Справа тонка: 8 прийомів силовиків під час обшуку

Справа тонка: 8 прийомів силовиків під час обшуку

Що потрібно знати, щоб не попастися на гачок слідчого

Этот материал также доступен на русском языке
Справа тонка: 8 прийомів силовиків під час обшуку
Фото: pixabay

Сезон тиску на бізнес у правоохоронних органів в Україні практично ніколи не закінчується. Якщо немає політичних причин – підприємець може потрапити під прес із подачі конкурентів, клієнтів або навіть ділових партнерів, які мають зв'язки в силових структурах. Одним із способів тиску є обшук, під час якого силовики регулярно порушують закон, сподіваючись на безкарність. Про типові порушення з власної практики, з якими стикаються навіть ті, хто уважно читали інструкції і підписали договори з адвокатами, розповів Mind адвокат, керуючий партнер АО «Радзієвський і партнери» Юрій Радзієвський.

1. Недопущення адвоката на обшук

Як буває: раніше слідчі часто не допускали адвоката на обшук, посилаючись на те, що він приїхав надто пізно і слідчі дії вже почалися. Після низки законодавчих змін ці зловживання припинилися, але правоохоронці поміняли тактику. Тепер вони намагаються ввести підприємця в оману щодо наявності в нього права на правову допомогу ще до дзвінка адвокату. Наприклад, одного з наших клієнтів просили показати договір з адвокатом, якого він хотів запросити. Мовляв, якщо немає договору, то це не ваш адвокат і покликати його не можна.

Що потрібно знати: адвоката зобов'язані допустити на обшук на будь-якій стадії. При цьому укласти договір на супровід можна прямо під час обшуку – закон цього не забороняє. Краще, звичайно, зробити це заздалегідь, щоб гарантовано отримати оперативну допомогу, не шукати фахівця похапцем і не торгуватися про ціну на очах у слідчих (такі випадки реальні) – це суттєво послаблює позиції. Без адвоката ймовірність появи «зайвих» доказів, а також порушень із боку правоохоронців під час обшуку зростає в рази.

2. Обшук без рішення суду

Як буває: слідчі заходять на обшук без рішення суду, посилаючись на необхідність «термінового порятунку майна», що фігурує в кримінальному провадженні. Клієнти дозволяють обшук, розраховуючи з'ясувати подробиці «пізніше»

Що потрібно знати: є дві ситуації, коли правоохоронці можуть увійти в приміщення без рішення суду: за згодою власника (не орендаря!) приміщення, або з метою термінового порятунку документів, техніки, іншого майна, яке може бути знищено, але має значення в кримінальному провадженні. Ми рекомендуємо уникати добровільної згоди на допуск в приміщення, оскільки є великий ризик зловживань. Якщо ж «гості» хочуть робити обшук «терміново» – слід під відеозапис з'ясувати як мінімум номер і дату кримінального провадження та/або статтю КК, за якою воно відкрито. Відмова повідомляти ці дані в подальшому може стати однією з підстав визнання в суді обшуку незаконним.

Зазвичай у половині випадків нашої практики такі «нальоти» виявляються «випадковими», не кажучи вже про повну відсутність підстав для невідкладного обшуку.

3. Багаторазове використання дозволу на обшук

Як буває: слідчі проводили обшук, описали великогабаритну техніку, але не встигли її винести за один день. На наступний день приходять з тим самим дозволом на обшук, і клієнти їх пускають

Що потрібно знати: рішення суду про обшук дає право зайти в приміщення тільки один раз. Наступного дня потрібно брати новий дозвіл з точним описом майна, яке планується знайти й вилучити. Якщо цього не зроблено – це підстава для визнання обшуку незаконним і відкриття справи про перевищення повноважень. Отримані під час такого обшуку докази суд, швидше за все, визнає неприпустимими.

4. Вилучення майна, якого немає в рішенні суду

Як буває: під час обшуку слідчі забирають поспіль всю техніку та документи, незалежно від того, чи є  вона в рішенні суду

Що потрібно знати: вилучення будь-якої «зайвої» техніки або іншого майна слідчий повинен аргументувати суду протягом двох діб після обшуку (подати клопотання про арешт). Якщо цього не відбулося або суд відмовив в арешті такого майна – його повинні повернути. Щоб зафіксувати порушення, необхідно ретельно описати все вилучене майно в зауваженнях до протоколу. Якщо таких зауважень немає – вважайте, що порушення не було.

У нашій практиці кілька разів бували випадки, коли слідчий описував вилучені документи як «червона папка», «синя папка» – без зазначення кількості листів, їхнього змісту. Це також порушення, яке потрібно фіксувати. Надалі це стане підставою для визнання результатів обшуку неспроможними.

5. Приходять на обшук з «готовими» понятими

Як буває: слідчі приходять на обшук зі «своїми» понятими, які ходять під розслідуванням або умовно звільнені від кримінальної відповідальності

Що потрібно знати: обшук без понятих проводити не можна. Однак їхня кількість необмежена – тому вже під час обшуку можна й потрібно залучати для цієї ролі сторонніх людей, які не мають зв'язку з правоохоронцями, наприклад співробітників сусідніх офісів. Чим більше буде свідків потенційних порушень, тим краще. Тим більше що слідча група може бути досить великою (10–20 чоловік), і за кожним в ідеалі має стежити або понятий або співробітник компанії. Він може попередити появу «зайвих» доказів (підкинутих зброї, наркотиків, документів тощо).

Слідчий швидше за все відмовить у залученні своїх понятих, але це додатковий аргумент для оскарження його дій. Всі претензії/підозри щодо понятих, яких привели із собою слідчі, потрібно фіксувати в протоколі. Такі сумніви можуть стати підставою для визнання обшуку незаконним, а здобутих доказів – неприпустимими.

6. Обшук проводять не ті люди

Як буває: обшук проводять не ті слідчі, які зазначені в постанові суду. Старший групи може аргументувати це хворобою, заміною тощо. Клієнти допускають таку групу на обшук.

Що потрібно знати: право проводити обшук мають виключно зазначені в постанові слідчі, все «відмовки» незаконні і тягнуть за собою визнання результатів обшуку неприпустимими. Тому важливо перевірити документи всіх «візитерів», бажано з відеофіксацією. Відмова пред'являти документи – підстава викликати патрульну поліцію. Власне, як і будь-яке інше порушення з боку слідчих.

7. Вилучають техніку замість копіювання інформації

Як буває: посилаючись на необхідність отримати доступ до інформації на комп'ютері, слідчі вилучають сам комп'ютер, а не копіюють дані.

Що потрібно знати: якщо в рішенні суду немає прямої вказівки на право вилучати комп'ютери, об'єктом обшуку, як правило, є не носій, а сама інформація. Тому, якщо компанії/співробітнику нічого приховувати від слідчого, найкраще під відеозапис запропонувати надати доступ до техніки/документів і створити умови для копіювання потрібної інформації.

Якщо слідчий погодиться, це дозволить уникнути вилучення робочого інструмента – комп'ютера і не заблокує роботу компанії / її підрозділу на тижні, а можливо, і місяці. Якщо ж силовики все ж підуть на вилучення техніки – готовність надати паролі, зафіксована на відео, буде підставою для суду визнати вилучення незаконним.

8. Обмеження фото- і відеофіксації

Як буває: слідчі ведуть фото і/або відеофіксацію не у всіх приміщеннях, де проводиться обшук, або не дають проводити таку фіксацію адвокату. Також слідчий може на час переривати відеозапис (через  батарейки, що «сіла», поломки камери), не фіксуючи цього в протоколі

Що потрібно знати: зйомку обшуку зобов'язані проводити слідчі, крім того, її може проводити адвокат, а також особи, які мають процесуальний статус (підозрювані). Частина обшуку, що проходить без відеофіксації, може бути визнана в суді незаконною, а вилучені докази – недопустимими. Саме тому за кожним слідчим у кожній окремій кімнаті повинен бути закріплений співробітник/понятий, який стежитиме, щоб здійснювався відеозапис. Будь-які погрози адвокату із забороною йому проводити зйомку – не тільки перевищення повноважень слідчого, а й втручання в роботу захисника (карається обмеженням волі на строк до 3 років і штрафом понад 500 000 грн).

Базові поради для компаній, які потенційно можуть стати об'єктом обшуку:

  • мати попередній договір з адвокатом / групою адвокатів;
  • провести базовий тренінг для персоналу, знати порядок дій до прибуття адвоката, розподілити ролі в екстреній ситуації (хто дзвонить захиснику, хто знімає на відео, як включаються/відключаються камери відеоспостереження, де знаходиться тривожна кнопка для виклику поліції);
  • провести аудит інформаційної безпеки, перевести документообіг у хмару, щоб вилучення техніка не застопорило всю роботу бізнесу;
  • не зберігати великі суми готівки в офісі. Як правило, гроші вилучаються з масою грубих порушень, але попри це повернути їх дуже непросто – навіть за умови отримання відповідних рішень судів.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло