Захворіло у світі
59,787,369
Померло у світі
1,409,639
Вилікувалось у світі
38,282,339
Захворіло в Україні
661,858
Померло в Україні
11,492
Вилікувалось в Україні
307,778
Коронавірус vs бізнес: що там із податками

Коронавірус vs бізнес: що там із податками

Які зміни до Податкового законодавства передбачені законопроєктом №3275

Цей матеріал також доступний російською
Коронавірус vs бізнес: що там із податками
Фото: Pixabay.com

Днями Верховна Рада з метою зменшення негативного впливу поширення коронавірусу ухвалила ще один антикризовий законопроєкт №3275 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)».

Документом було внесено зміни в податкове законодавство. Що саме затвердили народні обранці у цій сфері розповіла Mind адвокат Avidbiz Тетяна Федоренко.

Єдиний податок

Платникам єдиного податку підвищено ліміти річного доходу. Для першої групи – до 1 млн грн, другої – 5 млн грн та для третьої групи – до  7 млн грн.

Податкова знижка

За результатами 2020 року суми коштів для надання медичної допомоги хворим, які добровільно перераховані відповідним організаціям під час карантину, включаються до податкової знижки у повному обсязі без урахування обмежень, визначених підпунктом 166.3.2 пункту 166.3 статті 166 ПКУ.

Звільнення від сплати ПДВ

Від оподаткування ПДВ звільняються операції з ввезення на митну територію України та/або з постачання на митній території України товарів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусу, перелік таких операцій визначається Кабінетом Міністрів України.

Таке звільнення застосовується для операцій, здійснених з 17 березня 2020 року.

Податок на прибуток підприємств

У 2020 році не будуть застосовуватися коригування, встановлені п.п. 140.5.9 ПКУ щодо збільшення фінансового результату стосовно сум коштів або вартості лікарських засобів для надання допомоги хворим, які будуть добровільно перераховані відповідним організаціям. 

Зверніть увагу, що такі кошти мають перераховуватися з метою придбання лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, медичних виробів для скринінгу хворих, інших товарів, що визначені переліком КМУ. Проте нюанс полягає в тому, що закон не прописує, яке саме підтвердження здійсненої благодійності має бути надано податковій. Швидше за все, будуть керуватися наявністю відповідної платіжки саме на адресу визначених законом організацій. Також такі добровільні внески мають бути здійснені протягом дії карантину, встановленого КМУ

До підрозділу 4 «Перехідних положень» також внесено п. 51-2 щодо зменшення фінансового результату до оподаткування для закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності та/або особи, уповноваженої на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я на суму доходів, визнаних за правилами бухгалтерського обліку, внаслідок отримання ними коштів для надання медичної допомоги або товарів –  лікарських засобів тощо, які були добровільно передані юридичними/фізичними особами під час карантину. 

Даний пункт був внесений на доповнення попереднього для того, щоб уникнути оподаткування отриманої допомоги закладами охорони здоров’я.

Акцизний та екологічний податки

До 30 квітня 2020 року кожне місце відпуску дезінфекційної продукції має бути обладнане засобами обліку виробленої продукції. Так, суб’єктам господарювання дозволили виробляти дезінфекційні засоби на основі спирту етилового без встановлення витратоміра-лічильника тільки в разі наявності податкових постів на підприємстві, які здійснюватимуть контроль за умовами денатурації спирту. 

Тобто можна працювати без витратоміра, але під пильним наглядом представника податкової служби.

А от державні підприємства, які виробляють одночасно і спирт, і дезінфекційні засоби, можуть використовувати вироблений ними спирт для виготовлення дезінфекційної продукції без реєстрації витратоміра-лічильника.

Пам’ятаємо, що умовою отримання пального за нульовою ставкою акцизного податку та ввезення на митну територію України без сплати такого податку виробником є видача податкового векселя, який має бути погашено у встановлений строк. Законом продовжено терміни погашення податкових векселів, виданих відповідно до пункту 229.8. статті 229 ПКУ виробниками або імпортерами палива для реактивних двигунів та/або бензинів авіаційних, які припадають на період з 1 березня 2020 року до 31 травня 2020 року, до 15 серпня 2020 року. 

Надається дозвіл до 31 травня 2020 року на відвантаження спирту етилового з акцизного складу виробників виробникам лікарських засобів та продукції хімічного і технічного призначення для виробництва дезінфекційних засобів. До 31 травня 2020 року акцизний податок справлятиметься за ставкою 0 грн за 1 літр 100% спирту (зазвичай становить 126,96 грн/1 літр), який використовуватиметься для виробництва дезінфекційних засобів.

Також на виробників дезінфекційних засобів з використанням спирту етилового, акцизний податок з якого справляється за ставкою 0 грн, не поширюватиметься дія абзаців 2–10 підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПКУ. 

Штрафні санкції

Даним законопроєктом було також доповнено список порушень податкового законодавства, за які все-таки застосовуватимуться штрафні санкції, а саме:

  • порушення законодавства у сфері обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками;
  • реалізація пального або спирту етилового без реєстрації платником акцизного податку.

Плата за землю

Законодавець вирішив, що першого разу погарячкував, звільнивши орендарів від плати за землю за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 1 березня по 30 квітня 2020 року, та зменшив даний термін до 31 березня 2020 року.

Натомість продовжив терміни сплати податкового зобов’язання із плати за землю за квітень 2020 року до 30 червня 2020 року.

Ті самі дії були прийняті стосовно податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Пунктом 52-6 підрозділу 4 «Перехідних положень» надано право органам місцевого самоврядування у 2020 році змінювати ставки місцевих податків та/або зборів та зменшувати ставку єдиного податку.

Крім того, до 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків, встановлених статтею 56 ПКУ (у частині процедури адміністративного оскарження), щодо скарг платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або з від'ємного значення з ПДВ), що надійшли до 31 травня 2020 року. Тобто наразі не розраховуйте, що вашу скаргу буде розглянуто за 20 днів. Більше того, у зв’язку із зупиненням строків, податковий орган звільняється від наслідків, передбачених статтями 52,53,56,73,78 ПКУ. З 1 червня 2020 року перебіг строків, які зупинялися, продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення. 

Перечитавши даний законопроєкт та проаналізувавши саме податкові зміни, варто зазначити, що певні полегшення пропонуються виробникам дезінфекційних засобів, яким ставку акцизу на спирт визначено 0, також бізнесу, який займається лікарськими засобами, медичними товарами, який на час дії карантину звільнили від  оподаткування ПДВ операцій із ввезення відповідних товарів.

Закон №540-IX частково доповнює прийнятий 17 березня 2020 року закон №533-IX, а частково ще й зменшує встановлені раніше пільги.

Так, наприклад, відсутні будь-які податкові пільги для транспорту, туризму, готельно-ресторанного бізнесу тощо, тобто для тих сфер, які найбільше постраждали від введених карантином обмежень.

Сподіватися на особливе зменшення ставок місцевих податків органами місцевого самоврядування не варто, адже запровадження та встановлення розміру податків та зборів можливе в межах, визначених Податковим кодексом.

Карантин триватиме ще місяць, і, швидше за все, це не останній ухвалений  законопроєкт у ВР. Тому – далі буде…

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті