Вигідне вкладення: як змінились інвестиції через пандемію

Вигідне вкладення: як змінились інвестиції через пандемію

І куди інвестувати у 2021 році

Этот текст также доступен на русском
Вигідне вкладення: як змінились інвестиції через пандемію

Минулого року українці втричі порівняно з 2019 роком збільшили інвестиції коштів за кордон. Цього ж року Національний банк України удвічі – зі 100 000 до 200 000 євро – збільшив е-ліміт для переказу коштів фізичних осіб за кордон або на рахунки юридичних осіб-нерезидентів, відкриті в Україні. 

Куди інвестували українці в 2020 році та які перспективні напрями варто розглядати для вкладенння коштів у 2021 році, розповів Mind засновник та CEO Babitskiyi Investment Management Роман Бабіцький.

Коронакриза перевернула світ з ніг на голову. Все розділилося на чорне й біле – одні напрями, як-от туризм, спорт, готельно-ресторанний бізнес, просто зникли з топів економічних потреб. Тоді як онлайн сервіси, сервіси доставки й відеозв'язку злетіли до небувалих висот. Люди ж по всьому світу стали не тільки більше витрачати в період двох локдаунів, а й більше інвестувати, замислюючись про майбутнє.

2020 рік назавжди залишиться у світовій історії роком пандемії. У лютому – березні 2020 року на фінансовому ринку стався різкий обвал. Але приватні інвестори швидко зрозуміли, що криза – це можливість для інвестицій.  Отже, фінансові ринки відновилися швидше, ніж навіть під час кризи 2008 року, – всього за чотири місяці. Адже за своєю суттю коронокриза виявилася зовсім не фінансовою, а кризою реального сектору.

Куди інвестують у світі

Так зараз виглядає структура світових активів:

Вигідне вкладення: як змінились інвестиції через пандемію
Інфографіка: Babitskiy Investment Management

Отже, світові заощадження в основному складаються зі світового боргу, нерухомості, цінних паперів, грошей, емітованих урядами країн.

Вигідне вкладення: як змінились інвестиції через пандемію
Таблиця: Babitskiy Investment Management

Найбільш поширеними вкладеннями для середньостатистичного громадянина є цінні папери й нерухомість.

Що змінила пандемія

Що стосується дій великих вкладників, тут простежується досить парадоксальна ситуація. За даними компанії EY, 25% інвестиційних проєктів у Європі заблоковані, а ще 10% взагалі скасовані.

Зовсім інша ситуація в дрібних приватних інвесторів.  Вартість цінних паперів великих корпорацій відчутно знизилася. Це відкрило для більшості вікно інвестиційних можливостей: під час ринкової кризи можна недорого купити акції, а потім торгувати ними з відчутним прибутком. Це вплинуло на небувале зростання різних інвестиційних програм.  За перше півріччя 2020 року денна кількість інвестиційних сесій піднялася на 88,14%. Як повідомляє The Wall Street Journal, на одному лише майданчику для трейдерів E* rade на початку 2020 року вкладники створили понад 260 500 акаунтів – це більше, ніж за весь попередній рік.

Темп торгівлі інвесторів до та після пандемії

Вигідне вкладення: як змінились інвестиції через пандемію
Дослідження: РБК-Інвестиції

Світові процеси не могли не вплинути й на економіку України загалом. На чому ж заробляли вкладники в кризовому році?  Найбільш поширеними стали: «Гроші під подушкою», вклади в банках і кредитних спілках, дорогоцінні метали, наявні бізнеси, а також вкладення в нерухомість.

Якщо розглядати угоди за 2020 рік, то можна зазначити, що інвестували найчастіше в сфери електронної комерції і доставки, маркетплейси, медичні технології та охорону здоров'я. Серед стартапів інвестували в ігрові та дистанційні продукти, програмне забезпечення.

Якщо докладніше, зросли цінні папери IT-компаній. Наприклад, акції найпопулярнішою компанії відеоконференцій Zoom зросли за рік на 400%. Інвестиційний портфель Facebook торік зріс у ціні на 33%, Google – на 36%. Надходження від депозитів у гривні стали на рівні 14,9%. В іноземній валюті знизилися до 1–3%, але з огляду на девальвацію змогли показати результат у 22,9% у доларах і 33,7% у євро. 

Спекулятивні операції на валюті дали можливість заробити близько 20% (курс зріс на 4,59 грн/$).  За 11 місяців 2020 року суми на депозитних рахунках громадян зросли на 110,67 млрд грн (18,7%).

Навіть з огляду на ситуацію з падінням ставок, депозити в банках і кредитних спілках, як самий зрозумілий для багатьох і доступний інструмент, залишатимуться популярними ще довго. Кредитні спілки приносять своїм інвесторам до 20% річних.

Тут потрібно пам'ятати про те, що банківський депозит збирає державі п'яту частину доходу у вигляді податків (18% ПДФО та 1,5% військовий збір). А працювати з іноземною валютою загалом дуже нестабільно. В останньому кварталі 2020 року закордонні вкладники націлилися на державні облігації України, що привело до  залучення валюти в країну. За даними «Forbes-Україна», 2021 року очікується дохід від вкладень у розмірі: у доларах – 4%, у євро – 2%, у гривні – 8%.

Експерти також стверджують, що особливого зростання ставок за ОВДП поки не очікується. Фінансові схеми цього інструменту досить непрості для розуміння. До того ж, щоб працювати з ОВДП, необхідні різні документи, які потрібно зібрати, при цьому показавши походження своїх доходів. І ще обов'язково в цій справі потрібні брокери. А поріг входу становить 100 000 грн.

Куди інвестувати 2021 року

Найбільш поширеними вкладеннями для середньостатистичного громадянина в Україні є цінні папери та нерухомість. Але також, якщо обговорювати угоди за 2020 рік, можна зазначити, що інвестували найчастіше в сфери: електронної комерції і доставки, маркетплейси, медичні технології та охорону здоров'я. Цей глобальний тренд, на мій погляд, збережеться і 2021 року. Щодо стартапів, то багато інвестували в ігрові продукти, продукти, супутні віддаленій роботі, та в команди, які розробляють програмне забезпечення.

Найбільш виграшні сфери:

  • всі доступні онлайн-сервіси;
  • фармацевтичний бізнес і біотехнології логічно виходять на перший план у світі розроблення вакцин, відповідно акції фарм-гігантів продовжують зростати;
  • транспортні послуги – весь світ, фактично, перетворився в поле для логістичних схем;
  • сервіси відеозв'язку (як приклад, небувале зростання акцій Zoom, а також Skype і Webex);
  • сфера розваг та ігор – рекордно піднялася вгору.

Однак більшу частину доходів нашого кредитного союзу в цей непростий рік сформували підприємці, які брали позику на розвиток. Наприклад, це виділення коштів на розширення ветеринарної клініки, розвиток мережі спортзалів в Одесі, вкладення в агробізнес (насіння і обладнання). Власне, це і є наш ідеальний клієнт – фінансово грамотний підприємець або людина, яка вміє рахувати свої кошти та розуміє, що гроші втрачають вартість через інфляцію, а також може розрахувати їхню реальну цінність у перспективі від 2 до 5 років.

За даними Державної служби статистики України, за 9 місяців 2020 року капітальні інвестиції в житло сягнули 25,4 млрд грн, у комерційну нерухомість – 40,7 млрд грн. Загалом можна зробити висновки, що у 2019 році  попит на офіси й житло зріс на 6%. Влітку 2020 року Нацбанк дав прогноз, що до рівня 2016–2017 років попит відновлюватиметься ще 2 роки. Однак рівень попиту можна регулювати знижками для населення. Популярними будуть такі ніші, як колівінг і коворкінг.

У разі оформлення позики на розвиток, наприклад під заставу нерухомості, потрібно бути готовим до зниження реальної оцінки житлових/комерційних споруд. Державні структури також намагаються убезпечити себе від ризиків щодо невиплаті боргу, гарантуючи 100% погашення виданої суми через продаж заставного майна.

Але з кредитними спілками все набагато простіше. Їхня діяльність відрізняється більшою лояльністю до своїх клієнтів. Наші позичальники отримують фінансування на більш простих і зрозумілих умовах. Скоринг проводиться, зокрема, і на підставі ступеня відкритості клієнта, чого банківські організації не роблять або роблять зовсім із мінімальними зусиллями.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло