Захворіло у світі
62,746,222
Померло у світі
1,459,497
Вилікувалось у світі
40,138,626
Захворіло в Україні
732,625
Померло в Україні
12,327
Вилікувалось в Україні
345,149
COVIDні будні: які права мають пацієнти з коронавірусом

COVIDні будні: які права мають пацієнти з коронавірусом

Як уберегтися від свавілля лікарів

Цей матеріал також доступний російською
COVIDні будні: які права мають пацієнти з коронавірусом
Фото: pixabay

Напередодні заступник міністра охорони здоров'я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко повідомив, що українські клініки з понеділка припиняють планові операції, приймають на лікування тільки пацієнтів із COVID-19. Днем раніше в Україні було зафіксовано 8687 хворих на коронавірус, госпіталізовано 1100 осіб. Через велику завантаженість лікарень і необхідність дотримуватися карантинних заходів у медичних закладах пацієнти лишаються без допомоги й підтримки близьких. Також часто вони не можуть протистояти порушенню їхніх прав під час госпіталізації. 

На що ж мають право пацієнти з коронавірусом, які опинилися на лікуванні в медичному закладі, розповіли Mind молодший партнер, керівник практики контрактного права АО «Вдовичен та партнери» Андрій Молчанов та юристка практики контрактного права компанії Юлія Артеменко.

Про епідситуацію в Україні, новітні методи виявлення інфекції та основних претендентів на виробництво вакцини від коронавірусу читайте в інтерв'ю міністра охорони здоров'я Максима Степанова для Mind.

Зрозуміло, що від захворювання на COVID-19 не застрахований ніхто. Щодо загальних прав пацієнта громадяни вже дещо обізнані, але пандемія диктує нові правила. Для того щоб не допустити халатності з боку лікарів потрібно знати, які права ви маєте саме під час лікування COVID-19 та що саме можете вимагати від лікаря.

Які права має пацієнт, який потрапив до лікарні з COVID-19?

Усі загальні права пацієнтів закріплені в Конституції, Цивільному кодексі, законі «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та інших нормативних актах. Розглянемо, які права має пацієнт згідно з ними, у розрізі коронавірусної хвороби.

 • Сьогодні частішають випадки, коли через брак місць у лікарні хворому відмовляють у госпіталізації. Знайте, це – незаконно та порушує ваші права, тому вимагайте від лікаря надати офіційну відмову в госпіталізації з поясненням причин та звертайтеся на гарячу лінію уряду, Міністерства охорони здоров’я або Центру громадського здоров’я.
 • Право на отримання повної інформації про стан свого здоров'я, наявність ризиків для життя та на ознайомлення з медичними документами. Лікар зобов’язаний надати всю інформацію щодо стану здоров’я пацієнта, пояснити поставлений діагноз, розповісти про можливі ризики, які можуть настати у випадку відмови від лікування.
 • Лікар повинен надати інформацію про план та методи лікування доступною пацієнту мовою та пояснити, які саме дії та препарати застосовуватимуться під час лікування. Зауважимо, що кожен має право на самостійний вибір методів лікування, виходячи з рекомендацій лікаря. Хворий на COVID-19 сам приймає рішення, чи вживати призначені йому лікарські засоби, чи робити певний аналіз.
 • Кожен має право на отримання медичних послуг, ліків і необхідних медичних послуг для лікування COVID-19 відповідної якості, і ніхто вам не може відмовити в їх наданні.

Існують і винятки із загальних правил.

За загальними правилами, пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за допомогою до лікаря, діагноз та інші відомості, які були отримані під час огляду. Але це не стосується інфекційних захворювань, до яких і належить COVID-19.

Відповідно до Стандарту медичної допомоги «Коронавірусна хвороба» (COVID-19)», медичний працівник, який виявив особу, хвору на COVID-19, заповнює форму первинної облікової документації № 058/о та інформує керівництво закладу охорони здоров’я і лабораторний центр МОЗ України за адміністративно-територіальною належністю про захворювання особи.

Ще один виняток – це дозвіл на відвідування. Якщо до звичайного хворого можуть навідатися родичі, то пацієнт із COVID-19 цього права позбавлений.

Це регламентовано Стандартами медичної допомоги «Коронавірусна хвороба» (COVID-19)». Тобто, якщо ви захворіли на COVID-19, відвідувачів до вас не пустять, і це не вважатиметься порушенням ваших прав.

Як та ким надається згода на лікування?

Лікування може проводитися лише у разі вашої згоди на нього, яку ви надаєте в письмовій формі та після отримання повної інформації щодо ризиків вашого захворювання, процедури й методів лікування.

Така згода надається по формі, яка затверджена МОЗ. Лікування без підписання цього документа вважатиметься порушенням прав пацієнта. 

Виняток – такий стан пацієнта, коли він не може підписати згоду і є прямі ризики для його життя та здоров’я, які потребують оперативного втручання.

Також надати згоду на ваше лікування та отримати інформацію про стан вашого здоров’я можуть чоловік/дружина, батьки, повнолітні діти, рідні брати й сестри.

Які послуги при лікуванні COVID-19 ви можете отримати безкоштовно?

Якщо у вас є тільки підозра на COVID-19, то ви маєте право на безкоштовне отримання таких послуг:

 • оцінку стану вашу здоров’я та визначення ймовірності інфікування COVID-19 із визначенням потреби в госпіталізації;
 • транспортування до лікарні, яка приймає пацієнтів із підозрою на COVID-19;
 • надання необхідної медичної допомоги та рекомендацій щодо самоізоляції;
 • цілодобове консультування з питань COVID-19 лікарем-консультантом телефоном;
 • направлення мобільних бригад для взяття зразків для проведення ПЛР-тестування.

Якщо ви вже перебуваєте на стаціонарному лікуванні, то маєте право безкоштовно отримати такі види послуг:

 • первинний огляд;
 • тестування на SARS-CoV-2 (ПЛР-тест);
 • проведення необхідних лабораторних та інструментальних досліджень, зокрема: ЕКГ, загальний клінічний аналіз крові з підрахунком формених елементів; загальний клінічний аналіз сечі; біохімічний аналіз крові; визначення рівня глюкози крові;
 • медичну допомогу для лікування COVID-19 відповідно до затверджених МОЗ стандартів;
 • медичну допомогу, яка спрямована на полегшення, знаття чи усунення симптомів і проявів захворювання;
 • надання кисневої підтримки;
 • інтенсивну терапію та підключення до апаратів  ШВЛ (штучної вентиляції легень) та ЕКМО (система штучного кровообігу та насичення крові киснем);
 • знеболення та медикаментозну терапію;
 • цілодобовий лікарський та медсестринський догляд;
 • консультації лікарів інших спеціальностей.

Ніхто не має права змушувати пацієнта платити за вищенаведені безкоштовні послуги. Якщо у вас вимагають гроші, телефонуйте на гарячу лінію Національної служби охорони здоров’я за номером 16-77 або залишайте письмову скаргу на її сайті.

Що робити, якщо лікар порушує ваші права?

У випадку якщо ваші права порушуються, медична допомога надається неякісно, МОЗ рекомендує діяти в такий спосіб:

 • зафіксуйте факт порушення ваших прав будь-якими засобами (відеозйомкою, отриманням від медичної установи письмових відмов від лікування, викликом поліції, залученням свідків тощо);
 • зверніть увагу лікаря не те, що ваші права гарантовані законодавством;
 • зверніться до головного лікаря з письмовою скаргою;
 • зверніться в управління охорони здоров’я в м. Києві чи вашій області (http://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja) із письмовою скаргою;
 • зателефонуйте на гарячі лінії місцевих органів виконавчої влади та уряду;
 • напишіть заяву до поліції про вчинення кримінального правопорушення з вимогою відкрити кримінальне провадження за статтею 136 («Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані»), або статтею 139 («Ненадання допомоги хворому медичним працівником»), або статтею 140 («Неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником») Кримінального кодексу України залежно від конкретної ситуації;
 • зверніться за кваліфікованою правовою допомогою до адвокатів.

Також ви можете звернутися до суду за захистом своїх прав, оскаржити неправомірні дії лікаря, а також вимагати відшкодування завданих збитків у судовому порядку.

Вимагайте від лікаря надання повної інформації щодо стану свого здоров’я, діагнозу та планованих методів лікування, ризиках хвороби тощо. Лікар зобов’язаний пояснювати вам доступною мовою цю інформацію, бо в іншому разі це вважатиметься порушенням прав пацієнта.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті