Захворіло у світі
61,707,636
Померло у світі
1,443,673
Вилікувалось у світі
39,491,151
Захворіло в Україні
709,701
Померло в Україні
12,093
Вилікувалось в Україні
335,135
Юридичний кешбек, або Хто оплатить послуги адвоката

Юридичний кешбек, або Хто оплатить послуги адвоката

У яких випадках можна повернути гроші, витрачені на адвоката

Цей матеріал також доступний російською
Юридичний кешбек, або Хто оплатить послуги адвоката
Фото: pixabay

Необхідність звертатися до суду, якщо потрібно вирішити спірну проблему, зазвичай супроводжується зверненням до юристів та адвокатів. При цьому, якщо в кримінальному процесі їхні послуги може оплачувати держава, то в інших випадках оплата лягає на сторони в процесі. Незважаючи на розмір суми, сторони мають можливість повернути витрачені кошти на юридичну допомогу в окремих випадках. Як це оформити і коли схема юридичного кешбеку працює, розповів Mind партнер, адвокат МЮК KODEX Станіслав Клімов.

Заплатити хорошому адвокату – дорого. В юридичних колах навіть існує такий жарт, що іноді дешевше «купити» суддю, ніж адвоката. Звісно, це гумор.
На сьогодні існує можливість заплатити адвокату й повернути свої гроші, тобто отримати так званий юридичний кешбек.

У яких випадках можна отримати гроші назад

Відповідно до процесуального закону, особа, яка звернулася до суду, має право на відшкодування витрат, сплачених за правову допомогу.

Ви отримуєте відшкодування судових витрат із сторони, що програла, зокрема витрат на судовий збір та адвоката. Це питання вирішується суддею одночасно з винесенням рішення.

Розмір витрат на адвоката суд визначає насамперед виходячи з договору й реально сплаченої суми.

Як клієнту отримати гроші

По-перше, укласти договір з адвокатом чи адвокатським об'єднанням. По-друге, сплатити вартість послуг на розрахунковий рахунок, оскільки суд відшкодовує тільки реально понесені витрати. В іншому успіх повернення коштів залежить від адвоката.

Необхідно надати суду деталізацію наданих послуг у звіті. Це дозволить клієнтові повернути витрачені на правову допомогу гроші в 99% спорів.

При винесенні рішення й відшкодуванні суми витрат на адвоката суди також враховують:

  • складність справи;
  • витрачений адвокатом час;
  • обсяг послуг;
  • загальну ціну позову.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини позивач має право на компенсацію витрат, якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними й неминучими, а їхній розмір – обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України»). При розгляді цієї справи Європейським судом було встановлено, що з боку органів державної влади було здійснено незаконний арешт літаків, що належать приватній компанії.

Європейський суд з прав людини стягнув з держави на користь компанії 8000 євро як компенсацію судових витрат. Потрібно зауважити, що тривалість розгляду справ у судах України склала понад три роки, а сума компенсації шкоди сягнула 5 млн євро.

Реальні випадки з практики

Незважаючи на те, що інститут відшкодування витрат юридичних послуг запроваджено досить давно, судова практика в цьому питанні дуже різниться.

Наприклад, одним із найбільших відшкодувань витрат на адвоката в нашій країні була сума понад 0,5 млн грн.

Також є відшкодування в дуже невеликих розмірах. Наприклад, 300 грн за складання позовної заяви до суду.

Незважаючи на усталену думку, що неможливо стягнути витрати з державних органів або підприємств, суди присуджують стягнення витрат з органів влади. Наприклад, Північний апеляційний господарський суд 26 серпня 2020 року стягнув з Акціонерного товариства «Українська залізниця» 1500 грн витрат на професійну правову допомогу. При тому, що загальна сума позову була зовсім невелика – 8484,75 грн. Суд насамперед виходив із реально сплаченої суми, яка була перерахована адвокату на підставі платіжного доручення, та визнав цю суму сумірною з доданим переліком наданих послуг.

Як правило, не стягують великих сум по сімейних спорах, зокрема за позовами про розірвання шлюбу. Це зазвичай обумовлено переконаністю суддів в тому, що такі процеси не вимагають великої кваліфікації адвоката і витрат часу.

Невеликі суми стягують, коли вони підтверджені документально: квитанцією про оплату або платіжним дорученням. Наприклад, Тростянецький районний суд Вінницької області 26 серпня 2020 року виніс рішення про розірвання шлюбу і стягнув з відповідача 600 грн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті