Захворіло у світі
155,918,548
Померло у світі
3,258,269
Вилікувалось у світі
133,382,771
Захворіло в Україні
2,097,024
Померло в Україні
45,451
Вилікувалось в Україні
1,711,709
Цифрова трансформація: як відбувається інноваційний розвиток університетської освіти

Цифрова трансформація: як відбувається інноваційний розвиток університетської освіти

І чим нові можливості корисні для студентів

Цифрова трансформація: як відбувається інноваційний розвиток університетської освіти
Фото: depositphotos.com

Конкуренція між університетами в цифрову епоху стрімко зростає. Переваги й перспективи розвитку будуть мати лише ті заклади вищої освіти (ЗВО), які йдуть у ногу з часом і впроваджують інноваційні освітні сервіси.

Про ті інновації, що вже працюють в українських ЗВО, розповіла Mind директорка Центру інноваційного розвитку Київського національного університету імені Тараса Шевченка Світлана Березіна.

Невід’ємною складовою ефективного економічного розвитку держави, зокрема розвитку галузі вищої освіти, є цифрова трансформація як переосмислення підходу до функціонування ЗВО.

Що таке «Цифровий Університет»?

Проєкт «Цифровий Університет», розпочатий у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка  2020 року з метою створення єдиного середовища цифрових сервісів, адаптованих до цілей та процесів університету з можливістю масштабування, став одним із стратегічних пріоритетів його розвитку.

Основними завданнями проєкту є:

 • розроблення та запуск сучасних цифрових освітніх технологій;
 • включення технологій обробки електронних даних в систему управління університетом;
 • розвиток цифрових компетенцій учасників освітнього процесу;
 • впровадження освітніх інновацій.

Про KNU Education Online

Для того щоб забезпечити якісний освітній процес під час карантину та надати сучасні освітні інструменти викладачам, студентам, адміністрації, торік в університеті була розроблена та передана для впровадження на всіх структурних підрозділах платформа дистанційної освіти KNU Education Online, яка містить: електронний кабінет викладача, електронний кабінет студента, модуль вебінарів, модуль онлайн-презентацій, інтерактивний розклад, електронний журнал, модуль тестування, цифрову бібліотеку навчальних дисциплін.

Для ефективного  впровадження платформи дистанційної освіти KNU Education Online на факультетах і в інститутах були реалізовані численні ініціативи та заходи: створено 50 відеоінструкцій із використання платформи, організовано колцентр 24/7 з технічної підтримки опанування цифрових сервісів викладачами, проводилися щоденні вебінари з технічної підтримки дистанційного викладання, опитування викладачів на предмет: які додаткові інструменти потрібні на платформі; які цифрові навички необхідні у викладанні.

Тренінги з підвищення рівня цифрової грамотності викладачів охоплювали такі напрями:

 • опанування платформи на всіх структурних підрозділах;
 • цифрова грамотністьдля викладачів, яким новітні технології даються найскладніше;
 • опанування сучасних інструментів та програм інтерактивної візуалізації даних;
 • оформлення навчальних матеріалів і графічний дизайн для використання в навчальному процесі та наповнення електронного кабінету викладача;
 • індивідуальні тренінги за запитом викладачів.

З 1 липня 2020 року в навчальних тренінгах із цифрової грамотності та щоденних вебінарах із технічної підтримки взяв участь 2371 учасник освітнього процесу (викладачі та студенти, методисти та лаборанти кафедр, представники адміністрації та деканатів). Загальна кількість тренінг-годин досягла 766.

Про інші онлайн-платформи

Розроблена онлайн-платформа для Інституту психіатрії університету наділена ширшим функціоналом, який забезпечує:

 • можливість викладання спеціальних курсів зовнішнім слухачам;
 • унікальну систему подій, яка передбачає інтеграцію до календаря заходів;
 • можливість організації короткострокових сертифікованих програм (із використанням інтернет-еквайрингу);
 • автоматичну генерацію сертифікатів після проходження курсів.

З метою збільшення кількості студентів-іноземців в університеті була розроблена окрема платформа для іноземців згідно з указом Президента України №210/2020 «Про вдосконалення вищої освіти в Україні» (пункт 2.4. «про план заходів щодо популяризації можливостей здобуття вищої освіти в Україні для іноземних студентів»).

Університет відпрацьовує дистанційний вступ іноземних абітурієнтів до ЗВО України. Впровадження платформи для вступу іноземних студентів забезпечує комплексну інтеграцію університету у світову інформаційну систему. 

Технології віртуального середовища, які сприяють зростанню навчальної мотивації та активності студентів і  допомагають підвищити рівень деталізації навчальних курсів, стали невід’ємною складовою освітнього процесу КНУ. У цьому напрямі було здійснено:

 • відкриття першої в Україні аудиторії віртуальної реальності з анатомії в ННЦ «Інститут біології та медицини» (лютий 2020 року);
 • створення віртуальних турів корпусами університету (травень 2020 року);
 • проведення віртуальних офіс-турів у провідних компаніях – партнерах університету (грудень 2020 року);
 • проведення віртуальної фотовиставки (січень 2021 року).

У рамках проєкту «Цифровий університет» 2020 року було впроваджено в освітній процес такі інновації та сучасні технології:

 • відкрито лабораторії симуляційного тренінгу в ННЦ «Інституті біології та медицини»;
 • сенсорний модуль CamTouch для використання в навчальному процесі.   

Як розвивати навички підприємництва?

Масштабний прорив щодо забезпечення якісного навчання засадам підприємництва став можливим завдяки відкриттю першого центру для студентів і майбутніх підприємців у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка в рамках Національного проєкту з розвитку підприємництва «Дія.Бізнес» за підтримки Huawei Ukraine.

У центрі студенти співпрацюють із підприємцями, здобувають новий досвід і практичні навички, розроблюють нові продукти й тестують їх перед випуском на ринок. «Дія. Бізнес» допомагає молодим людям зростати та розвиватися завдяки воркшопам, майстер-класам, бізнес-конференціям. 

Крім того, Київський національний університет імені Тараса Шевченка став першим вищим навчальним закладом, де було відкрито авторизовану Huawei Академію інформаційних і мережевих технологій (ICT Academies), що працюють у всьому світі. У них студенти отримують можливість знайомитися з новітніми інформаційно-комунікаційними технологіями (ІКТ) і проходити відповідні сертифікаційні курси, розвиваючи свої таланти і практичні навички, необхідні для роботи в сучасній ІКТ-індустрії.

З метою профорієнтаційної роботи в КНУ було знято освітній серіал «Цифровий маркетинг», що продемонстрував новий формат подачі навчального матеріалу для студентів та абітурієнтів. Навчальний серіал інтегровано на платформу Міністерства цифрової трансформації України «Дія. Освіта» для  загального доступу.

Сучасний університет неможливо уявити без використання електронних сервісів управління навчальним закладом освіти. У рамках проєкту «Цифровий Університет. Університет у смартфоні» розробляється модуль електронної університетської платформи «Панель декана/директора». Через використання інтегрованої CRM-системи платформа дозволить аналізувати якість освітніх послуг у розрізі викладача/студента.

Новою та нестандартною складовою процесу цифровізації стало включення напряму навичок поведінки з електронними відходами. На шляху впровадження нових технологій використання сучасного оснащення в освітньому процесі  з’явилася потреба в навчанні раціональній утилізації групи відходів, до яких належать будь-які прилади, техніка або їхні компоненти, що не працюють. Наразі ведеться підготовка до масштабної просвітницької екокампанії культури поводження з електронними відходами для викладачів та студентів.

Чого очікувати 2021 року?

У перспективі на 2021 рік заплановано:

 • проведення комплексної оцінки рівня цифровізації університету, яка передбачає аналіз таких факторів: інформаційна структура, освітній процес, інформаційна безпека, людський капітал;
 • впровадження електронного документообігу;
 • розробка та запуск онлайн-платформи «Наука та інновації»;
 • розробка та включення технологій обробки електронних даних у систему управління університетом, яка передбачає автоматизацію управління розкладом занять і зайнятості аудиторій, індивідуальний розклад, а також агрегацію та інтеграцію даних для широкого спектру внутрішніх аналітичних потреб;
 • постійний розвиток відповідних компетенцій учасників освітнього процесу та співробітників університету.

Активно використовувати світовий досвід, попри тривалі обмеження та карантинні заходи, рухатися далі в напрямі цифрової трансформації, залишаючись лідером соціальних змін  – таке завдання ставить перед собою і успішно виконує Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті