Захворіло у світі
20,981,939
Померло у світі
760,633
Вилікувалось у світі
13,039,562
Захворіло в Україні
87,872
Померло в Україні
2,011
Вилікувалось в Україні
46,797
Чому відтепер американці не зможуть ховати свої доходи в Україні

Чому відтепер американці не зможуть ховати свої доходи в Україні

Які дані передаватиме Україна до контролюючих органів у США

Цей матеріал також доступний російською
Чому відтепер американці не зможуть ховати свої доходи в Україні

16 листопада набрав чинності закон «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (FATCA).

Президент Володимир Зеленський підписав зазначений документ на початку жовтня.

Як вплине цей закон на український бізнес та громадян, а також що потрібно знати та враховувати підприємцям, які співпрацюють з американськими контрагентами, пояснила Mind юрист ILF Ганна Стебаєва.

Що таке FATCA і чому зараз?

Насправді Україна приєдналася до FATCA ще 7 лютого 2017 року, коли підписала Угоду із США. А закон, який підписав Зеленський, тільки ратифікує (робить обов'язковим у юридичному сенсі) цю угоду. Тому підписання закону – це лише виконання внутрішніх українських процедур узгодження міжнародних угод.

FATCA – це абревіатура назви американського закону про податкову звітність по закордонних рахунках (Foreign Account Tax Compliance Act). Згідно з цим законом, США просять інші держави передавати їм фінансову інформацію про американських платників податків. Країна таким чином контролює оплату податків своїми громадянами, у тому числі з доходів за кордоном. Фахівці закон FATCA сприймають як принцип, що всі передають інформацію США. Тоді як США не обмінюються нею ні з ким.

Цей односторонній обмін інформацією, за принципом схожий з обміном CRS (Common Reporting Standard – стандарт автоматичного обміну податковою і фінансовою інформацією). CRS – один із кроків BEPS, який введений вже в багатьох країнах. За CRS банки і податкові органи різних держав обмінюються інформацією один з одним, щоб уникнути ухилення від сплати податків своїми громадянами.

Так, CRS розроблений ОЕСР (Організація економічного співробітництва і розвитку) саме за зразком FATCA. Очікується, що CRS повинен бути введений в Україні в найближчому майбутньому. А ось FATCA в Україні діє вже сьогодні.

Багато експертів вважають, що це перший крок щодо подальшого введення в Україні автоматичного обміну CRS.

Що FATCA змінює для українського бізнесу

Обмін FATCA передбачає, що українські фінансові установи (банки) повинні передавати інформацію про американських платників податків безпосередньо до контролюючих органів США.

Таке передання даних має відбуватися раз на рік на автоматичній основі. Під обмін підпадають рахунки американських осіб або компаній, кінцевими бенефіціарами яких є американські громадяни (навіть якщо це хоча б одна особа, незалежно від розміру її частки в компанії), і інші рахунки, пов'язані з платниками податків США.

Дані, які відправляються в США, це:

  • баланс (сума на рахунку),
  • загальна валова сума надходжень від продажу та викупу майна,
  • загальна сума відсотків за депозитними рахунками,
  • інша інформація, яка може бути використана американською податковою для контролю сплати податків своїми громадянами.

У зв'язку з ратифікацією FATCA Верховна Рада повинна буде внести зміни до Податкового кодексу і до законів «Про банки і банківську діяльність», «Про депозитарну систему України». Зміни вводитимуть визначення раніше не використовуваних в Україні понять, зокрема, «підзвітний рахунок і його власники», «фінансовий агент і фінансовий рахунок» та інші. Крім того, зміни пояснюватимуть процедуру обміну інформацією та відповідальність за порушення таких нових правил.

Тобто FATCA вплине, перш за все, на роботу українських банків. Їм доведеться розробити внутрішні процедури, визначити рахунки, які підзвітні за FATCA, виділити ресурси для виконання автоматичного обміну.

Водночас український бізнес, що працює з американськими контрагентами, не має відчути жодної різниці в роботі. Виняток – робота з недобросовісними американськими компаніями/громадянами, які використовували українські рахунки для уникнення сплати податків у США. З такими контрагентами тепер працювати буде небезпечно. Про їхні правопорушення рано чи пізно дізнаються американські контролюючі органи і залучать їх до відповідальності.

Український бізнес, що працює з такими компаніями/громадянами, знаходитиметься під ризиком залучення в цей процес. Тобто угоди з ним можуть бути визнані недійсними, його можуть притягти як учасника до судового процесу, податкова служба США може запитувати у нього додаткову інформацію тощо. До того ж все це може позначитися на процесі отримання візи в США.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті