільшити продуктивність мозку і встигати все

Брейнхаки для тих, хто хоче ефективно запам'ятовувати і вчитися

Цей матеріал також доступний російською
Секрет суперпам'яті: як збільшити продуктивність мозку і встигати все
Фото: pixabay

Директор з розвитку «Бізнес Радіо», автор методик і тренер з розвитку мозку і персональної продуктивності; засновник освітнього проекту БРЕЙНХАКЕР Віктор Рубльов у рамках першого в Україні фестивалю біохакінга Biohacking fest Ukraine, який відбувся в Києві 27–29 вересня, розповів про те, як поліпшити здатності мозку до запам'ятовування інформації.

Mind ділиться основними тезами виступу спікера.

Головний актив у житті кожного – це мозок. Він «процесить» усе наше життя, всі переживання, емоції, страхи тощо. Але нас ніхто не вчив використовувати його повною мірою. Йтиметься про деякі методики. Можливо, на перший погляд вони здадуться дивними. Але потрібно дивитися не на процес, а на результат.

Три правила ефективності

Я вивчаю брейнхакінг і понад п'ять років допомагаю командам підвищувати їхню ефективність, і я хочу поділитися секретами, як хакнути мозок і поліпшити пам'ять. Є три правила ефективності:

 1. Ви – найкращий тренер для себе. Результат будь-якого тренування залежить від вас. Що б я не говорив, нічого не спрацює, поки ви не спробуєте.
 2. Не можна припиняти навчання. Ми живемо у світі постійних змін, кінець їм не настане і легко не буде ніколи. Якщо ви стоїте на місці, ви відкочуєтеся назад. Стагнація – це регрес. Крім того, життя прискорюється. У світі постійних змін потрібно завжди бути до них готовим. Бути готовим вчитися все життя у всіх сферах.
 3. Важливо бути швидше, результативніше і здібніше за конкурентів. Тут якраз допомагає тренування мозку. Я думаю, що в найближчому майбутньому людство розділиться на два типи. Тих, хто буде більше працювати, на знос тощо. І тих, хто зможе хакнути систему, переглянути свої дії.

Три елементи для навчання з максимальною користю

Брейнхакінг – техніка розвитку пам'яті, прискорення сприйняття інформації, поліпшення концентрації. Те, що дозволяє використовувати ментальний ресурс із максимальною користю для себе. Є три елементи, які покращують процес навчання й запам'ятовування.

 1. Стан. Хто з вас знає про користь зарядки? А хто робить? Отож.
  Мозок і тіло дуже пов'язані, наш стан, те, як ми рухаємося, впливає на біохімію мозку. Зарядка покращує стан, дозволяє тілу розправитися. З посмішкою на обличчі неможливо думати про погане.Будь-яка інформація краще засвоюється з рівною спиною та відкритої позою.
 2. Увага. Чи помічали за собою таке: хочете купити якусь річ, наприклад автомобіль, і починаєте бачити його всюди навколо. Так працює увага. Навколо величезна кількість інформації, але наша свідомість вихоплює лише малу частину, на яку ми себе запрограмували. Іноді ми робимо це свідомо, іноді ні. Свідоме програмування значно полегшує навчання. Але щоб спрацював фільтр уваги, потрібно зрозуміти, навіщо вам це треба. Відповідайте собі, яке завдання ви хочете вирішити за допомогою, наприклад, цього тексту. Важливо це написати, щоб налаштувати фільтр своєї уваги.
 3. Система запам'ятовування. Протягом години ви забудете близько 50% інформації, навіть тієї, що слухаєте свідомо. Через тиждень можете взагалі не згадати, що відбувалося й де. Хто з вас читав «7 навичок високоефективних людей» Стівена Кові? А хто пам'ятає хоч один? Наша пам'ять працює не так, як хотілося б. Іноді навіть здається, що з нашим мозком щось не так. Але справа лише в методиці.

Є три види пам'яті: сенсорна, робоча, довготривала. Якщо довготривала необмежена, то робоча обмежена числом Міллера: сім плюс-мінус дві одиниці інформації. Наш мозок – продукт еволюції. У нас добре розвинена пам'ять на образи. Це було необхідно для виживання. Але нас оточує занадто багато абстрактних речей. Головний секрет суперпам'яті – навчитися подавати інформацію.

Три поради, які дозволять оптимізувати процес навчання

 1. Розділяйте інформацію на невеликі блоки по сім плюс-мінус дві одиниці.
 2. Слова на початку і в кінці списку запам'ятовуються найкраще. Пам'ятайте про це.
 3. Створюйте яскраві образи. Вони дозволяють запам'ятовувати краще. Наприклад, якщо вам потрібно запам'ятати випадкові слова, уявіть, на що вони схожі. Одиниця схожа на олівець, двійка – на лебедя, чотири – на джип, п'ять – рука тощо. Що роблять ці об'єкти? Чим більш дивними будуть образи і їхні дії, тим краще запам'ятається інформація.

7 брейнхаків, які зроблять вас ефективнішими

 1. End minding. Коли ви щось плануєте, ви починаєте виходити з того, що є. Але ваше завдання – починати з того, який результат хочете отримати. Це дозволяє уникнути попереднього досвіду і піти від того, як ви робили завдання раніше, і знайти інноваційний метод вирішення.
 2. Правильні питання. Відчуйте різницю між питаннями «чому продажі впали?» і «як я можу зробити продажі кращими?». Ситуація одна і та сама, але підхід – тотально різний. Ваші результати – це результати питань, які ви ставите собі. Наш мозок – це біокомп'ютер з пошуку відповідей на питання. Тому якість питань дуже важлива.
 3. Аудит себе. Дуже важливо протягом дня відстежувати рівень енергії. Якщо ваш рівень енергії на четвірку, а рівень завдання вимагає включення на вісімку, то який сенс братися за нього? Важливо швидко себе прокачати до потрібного рівня.
 4. Сильний дедлайн. Слабкий дедлайн – це коли він начебто вже настав, але є ще тиждень, і ви розслабилися. Сильний – це коли ви повинні використовувати результат своєї роботи відразу. Коли ви даєте собі дві години на виконання завдання і в будь-якому випадку після цього будете змушені використовувати результат своєї роботи, ви точно її зробите, причому будете ефективні.
 5. Фокусний блок. Протягом дня обирайте фокусний блок. Він може тривати годину, півтори, півгодини, залежно від завдання. Під час фокусного блоку ви працюєте над найсильнішими можливостями, використовуючи найсильніші сторони і роблячи найсильніші дії. Є завдання, які максимально ведуть до результату, а є – які створюють зайнятість. Під час фокусного блоку потрібно працювати над першими і відключити всі фактори, що відволікають. Навіть якщо це буде година на день, це буде робота над завданнями, які рухають вас вперед. Через місяць ви будете в шоці від своїх результатів.
 6. Уникнення сірої зони. Це коли під час роботи ви думаєте про домашні справи, а всі вихідні – про роботу. Уникайте її будь-якими способами. Під час відпочинку – тільки відпочинок. Коли ми з'єднуємо два процеси, ми і ні там, і ні там.
 7. Тренування мозку. Постійно тренуйте свій мозок. Йдете в магазин – запам'ятайте список покупок. Навіть мікродії дають величезний ефект.

Раніше Mind публікував основні тези з виступу глави представництва GTD в Україні, співзасновника спільноти Live.Love, фінішера Ironman В'ячеслава Сухомлинова.


Біохакінг – підхід комплексного управління персональним здоров'ям, який був розроблений 10 років тому в Силіконовій долині, для підвищення персональної продуктивності в усіх сферах життя, а не вживлення чипів або баловство таблетками. Біохакінг дозволяє перевести здоров'я з абстрактної у вимірювану категорію.

Перший в Україні фестиваль біохакінга Biohacking fest Ukraine пройшов у Києві 27–29 вересня.

Організаторами заходу виступили:

 • клініка SQLAB – перша в Східній Європі і одна з перших у світі клінік біохакінга, яка з 2016 року професійно розвиває біохакінг в Україні;
 • приватний закритий клуб H Club;
 • заміський клуб Equides club

Mind.ua – партнер заходу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті