Інвестиції для стартапів: де шукати фінанси на розвиток

Інвестиції для стартапів: де шукати фінанси на розвиток

Хто і як може підтримати малий та середній бізнес

Інвестиції для стартапів: де шукати фінанси на розвиток

23 червня та 3 липня відбулися сьомий та восьмий пітчі, організовані «Українським фондом стартапів» (Ukrainian Startup Fund). Свої ідеї презентували 19 стартапів. 9 з них отримають державне фінансування.
Обрані стартапи на етапі pre-seed отримають грант у розмірі $25 000.

Де шукати інвестиції, які сектори національної економіки найпривабливіші після кризи, як держава може підтримати малий та середній бізнес, розповів Mind керівний партнер інноваційного парку UNIT.City, спікер Форуму МСП «Перезавантаження 2020» Костянтин Євтушенко.

Де та як шукати інвестиції у свій стартап чи працюючий бізнес

Пошук інвестицій може бути інтуїтивним і професійним. Інтуїтивний – для тих бізнесів, які ще на стадії пошуку бізнес-моделі, продукту, верифікації концепції. Світ нічого краще не придумав, як правило трьох F: Friends, Family, Fools. Це найперший шлях у пошуку фінансування. Це люди, які вас знають, довіряють, знають ваші сильні сторони і вашу команду.

Професійний пошук інвестицій інший, у нас в Україні є безліч місць, де можна залучити інвестиції у стартап. Найпростіше – це коли стартап розуміє свій продукт, ринок, бізнес-ідею, способи дійти до цього ринку. Коли все це є, тоді ви точно потрібні венчурним та державним фондам, які вкладаються в стартапи і розвивають їх.

Крім того, є акселератори, які безпосередньо беруть участь у навчанні стартапів, дають їм великі можливості для нетворку, виводу їх на більшу аудиторію менторів і партнерів. Звичайно, за це вони беруть якусь частину в проєкті, але це точно окуповується, коли тобі дають можливість не тільки зробити цей продукт bankable, а й продають тебе назовні.

Що цікаво інвесторам у кризових умовах

Криза відправила низку секторів в піке, але якісь сектори виросли за цей період. Зокрема – це все, що дало можливість більш результативно працювати в онлайні: месенджери, органайзери, сервіси, які дають можливість ефективно комунікувати між командами.

Гейм-індустрія та сервіси онлайн-розваг зараз дуже привабливі – це тренд останнього часу.

Тренд, який буде актуальним завжди, – це медтех, біохакінг, біомедицина, все, що стосується збільшення строку життя, довголіття. Можливо, це навіть більш актуально, ніж штучний інтелект і алгоритмізація. Тому що останнє часто дуже важко для розуміння, куди ти інвестуєш і наскільки сильно «вистрілить» технологія.

Тобто є масовий сегмент, де ти менше заробиш, але це буде більш стабільно, буде більше шансів, що компанія буде на плаву. Я би рекомендував дивитися на цей сектор і на IPO американських компаній.

Що думають іноземні гравці про українські стартапи

Інвесторам цікавий український ринок з точки зору того, що він належить до ринків, що розвиваються. Після пікового періоду кризи Україна може стати більш привабливою за рахунок того, що швидкість відновлення нашого ринку незрівнянна з розвинутими ринками, які після кризи відновлюватимуться повільно і ще довго не даватимуть таке ж швидке повернення інвестицій, як деякі сектори в Україні. І ми в UNIT.City зараз плідно працюємо над тим, щоб зробити сприятливу екосистему для розвитку підприємництва та досліджень, що допомагатиме у створенні компаній, успішних на глобальному ринку.

Про підтримку і перезавантаження у кризу

Українським підприємцям дійсно потрібна підтримка і її варто очікувати, адже у кризовий період держава може прийти на допомогу. Це можуть бути податкові канікули, пільги, програми дешевих кредитів та стандартна світова практика – пільги для інноваційних парків.

Основною запорукою розвитку будь-якого бізнесу є доступність капіталу. Україна дуже важко конкурує з іншими країнами у цьому за рахунок того, що зараз у нас на ринку ситуація кардинально інакша: по-перше, банки вимагають забезпечення по кредитах, по-друге, відсотки, під які ми можемо взяти кошти в банку, є неконкурентними в рамках продукції, яку ми можемо виробляти або поставляти в ЄС або на будь-які інші ринки.

Все через те, що там ставки кредитування від 2 до 5%. В Україні ці ставки в іноземній валюті сягають від 15 до 20%, що абсолютно вбиває будь-яку економіку. Бо підприємець крім того, що має повернути тіло кредита і відсоток, має щось заробити сам, тому річна прибутковість має сягати не менше ніж 40%, а таких продуктів просто немає. Тому будь-яка ініціатива за пониження ставки фінансування абсолютно правильна. Для МСП це може бути серйозною підтримкою.

Крім того, у непростий період кризи власникам бізнесів важливо розуміти, як мотивувати команду, знаходити інвестиції на реалізацію проєкта, де шукати мотивацію не зупинятися. Новими ідеями та корисними інструментами для стартапів будуть ділитись експерти в рамках Форуму МСП «Перезавантаження 2020». Платформа допоможе зрозуміти трохи більше про бізнес-вектор розвитку та надасть додаткові можливості для тих, хто вирішив не зупинятися, а невпинно оновлюватися.

Форум МСП «Перезавантаження 2020» удруге збере в Києві 1000 представників малого та середнього бізнесу з усієї України та 40 відомих у світі бізнесу спікерів.

Головна мета Форуму – допомогти малому та середньому бізнесу визначити перспективні тренди у світі, що стрімко змінюється, озброїти необхідними знаннями та інструментами, надихнувши на потужний рестарт після карантину. Детальна інформація про Форум МСП доступна за посиланням.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло