Захворіло у світі
143,629,848
Померло у світі
3,059,987
Вилікувалось у світі
122,010,330
Захворіло в Україні
1,974,118
Померло в Україні
40,796
Вилікувалось в Україні
1,514,472
Універсальна технологія: про альтернативи застосування блокчейну

Універсальна технологія: про альтернативи застосування блокчейну

Як завдяки технології можна збільшити цінність бізнесу

Этот материал также доступен на русском
Універсальна технологія: про альтернативи застосування блокчейну

Наприкінці січня Національний банк України (НБУ), Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), Міністерство фінансів України та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) затвердили Стратегію розвитку фінансового сектору України до 2025 року.

Як зазначається, інновації у фінансовому секторі охоплюватимуть широкий спектр дій, серед яких, зокрема: розвиток системи віддаленої ідентифікації BankID, створення платформи для краудфандингу та венчурного капіталу, а також регуляторних «пісочниць» за типом sandbox, запровадження нових технологій для платежів та переказів, розширення доступу учасників фінансових ринків до публічних реєстрів, розвиток великих даних, блокчейну та хмарних технологій тощо.

Водночас технологія блокчейн стає все більш популярною і в інших сферах.

Керуючий партнер Stron Legal Services Олег Дерлюк і юрист компанії Тарас Швець розповіли Mind про інші альтернативи застосування блокчейну.

Вираз «технологія блокчейн» (англ. Blockchain) вже став символом надійності та конфіденційності у сфері інтернет-торгівлі та фінансів. Ця технологія являє собою віртуальний журнал дій, що оновлюється умовним записом одного з учасників дії і автоматично відображається у інших учасників цієї ж дії.

Але головна особливість блокчейна в тому, що жоден із записів не можна видалити або змінити – журнал дій можна лише оновлювати, додаючи нові записи. Блокчейн зазвичай асоціюється з криптовалютою біткойн, бо вперше був використаний саме із запуском біткойна у 2008 році, і тому багато хто помилково вважає, що блокчейн обмежений і актуальний лише для торгівлі криптовалютою.

Принцип дії технології

Щоб довести зворотне, спершу варто розібратися у фундаментальному принципі роботи цієї технології, що дозволить зрозуміти, чим ще це може бути корисно для традиційного бізнесу.

Навіть назва «блокчейн» натякає на принцип роботи технології, бо складається з двох англійських слів «block», що означає блок, або запис даних, а «chain» – ланцюг, що безперервно сполучує ці блоки даних між собою серед комп'ютерів користувачів. У такому колі даних може зберігатися інформація про будь-які угоди – як з віртуальним активом, так і фізичним. Тобто активом може бути будь-який продукт – як акції або твір, так і автомобіль або квартира.

Навіть більше, за допомогою блокчейна можна передавати не тільки сам актив, а й окремо права на нього. Це можна легко зрозуміти на прикладі передання прав власності на будь-яке майно.

Так, якщо йти традиційним шляхом, то під час передання прав можуть статися непередбачені обставини або навмисний шантаж, який може привести до того, що вказівки щодо передання власності просто не дійдуть до виконавця або одержувача. Завдяки використанню блокчейна запис про те, що вказівка ​​була дана, назавжди залишиться в журналі.

При спробі ошукати або порушити процедуру одним або більше учасників дії не буде порушено саму дію, бо дані все одно залишаться на інших комп'ютерах, під'єднаних до інтернету.

Подібний підхід може бути цікавий будь-якому бізнесу, бо блокчейн виключає необхідність посередників і спирається на пряму взаємну довіру між сторонами.

Кому знадобиться блокчейн

Практично всі сфери бізнесу так чи інакше потребують посередників для угод, і тому однією з ключових особливостей цієї технології є здатність самостійно контролювати процес угоди і домовлятися з партнером безпосередньо без загрози обману або шахрайства. Так як блокчейн можна охарактеризувати як глобальну базу даних, яка не може бути змінена навіть її операторами, це відкриває майже фантастичні можливості для бізнесу і суспільства в цілому.

Розуміючи основи роботи технології блокчейн, можна припустити, що її можливо успішно застосувати не лише у сфері криптовалют, але і в багатьох інших секторах бізнесу.

Блокчейн, як надійний і незмінний ланцюжок інформації, надає величезні можливості не тільки у фінансово-технологічній сфері, а й в інших секторах, де існує необхідність повністю контролювати товари впродовж всього ланцюжка поставок.

Такі можливості найбільш актуальні для бізнесу, що активно використовує інтелектуальну власність, а також як альтернатива платіжним системам і реєстрам. Крім того, він активно використовується в банківському секторі.

Про права на інтелектуальну власність

Блокчейн значно спрощує процедуру передання прав інтелектуальної власності, і наразі власники контенту все частіше користуються послугами блокчейн-реєстраторів для стеження за тим, хто і як користується їхнім унікальним контентом.

Перша складність, яку може допомогти вирішити технологія блокчейн, – це підтвердження прав власності. Як вже було сказано, блокчейн-реєстри створюють записи з мітками часу, що не регулюються, що робить їх ідеальним рішенням для доказу того, коли певний твір було вперше створено і використано. Така система може усунути сумніви щодо авторства об'єкта інтелектуальної власності, і творцям буде легше захищати свої права у випадках їхнього порушення.

Реєстри блокчейна також можна використовувати для відстеження наступних випадків використання інтелектуальної власності. Цей аспект має вирішальне значення, оскільки він може вирішити проблему крадіжки і копіювання авторського контенту.

Також блокчейн створює певний зв'язок між технологією і авторським правом. Ті, хто має поглиблені знання всіх технологічних і юридичних тонкощів роботи блокчейна і принципів авторського права, можуть порадіти ще одній вкрай корисній фішці цієї технології: блокчейн може бути використаний для мікроплатежів і ліцензування через смарт-контракти.

Блокчейн і смарт-контракти

Смарт-контракт – це договір, що самореалізується, в якому умови угоди між покупцем і продавцем записані у вигляді рядків коду. Код і угоди, що містяться в ньому, існують в розподіленій децентралізованій мережі блокчейн.

Простими словами, блокчейн і смарт-контракти можуть бути використані для ліцензування робіт у сфері ІС шляхом зниження вартості транзакцій і створення прямого зв'язку між авторами/винахідниками і користувачами.

Смарт-контракт – це код комп'ютерної програми, який може полегшити, виконати і забезпечити виконання контракту без участі людини. Умови договору встановлюються заздалегідь. Це знижує адміністративне навантаження і вартість. Використовуючи смарт-контракти, ліцензії на використання ІС можуть виконуватися самостійно при використанні будь-якого твору. На практиці це виглядає приблизно так: при покупці аудіотрека покупець автоматично отримує ліцензію на прослуховування, яка вноситься в блокчейн-реєстр.

Смарт-контракти також можуть бути використані для мікроплатежів за використання контенту. Автор може призначити платіжну адресу (електронний гаманець), що потім дозволяє користувачеві зробити мікроплатіж автору в обмін на використання роботи.

Ця система може усунути необхідність у фінансових посередниках, і таким чином дати автору можливість отримувати винагороду без необхідності оплачувати високі транзакційні витрати. Система також забезпечує простоту і прозорість транзакцій, пов'язаних з ІС.

Блокчейн у торгівлі

Крім того, блокчейн може бути корисний для практично будь-якого бізнесу, що займається комерційною торгівлею. Блокчейн дозволяє власникам активів відстежувати і обмінювати цінні речі, такі як боргові зобов'язання, у захищеному, прозорому та узгодженому ланцюжку транзакцій.

Припустимо, артист вирішив продати свій музичний або відеотвір для будь-якої рекламної кампанії. За допомогою блокчейна він зможе переконатися, що його робота не буде використана в інших цілях або неправомірно скопійована. За таким саме принципом можна продати і фізичний об'єкт, разом або окремо від прав власності на нього.

Одна з фундаментальних особливостей блокчейна полягає в тому, що кожний окремий запис або елемент даних шифрується.

Традиційно галузі покладаються на третіх осіб для захисту баз даних своєї загальної інформації за допомогою брандмауерів і обмеженого доступу. Як показують часті витоки даних, ця практика працює не ідеально. Але якщо кожен елемент даних захищений і зашифрований за допомогою ключа користувача блокчейна, кіберзлочинцю буде потрібний доступ до кожного ключа кожного учасника окремо, щоб отримати доступ до всіх даних.

Хоча це не означає, що блокчейн робить усі дані на 100% безпечними, але це, безумовно, може допомогти запобігти розкриттю великої кількості персональної інформації співробітників будь-якої компанії. Уявіть собі, що компанія надає співробітнику ключ для доступу до всіх його облікових записів у рамках захищеного ланцюжка блоків, в якому також бере участь персонал. Люди зможуть безпечно ділитися своїми даними з роботодавцями або іншими пов'язаними установами, не покладаючись на віртуальні документи, що є ненадійними і які легко підробити.

На закінчення варто сказати, що це лише декілька з безлічі способів використання технології блокчейн.

Бізнесу потрібен деякий час, аби дізнатися про блокчейн більше, а потім розробити способи його застосування, які можуть підвищити цінність такого бізнесу.

Як приклад можна згадати Deutsche Bank, який першим став використовувати реєстри блокчейна для ведення роботи і обслуговування клієнтів у 2017 році. Це зробило його одним з найтехнологічніших банків Європи і світу в цілому.

У деяких випадках використання блокчейна вимагатиме побудови нових бізнес-процесів або реконструкції існуючих з використанням хмарних додатків. Але це гнучка технологія, яка може принести користь будь-якій галузі.

Також буде потрібен певний час для того, щоб блокчейн став присутнім у великому відсотку технологічних стеків, але розробка цієї технології ведеться безупинно, роблячи її впровадження в усі сфери бізнесу практично неминучим. Тому чим раніше бізнес почне застосовувати подібні технології, тим швидше будь-які бізнес-процеси стануть ефективнішими і ще більш швидкими.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті