Industry 4.0: які можливості та ризики несе нам майбутнє

Industry 4.0: які можливості та ризики несе нам майбутнє

Як вже змінилася ситуація в промисловості в різних країнах світу і чого очікувати Україні

Этот текст также доступен на русском
Industry 4.0: які можливості та ризики несе нам майбутнє
Фото: pixabay

Цифрова трансформація давно вийшла за межі великого бізнесу і транснаціональних корпорацій – вона змінює і соціальну, і політичну сферу. У промисловій сфері застосування нових технологій – питання вже вирішене.

Директор IT-Enterprise Олег Щербатенко вже розповідав Mind про сім глобальних трендів та основні напрямки розвитку технологій і про те, чого очікувати в найближчі п'ять років.

Цього разу експерт поділився своїми прогнозами щодо можливостей та ризиків, які принесе нам четверта промислова революція.

За даними PwC, 85% CEO по всьому світу вважають, що розвиток штучного інтелекту цілком змінить їхній бізнес у найближчі п’ять років. Безперебійна робота підприємств, ефективне планування, оптимізація витрат і кастомізація продукту під потреби клієнта – ось переваги, які несуть технології Industry 4.0.

Впровадження цих технологій збільшить продуктивність економіки США, Індії, Китаю та інших країн на 30–35%, і тисячі підприємств прагнуть стати першими в перегонах за цифровою трансформацією. Які можливості це дає і з якими труднощами пов'язане?

Ризики трансформацій

Одне з головних побоювань, пов'язаних з технологією штучного інтелекту, – можливість використовувати його для контролю над окремими людьми і цілими спільнотами. Кожен з нас генерує величезну кількість даних, і, заволодівши ними, інші люди можуть нав'язувати нам свою волю. Те, що раніше описувалося в романах-антиутопіях, може стати реальністю.

Другий страх, пов'язаний із впровадженням інновацій, полягає в зростанні економічної нерівності. Згідно зі звітом Oxfam, фінансові ресурси 26 топ-мільярдерів дорівнюють сукупним фінансовим ресурсам половини населення Землі. У 2017 році 1% населення отримав 82% всього згенерованого у світі прибутку, тоді як 3,7 млрд людей не відчули поліпшення фінансового стану взагалі.

З розвитком інноваційних технологій багаті люди, здатні інвестувати у високотехнологічні виробництва, зможуть багаторазово збільшити свої доходи. Вже наявний розрив між найбагатшими і найбіднішими людьми технології можуть перетворити на нездоланну прірву.

Але якщо ризики – це ситуації потенційні, то можливості й результати Industry 4.0 у багатьох країнах вже цілком конкретні.

США

Американські виробники були одними з найактивніших прихильників Industry 4.0. Згідно з нещодавньою доповіддю «Ринки і ринки» (Markets and markets), оборот глобального інтернету речей (IoT) в обробній промисловості склав $10,45 млрд у 2017-го і повинен досягти $ 45,3 млрд до 2022 року. Технології Industry 4.0 повинні, на думку лідерів США, допомогти країні повернутися на першу позицію за обсягом промислового виробництва і обігнати в цьому аспекті Китай.

І ця мета вже досягається. Так, 55% північноамериканських компаній впровадили систему аналізу великих обсягів даних для підвищення операційної ефективності. Північна Америка також має найбільшу частку ринку 3D-друку. Це обумовлено високим попитом з боку аерокосмічної та оборонної промисловості, охорони здоров'я, освіти і споживчих товарів.

Згідно з даними Національної асоціації промисловців США, «найпросунутішим» штатом щодо впровадження Industry 4.0 виявилася Арізона. Загальний обсяг виробництва в штаті у 2017 році досяг $24,43 млрд (+8%). Економічна рада Великого Фенікса (GPEC) – агентства із залучення інвестицій у місті Фенікс, штат Арізона, – стверджує, що 86% виробників у штаті, зокрема такі гіганти, як Boeing, Honeywell та Intel, очікують зменшення витрат і збільшення доходів завдяки технологіям Industry 4.0.

Європа

Беручи до уваги, що творцем терміна Industry 4.0 була Німеччина, сам тренд не міг обминути Європу. При цьому результати стосуються не лише промисловості, а й більш «соціальних» сторін життя. Наприклад, місто Ейндховен (Нідерланди) оголосило про намір побудувати перші житлові будинки за технологією 3D-друку, використання якої створює менше відходів будівельних матеріалів і водночас спрощує адаптацію будинків до індивідуальних потреб. Це також вирішить проблему нестачі мулярів у Нідерландах, адже дефіцит цих кадрів призводить до подорожчання будівництва. Перша фабрика 3D-друку будинків уже відкрилася в місті.

У Німеччині, Франції та інших країнах уже налічується понад 300 прикладів успішного застосування технологій Industry 4.0 у виробництві. Приклади зручно розташовані на карті, тому їх легко вивчити. І це тільки початок.

Україна

В Україні про Industry 4.0 знають дуже мало. Більшість промислових підприємств знаходяться, скоріше, на різних рівнях Industry 2.0 і Industry 3.0: автоматизація виробництва певною мірою є, а об'єднання всього в єдину систему і використання таких технологій, як IIoT, предикативного обслуговування або 3D-друку – немає. Проте на деяких виробництвах вже є перші успішні кейси Industry 4.0. Ось один з них.

Держпідприємство «Укрспирт» – найбільша в країні компанія з виробництва спирту та спиртовмісної продукції. У 2018 році вона почала масштабну модернізацію бізнесу, щоб поліпшити фінансові показники і конкурентоспроможність. На момент початку проекту з цифрової трансформації єдиного стандарту обміну бухгалтерськими і управлінськими даними в компанії не було. Звіти та інформацію всі подавали у вільній формі, зрозуміти документацію було складно як топ-менеджерам, так і аудиторам.

Завдяки впровадженню єдиної цифрової системи за 2018 рік «Укрспирт» змінив низку ключових бізнес-процесів, таких як розрахунок собівартості, облік запасів, виплата зарплат тощо. У результаті трансформацій компанія заощадила 100 млн грн, які були реінвестовані в подальшу модернізацію.

І це далеко не єдиний приклад. Крок за кроком новий економічний порядок Industry 4.0 приходить в Україну. Для підприємств, що прагнуть до успіху в недалекому майбутньому, необхідність трансформації неминуча. Потрібно лише зробити перший крок.

22 листопада в КВЦ «Парковий» у Києві відбудеться перший у Східній Європі Форум Trans4mation, присвячений Industry 4.0. Подія збере провідних експертів і понад 500 учасників – власників бізнесу, топ-менеджерів і керівників напрямків підприємств. Як Industry 4.0 допомагає виходити на міжнародні ринки? Як отримати контроль над усіма виробничими процесами? Навіщо Digital Twins і Predictive Maintenance власнику і фінансовому директору? Під час заходу відвідувачі дізнаються, як новітні технології змінюють бізнес. Переважна більшість кейсів, що будуть представлені, раніше не оприлюднювалися. Ініціатор і стратегічний партнер Форуму Trans4mation – IT-Enterprise. Детальніше про подію тут.

Mind.ua – офіційний інформаційний партнер заходу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло