Захворіло у світі
13,177,855
Померло у світі
574,793
Вилікувалось у світі
7,303,490
Захворіло в Україні
54,771
Померло в Україні
1,412
Вилікувалось в Україні
27,154
Фінальний розпродаж: що продаватиме ФГВФО найближчим часом

Фінальний розпродаж: що продаватиме ФГВФО найближчим часом

Що піде з молотка у грудні 2019-го і наступного року

Цей матеріал також доступний російською
Фінальний розпродаж: що продаватиме ФГВФО найближчим часом
Фото: pixabay

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб цього тижня запланував продаж активів банків, що ліквідуються, на загальну суму 6,9 млрд грн. Із них 5,4 млрд грн – права вимоги за кредитами, решта – нерухоме майно, земельні ділянки та інші активи. Проте це лише частина того, що має реалізувати ФГВФО.

Що фонд планує виставити на продаж у грудні і які його плани на наступний рік, розповіла Mind заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Ольга Білай.

Після масштабної банківської кризи 2014–2015 років понад половина українських банків зазнали банкрутства – така доля спіткала майже сотню із 180 фінустанов. У результаті ФГВФО отримав у своє розпорядження активи неплатоспроможних банків: кредитний портфель, нерухомість та інше майно, цінні папери тощо. Наразі майже всі знакові та великі активи продані, адже банки-банкрути фактично проходять завершення процедури ліквідації. До кінця цього року будуть повністю ліквідовані 45 банків, упродовж 2020-го – ще 38. У 2021 році залишиться тільки 16 збанкрутілих банків – «банки-зомбі», за які бореться фонд, банки в Криму та в зоні проведення ООС, за якими процедуру ліквідації завершити неможливо.

Яка нерухомість «піде з молотка»

Загалом ФГВФО виставляє на продаж активи переважно двох категорій: нерухомість та права вимоги за кредитними договорами. Добре продаються об’єкти нерухомості – квартири, будинки, офісні приміщення, земельні ділянки.

З об’єктів нерухомості столиці ми готуємо та виставляємо на продаж декілька офісних будинків Дельта Банку на бульварі Дружби народів, бізнес-центр на Пушкінській, а також приміщення банку «Надра» на вулиці Січових стрільців. Цікавим для інвесторів також може бути офісний центр у Одесі на вул. Гагаріна та Тараса Шевченка, який перебуває на балансі Імексбанку. Стадіон «Чорноморець» в Одесі – найбільший об'єкт нерухомості, який виставляє на торги Фонд гарантування в умовах відкритої конкуренції.

Щодо кредитного портфеля, то на 4 грудня запланований аукціон з продажу 10-мільярдного мегапулу кредитів трьох банків – «Надра», «Фінанси та Кредит» і Дельтабанку, торги пройдуть на майданчику DebtX. Крім цього, Фонд гарантування виставляє на продаж 5 грудня великий пул активів ВіЕйБі Банку і ВТБ, а також 9 грудня великий пул іпотечних кредитів фізичних осіб банку «Надра», із заборгованістю на загальну суму близько 1 млрд грн.

Про інші активи на продаж 

Активи, у купівлі яких можуть бути зацікавлені інші гравці банківського ринку, – працюючі кредити, які ФГВФО виставляє на продаж. Це кредитні зобов’язання тих боржників, які протягом 4–5 років довели свою дисципліну, так би мовити, не словом, а ділом. Такий сумлінний та чесний клієнт – мрія кожного банку.

При цьому для самого боржника не змінюються умови обслуговування такого кредиту після купівлі його іншим банком. У такому випадку зберігаються правила, зазначені в початковому кредитному договорі та в додаткових договорах, якщо вони були укладені, а також умови, визначені Фондом гарантування при реструктуризації такого кредиту.

Спочатку ФГВФО виставив усі активи на індивідуальні торги з пониженням їх вартості до 20% від номіналу. Потім почав об'єднувати все, що не вдалося продати, в пули та виставляти їх на торги з подальшим зниженням вартості.

Покупцями активів неплатоспроможних банків можуть стати усі охочі – як фізичні, так і юридичні особи.

У 2017-му було зняті будь-які обмеження на продаж права вимоги за кредитними договорами, адже раніше лише фінансові установи могли придбати такі активи. Зараз будь-хто може стати їх власником, окрім боржників або поручителів.

Які активи складно продати, а що користується попитом

Кредити, які складають понад 80% усіх активів банків, продати значно складніше, оскільки часто вони беззаставні або зі «сміттєвим» забезпеченням. При цьому тільки 5% із загальної кількості позичальників збанкрутілих банків сплачують борги, а середній термін прострочення за кредитними зобов’язаннями становить 7–10 років.

Кредити фізичних осіб продаються краще, ніж юридичних, оскільки фізособи демонструють кращу платіжну дисципліну.

Значна кількість фізосіб намагається виплачувати борг чи реструктуризувати його за участю Фонду гарантування вкладів, а майже 95% юросіб не обслуговують свої кредити після визнання банку банкрутом.

Про умови управління активами

За підсумками 2018 року загальний обсяг торгів активами збанкрутілих банків склав 6,7 млрд грн. З них понад 4 млрд грн – це кредити, права вимог.

У більшості випадків основними проблемами під час продажу активів є суттєве їх знецінення із часом, припинення обслуговування кредитів значною частиною позичальників та низька якість застави за кредитами. Ще одна проблема, з якою Фонд бореться, – це виведення активів неплатоспроможних банків шляхом банкрутства.

Очікуємо, що прийняття нового Кодексу про банкрутство має мінімізувати ризики здійснення схем виведення активів банку після визнання його неплатоспроможним.

Тому найближчим часом ФГВФО сподівається на поліпшення умов управління активами та збереження прав кредиторів, у тому числі нових – покупців активів у Фонду.

Продаж активів банків-банкрутів з 2017 року відбувається в електронній системі ProZorro.Продажі, яка забезпечує відкритість та прозорість інформації про лоти. Створена інфраструктура для локального та іноземного інвесторів.

Сам ринок уже сформував benchmark – рівень цін на кожен із видів активів, уже є і певний рівень IRR – оцінки періоду повернення інвестицій. Те, про що ми мріяли, а саме вільна конкуренція, відсутність «ручного» впливу та зменшення корупційної складової, – сьогодні реальність. Все це завдяки синергії зусиль держави, громадського сектору і бізнесу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті