Захворіло у світі
177,842,616
Померло у світі
3,849,768
Вилікувалось у світі
162,350,700
Захворіло в Україні
2,227,225
Померло в Україні
51,902
Вилікувалось в Україні
2,145,660
Кусати чи не кусати: 6 звичок, які руйнують ваші зуби

Кусати чи не кусати: 6 звичок, які руйнують ваші зуби

І чим можна цьому зарадити

Кусати чи не кусати: 6 звичок, які руйнують ваші зуби
Фото: pixabay

Хай там як, а тема здоров'я стосується кожного. Тож Mind вирішив привернути увагу до корисних фактів у цій сфері. Маємо надію, що ця інформація стане вам у пригоді й надихне на нові звершення.

Сьогодні про 6 звичок, що руйнують наші зуби і про те, як змінити ситуацію на краще, розповів Mind лікар-стоматолог, професор, засновник мережі «Клініка Заблоцького» Ярослав Заблоцький.

Надмірне притискання щітки до зубів

Зазвичай люди надмірно притискають зубну щітку до зубів, що призводить до стирання зубної емалі та утворення борозен на зубах. Причому немає різниці м’яка щітка чи тверда, якщо ви сильно притискаєте її до зубів, то вона вже не чистить ваші зуби, а руйнує їх. Причина, чому так стається, досить проста й пов’язана з роботою головного мозку.

Коли ви чистите зуби мануальною щіткою, яка досить легка в руках, то вам здається, що вона зовсім нічого не відчищає, і ви натискаєте на щітку сильніше. Відучитися від цієї звички досить складно, адже процес чищення зубів ви виконуєте механічно і не думаєте про те, як робити це правильно. Навіть коли лікар вам розповів про цю особливість і ви чітко вирішили, що чиститиме зуби легко, «гладитиме їх щіткою», то так буде лише перші декілька секунд на початку і наприкінці чищення.

Сучасна людина має занадто багато проблем та клопотів, які не дають їй сконцентруватись на простих речах, і тому ви будете знову і знову завдавати шкоду емалі під час чищення. Але є досить просте рішення. Достатньо змінити мануальну щітку на електричну, яка значно важча, і потреби сильно притискати щітку до зубів не виникає. Будь-яка електрична щітка, будь-якої фірми чи бренду краща, ніж мануальна. Тому вибір за вами.

Рефлексивне стискання зубів вночі

Понад 90% українців труть вночі зубами. Ця хвороба має жартівливу назву – «хвороба бізнесмена», яку вона отримала 2008 року у Великій Британії. Британські стоматологи помітили, що кількість людей, які труть вночі зубами, значно збільшилася, і пов’язали це з кризою в країні. А назвали «хворобою бізнесмена» тому, що коли бізнесмен спить, то лише половина його голови відпочиває, а інша думає як віддати кредити, виплатити зарплату тощо. Тобто «хвороба бізнесмена» (бруксизм) є у тих людей, чиє життя наповнене стресом. Причиною цього стресу не обов’язково є бізнес, це може бути навчання, кохання та будь-які життєві проблеми.

Стискання зубів і відповідно їхнє тертя – це процес, який людина не може контролювати, за це відповідає центральна нервова система. Зуби стираються повільно і це стає помітно лише через 3–5 років. Зуби можуть стертися наполовину або ще гірше – до самих ясен. До речі, стирання зубів може відбуватися не лише вночі. Часто спортсмени сильно стискають зуби, коли підіймають штангу, чи роблять інші силові вправи. У таких випадках рекомендується одягати каппу не лише вночі, але й під час тренувань.

Хорошою діагностичною ознакою бруксизму є пломби. Якщо ви часто відвідуєте стоматолога, щоб відновити чергову зламану пломбу, то скоріш за все, пломби не витримують навантаження від стискання зубів. Тому, перш ніж ставити чергову пломбу проконсультуйтесь з лікарем щодо бруксизму.

Вживання солодощів та газованої води

Люди часто чують від лікарів, що солодке не можна вживати й що всі проблеми та хвороби від солодкого. Але насправді – це значне перебільшення, адже солодке можна вживати, головне чистити зуби після того, як ви задовольнили своє бажання з’їсти щось смачне.

Небезпечною для зубів є постійна дія цукру. Тобто, якщо ви поласували шоколадом і через 10–15 хвилин почистили зуби, то жодної шкоди для ваших зубів не буде. Солодке тільки тоді псує зуби, коли залишається на них, кисне й в результаті призводять до карієсу. Якщо ви обожнюєте солодке, то не варто відмовляти собі в ласощах. Але зверніть увагу на декілька моментів – краще обирати шоколадні цукерки та шоколад у чистому вигляді, а не льодяники та жувальні ласощі. Адже льодяники здійснюють тривалу дію на зубну емаль, що може бути небезпечно, особливо, якщо у вас вже є карієс.

Для здорових зубів газовані напої не шкідливі, особливо, якщо ви вчасно чистите зуби. Але ж де ті здорові зуби, якщо 99% українців мають карієс?!

Невчасне видалення зубів мудрості

Раніше 50% стоматологів говорили що восьмі зуби видаляти не потрібно, а інші 50% стверджували, що видалення необхідне і чим раніше, тим краще. Зараз процентне співвідношення значно змінилось, і все більше лікарів кажуть, що восьмі зуби необхідно видаляти, адже місце в зубному ряді для них не передбачено.

Невчасне видалення восьмих зубів може призвести до низки хвороб і проблем. Восьмий зуб, який стоїть боком заважає прикусу, що призводить до хрусту в суглобах  і стирання зубів (бруксизму). Також на місці дотику восьмого й сьомого зубів утворюється карієс, адже вичистити бруд звідти складно, а зубною щіткою майже неможливо.

Лікарі пародонтологи і гігієністи також наполягають на видаленні восьмих зубів, тому рекомендується зробити це якомога раніше. Наприклад, як в Австрії – дівчаткам у 14, а хлопчикам у 16 років.

Поспішне видалення зуба

Не кожен зуб, що хитається потрібно видаляти. Адже причиною хиткого зуба може бути пародонтит і в такому разі зуби потрібно не видаляти, а лікувати. Також зуби можуть розхитуватися через неправильний прикус, коли на них здійснюється надмірне навантаження з боку протилежних зубів. Відповідно, якщо ми виправимо прикус, зменшимо навантаження, то зуб поступово укріпиться. 

Важливо розуміти, що людина сама не може прийняти рішення про видалення зуба. Це рішення приймає виключно стоматолог, лише він може діагностувати, що зуб безнадійний і його потрібно видалити. Але є випадки, коли зуб ще можна врятувати і це завжди спокуса. У такому разі потрібно бути готовим до того, що зуб все ж таки може стати безнадійним через рік, і його доведеться видалити.

Нехтування візитами до стоматолога

Якщо ви не чистите зуби кожного дня хоча б два рази і не відвідуєте стоматолога-гігієніста двічі на рік, то ваші зуби будуть хворими, і вже зовсім скоро вам доведеться платити за лікування. Значно дешевше і приємніше ходити на процедуру для здорових – професійну гігієну, аніж витрачати гроші на імплантацію зубів. Шкода, що люди не знають такого простого правила, що чисті зуби не хворіють, а стоматологи не завжди доносять до своїх пацієнтів цю істину.

Саме стоматолог, а не продавець-консультант,  має обирати для вас зубну щітку та пасту. Адже якщо ви обиратимете щітку та пасту наосліп, то ще більше нашкодите своєму здоров’ю. Наприклад, якщо ви маєте карієс, то вам потрібна паста з інгредієнтами, які сповільнюють розвиток карієсу. Якщо у вас пародонтит, то – з протизапальними компонентами. А якщо й пародонтит, і карієс, то стоматолог рекомендуватиме вам пасту для профілактики двох хвороб.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті