Захворіло у світі
98,782,736
Померло у світі
2,121,681
Вилікувалось у світі
54,482,189
Захворіло в Україні
1,191,812
Померло в Україні
21,861
Вилікувалось в Україні
947,514
Хакнути мозок: як не хвилюватися і не забувати про важливі речі

Хакнути мозок: як не хвилюватися і не забувати про важливі речі

Про науку використовувати всі можливості мозку і щасливе життя

Цей матеріал також доступний російською
Хакнути мозок: як не хвилюватися і не забувати про важливі речі

Голова представництва GTD в Україні, cпівзасновник спільноти Live.Love, фінішер Ironman В'ячеслав Сухомлинов в рамках першого в Україні фестивалю біохакінга Biohacking fest Ukraine, який відбувся в Києві 27-29 вересня, розповів про те, як розвантажити свій мозок і зробити його більш ефективним у роботі та особистому житті.

Mind ділитися основними тезами виступу спікера.

Я хочу розповісти про один із принципів методики GTD (Getting Things Done), яку описав у своїй книзі «Як доводити справи до кінця» Девід Аллен у 2001 році. Сподіваюся, ця інформація зробить вас більш продуктивним, сфокусованим, навчить перебувати в моменті та розкривати свій творчий потенціал.

Ви в своєму розумі?

Я запитую це не для того, аби переконатися, що ви не зійшли з розуму. Вашому мозку потрібен простір, потрібна свобода для творчості. Більшість людей вважають, що їхній мозок – офіс, де потрібно зберігати все. Але він поганий як офіс. Зате дуже хороший в інших речах – таких як зберігання спогадів і ефективна реакція на все, що ви бачите.

У вас бувало так, що ви йдете в магазин за лимонами і повертаєтеся додому без них? Це тому, що ви використовуєте мозок як офіс. Але він може зберігати в пам'яті сім – плюс-мінус два елементи, а за останніми дослідженнями – лише чотири. Так, щоб ви могли їх пам'ятати, структурувати і керувати пріоритетами. Але ви перетворюєте його на звалище.

Розум як вода

Наше життя набагато складніше, ніж просто чотири речі, і не кожен в змозі зрозуміти, як з цим всім впоратися. Девід Аллен, щоб пояснити свій підхід, наводить метафору зі східних єдиноборств. Мозок – як вода, що взаємодіє своєчасно і достатньо з усім, з чим стикається. Вода рідка і минає перешкоди, завжди знаходить баланс, ніколи не реагує занадто багато або недостатньо. Бійці східних єдиноборств перед боєм спустошують мозок за допомогою медитації.

Якщо на вас в темному провулку нападає чотири людини, вам не потрібно пам'ятати про 2000 листів у пошті. Потрібно сфокусуватися і бути тут і зараз, щоб дати відсіч. Але якщо ви носите нотатки з однієї зустрічі на іншу, робочі справи додому, а домашні проблеми на роботу, то навряд чи ваш мозок знаходиться в стані води.

Багато людей, особливо топ-менеджери, кажуть, що могли б впасти в цей стан, якщо б у них було більше часу. Але у матері Терези і Баха теж було 24 години на добу. Так, у Баха не було електронної пошти або месенджера, але у нього було 20 дітей.

Щоб виникла класна ідея, потрібно нуль часу. Щоб увійти в творчий настрій – теж. Аби сфокусуватися і подумати про плани на найближчі кілька років потрібний не час, а стан. Простір у вашій свідомості, щоб ви були сфокусовані на тому, чим зайняті.

Що таке продуктивний стан

У продуктивному стані ви розслаблені, залучені в те, що ви робите, зосереджені та тримайте ситуацію під контролем, готові до всього. Безумовно, багато речей ще навалиться, ви дізнаєтеся щось нове буквально сьогодні, в найближчі дні і т. д. Буде це виклик або це буде можливість – невідомо. Наразі частота появи можливостей і викликів зросла. Бути до цього готовим можна тільки в продуктивному стані, оволодівши технікою управління справами.

Це як з технікою гри в гольф. У майстерності немає меж. Або виховання дітей. Ви завжди можете дати їм щось ще, незалежно від їхнього віку. Або управління компанією – завжди можна досягти великих результатів або більшого задоволення собою. Зазвичай люди це не усвідомлюють.

Коли ви берете документи з роботи додому, щоб ввечері їх подивитися, а вранці – забрати назад, що ви робите, щоб не забути? Напевно, залишаєте біля вхідних дверей? У цей момент ви отримуєте простір не думати про це. Вранці, коли ви прокинетеся в нересурсному стані, виходячи з дому, ви побачите документи і згадайте, що з ними робити. Такі кроки дозволяють бути продуктивними 24 години на добу, при цьому не вимагається бути в стані продуктивності 24 години на добу.

Багато хто не усвідомлює, як багато зобов'язань є в житті, скільки речей хотілося б завершити. Ви згадуєте про те, що вам потрібно зателефонувати вашому синові, коли знаходитеся на зборах або на важливій зустрічі. І при цьому згадуєте про питання, яке потрібно обговорити на зборах, коли йдете в магазин за лимонами (і в підсумку повертаєтеся без них).

Все закінчується постійною зайнятістю і вигоранням. Тільки ви про щось подумали, мозок починає відразу ж будувати доріжку, як цього досягти. Поки ви не приймете рішення повернутися до цього пізніше, ви перебуватимете в стані стресу.

Щоб не зберігати речі в голові, потрібно покласти їх там, де їх легко знайти в потрібний момент.

Як працювати із зовнішньою пам'яттю?

Когнітивний процес заснований на тому, що ваш мозок завжди взаємодіє із зовнішнім середовищем. Речі в середовищі про щось нагадують. Коли у вас є список покупок, у магазині з'являється свобода купити те, що ви не планували. І задоволення від цього.

Календар використовують майже всі, а це елемент зовнішньої пам'яті. До його заповнення можна поставитися відповідальніше і дістати з голови все, що вимагає уваги. Бо якщо ви не приділяєте уваги цим речам, кінець кінцем вони заберуть більше сил, ніж заслуговують на те.

Щоб дістати з вашої голови все, буде потрібно від години до шести. Кожен електронний лист, кожне пропущене повідомлення, кожен бейджик вас відволікає. Так буде доти, поки ви не обробите кожну одиницю. На жаль чи на щастя, такий шлях.

Якщо у вас є зовнішня пам'ять, то ви створюєте для мозку тригери, які дозволяють зреагувати і вибрати для виконання найбільш доречні дії. Інтуїція завжди підкаже, що робити зараз, якщо зберігати все не в голові, а перед очима.

Способів запису інформації мільйон. Але мозок має обмеження за кількістю прийнятих рішень. Ви самі це відчуваєте, через якийсь час втомлюєтеся. Тому аби ефективно працювати, мозок повинен знаходитися в двох станах: у робочому і в стані відпочинку. Такі техніки, як «помодоро», дозволяють відволікатися від роботи і повертатися в ресурсний стан.

Цивілізація прогресує, коли збільшує кількість операцій, які можна виконувати не замислюючись, сказав британський логік і філософ Альфред Уайтхед. Функціонування думки подібне до кавалерійських атак у битві. Вони строго обмежені за чисельністю, для них потрібні нові коні та їх потрібно застосовувати тільки у вирішальні моменти. Тому ви не можете бути розумними 24 години на добу.

У кого з вас була ситуація, коли у вас на дачі з'являється один мураха, а через якийсь час їх двісті? ДНК мурах запрограмоване на те, щоб вони полювали за їжею. Якщо хтось із них знаходить їжу, він несе її та залишає за собою феромони, які дозволяють іншим мурашкам знайти шлях до їжі. Коли вся їжа закінчиться, то вони у вас зникнуть. Мурахи нічого не пам'ятають, але роблять реально серйозні речі.

Я раджу вам «піти» зі свого мозку. Не для того, щоб стати божевільним. А для того, щоб стати справжнім, отримувати задоволення від життя, реалізовувати плани, використовувати його максимально для того, для чого він був створений.


Біохакінг – підхід комплексного управління персональним здоров'ям, який був розроблений 10 років тому в Силіконовій долині, для підвищення персональної продуктивності у всіх сферах життя, а НЕ вживлення чіпів або баловство таблетками. Біохакінг дозволяє перевести здоров'я з абстрактної в вимірювану категорію.

Перший в Україні фестиваль біохакінга Biohacking fest Ukraine пройшов в Києві 27-29 вересня.

Організаторами заходу виступили:

  • клініка SQLAB – перша в Східній Європі і одна з перших в світі клінік біохакінга, яка з 2016 року професійно розвиває біохакінг в Україні.
  • Приватний закритий клуб H Club
  • Заміський клуб Equides club

Mind.ua -партнер заходи.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті