Захворіло у світі
5,360,841
Померло у світі
343,364
Вилікувалось у світі
2,145,643
Захворіло в Україні
20,986
Померло в Україні
617
Вилікувалось в Україні
7,108
Дорослішання бізнесу: як позбутися боргів перед закордонною «мамою»

Дорослішання бізнесу: як позбутися боргів перед закордонною «мамою»

І уникнути порушення законів з боку дочірніх структур

Цей матеріал також доступний російською
Дорослішання бізнесу: як позбутися боргів перед закордонною «мамою»
Фото: Shutterstock

У період піку популярності офшорів багато українських підприємств залучали додаткове фінансування від іноземних материнських компаній у вигляді позик. Позики видавалися на тривалий термін і не завжди передбачали повернення.

Проте рано чи пізно настає час виплачувати борги. Після закінчення терміну позики виникає низка питань: що робити з цією заборгованістю? Яким чином її погасити з мінімальними зусиллями? А якщо виникла необхідність вивести зі структури бізнесу цей офшор – як ліквідувати іноземну компанію з наявністю дебіторської заборгованості? Відповіді на ці питання спеціально для Mind шукав Денис Грищенко, старший юрист Legal House.

Завдяки змінам, які відбулися у 2018 році в корпоративному законодавстві, українському бізнесу став доступний ефективний міжнародний інструмент для вирішення подібних завдань – debt to equity swap. Фактично це конвертація позики в статутний капітал дочірньої компанії. У світовій практиці цей інструмент давно зарекомендував себе з позитивного боку. Українські підприємства також використовують його разом з іншими інструментами деофшоризації.

Як це відбувається?

Розглянемо процедуру конвертації позики на прикладі класичної структури українського бізнесу періоду 2010–2014 років. У стартових умовах завдання – трирівнева структура, в якій материнська компанія, зареєстрована в Белізі, засновує холдингову кіпрську компанію і наповнює її статутний капітал до необхідних розмірів. А кіпрський холдинг у свою чергу засновує дочірню компанію в Україні, яка і отримує позику для подальшого ведення комерційної діяльності.

Дорослішання бізнесу: як позбутися боргів перед закордонною «мамою»

  1. Власник бізнесу заснував материнську компанію на території Белізу (IBC) і вніс на її рахунок необхідну суму для розвитку бізнесу.
  2. Після цього материнська белізька компанія засновує дочірню компанію на Кіпрі (Ltd).
  3. Далі материнська компанія вносить до статутного капіталу дочірньої суму, отриману від бенефіціара.
  4. Кіпрська компанія засновує власну дочірню компанію на території України (LLC).
  5. Компанія, зареєстрована на Кіпрі, передає кошти зі свого статутного капіталу у вигляді позики українській, яка веде фактичну комерційну діяльність.

Що необхідно врахувати?

Важливою особливістю процедури конвертації позики є те, що дія закону, а отже і можливість конвертувати позику в статутний капітал, доступні тільки для двох організаційно-правових форм підприємств – товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю. Якщо позика була отримана підприємством іншої форми – його необхідно реорганізувати або шукати інший спосіб вирішення питання.

Процедура починається з прийняття рішення загальних зборів засновників підприємства про збільшення статутного капіталу компанії-позичальника на суми позики. Після ухвалення рішення укладається договір між дочірньою і материнською компаніями про взаємозалік боргу і оформляється низка супровідних документів.

Уся процедура здійснюється за підтримки обслуговуючого банку, який повинен у фіналі підтвердити операцію. Завершивши процедуру конвертації позики, повторні збори засновників ухвалює рішення про скорочення статутного капіталу афілійованої компанії до необхідного розміру. На цьому питання заборгованості за позикою закривається повністю. Вся процедура забирає близько дев’яти місяців і має багато тонкощів, які важливо враховувати при її реалізації.

Що це дає?

Якщо у бізнесу виникла необхідність реструктурувати і відмовитися від холдингової компанії, з'являється можливість легально ліквідувати материнську компанію. Після погашення позики і за умови відсутності кредиторської/дебіторської заборгованості, компанія може бути ліквідована в порядку, передбаченому законодавством.

Завдяки процедурі конвертації позики можна легально закривати багатомільйонні заборгованості перед іноземними материнськими компаніями, а також вивести зі структури непотрібний офшор.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті