Дозоване життя: чому вакцинація від COVID-19 необхідна

Дозоване життя: чому вакцинація від COVID-19 необхідна

І що пішло не так із цим процесом в Україні

Дозоване життя: чому вакцинація від COVID-19 необхідна
Фото: depositphotos

Днями в Україні розпочали робити щеплення від коронавірусу вакциною Comirnaty компанії Pfizer-BioNTech. Це одна з кількох вакцин, про постачання яких домовився уряд. Отже, Україна має отримати понад 17 млн доз вакцин від різних виробників. Наразі в країні вже триває кампанія з вакцинації населення. 

Кількість нових інфікованих на коронавірус в Україні за минулу добу становила понад 8 тис. осіб.

Чому вакцинація від COVID-19 потрібна і де схибила в цьому процесі Україна, розповів Mind директор з політики та адвокації БО «100% життя» – Мережа ЛЖВ Сергій Дмитрієв.

2020 року системи охорони здоров’я усього світу сколихнув коронавірус. Пандемія стала своєрідним глобальним переворотом, що кардинально змінив звичне життя більшості людей. Задля протидії новому вірусу уряди країн продовжують впроваджувати різноманітні карантинні заходи, а дослідники та фармацевти все ще працюють у лабораторіях у пошуках ефективної терапії для лікування COVID-19. Однак по спливу року з початку пандемії стало цілком очевидно, що єдиним реально дієвим превентивним заходом боротьби з поширенням коронавірусу є лише вакцинація.

Що пішло не так із процесом вакцинації в Україні?

Тоді як імунізація населення від коронавірусу є світовим пріоритетом і питанням міжнаціональної безпеки, вакцина в Україні стала, як завжди, предметом політичних спекуляцій, каменем спотикання для МОЗ і найгарячішою темою в медіа (на жаль, часто спотвореною дезінформацією).

Дійсно, процес забезпечення вакцинації з боку держави можна вважати провалом із багатьох причин. По-перше, пізня закупівля вакцини – перший договір було укладено аж наприкінці грудня 2020 року, тоді як більшість країн робила передзамовлення ще з літа 2020-го.

До того ж закупівля пройшла із значним скандалом – адже посередником в угоді про закупівлю китайської вакцини стала приватна компанія, внаслідок чого ціна однієї дози зросла на $1. Безумовно, ситуація набула розголосу, однак замість негативного впливу на відповідальних осіб, постраждала саме репутація вакцини.

Далі – внесення змін до законодавства задля спрощення та прискорення реєстрації вакцин, щодо яких політики з протилежних таборів створили та розповсюдили безліч маніпуляцій, послугувало додатковим джерелом негативу «у народі», адже ці спекуляції перетворилися в закиди окремих політиків щодо якості фармацевтичного продукту (що, власно кажучи, не належить до сфери професійної компетенції парламентарів).

Варто зазначити, що великою проблемою є упереджене та необґрунтовано недовірливе ставлення українського пацієнта до фармацевтичної продукції, що вироблена не в Європі чи Америці, а наприклад, в Індії або Китаї. І саме так «співпали зорі», що першими вакцинами, які все ж заїхали в незначній кількості на територію України, стали саме препарати виробництва вищезгаданих країн.

При цьому з боку держави не було у належний спосіб організовано комунікацію щодо ключових питань вакцинації, не здійснювалась інформаційна та просвітницька діяльність, що дала б можливість підвищити довіру до вакцини. Все це призвело до того, що українці (і що найжахливіше – навіть багато медичних працівників) наразі не бажають вакцинуватися.

Однак саме тут хочеться наголосити на необхідності розділяти політичні баталії та порятунок життів – адже неспроможність уряду якісно організувати процес вакцинації не має нічого спільного з якістю, безпечністю чи користю самої вакцини.

Чому вакцинуватися важливо?

Протягом 2020 року й до сьогодні активно здійснюються дослідження та розробка препаратів, що здатні допомагати організму долати коронавірусну інфекцію.

Попри великі надії на ефективність низки наявних препаратів, спеціальна стовідсотково ефективна терапія від COVID-19 наразі відсутня. При цьому вірус продовжує розвиватися, переходячи від одного носія до іншого – і з кожною мутацією стає більш небезпечним, зокрема, його передача відбувається значно легше. За умови відсутності дієвих ліків (наразі є тільки декілька препаратів, які вважаються відносно ефективними при лікуванні тяжкого перебігу коронавірусної хвороби), вакцина залишається єдиним рятувальним колом.

Крім того, варто наголосити, що для ефективної боротьби з пандемією важливо забезпечити саме масову вакцинацію, в межах якої буде імунізовано принаймні 80% населення, щоб обмежити циркуляцію вірусу й виникнення нових хвиль і спалахів захворюваності.

При цьому, згідно з данними ВООЗ, для формування колективного імунітету має бути провакциновано аж 95% населення, адже лише при досягненні таких показників можна сподіватися на появу колективного імунітету. Це зі  свого боку дасть можливість обмежити поширення вірусу та його подальші активні мутації. Іншого рецепту боротьби з коронавірусом наразі немає.

Чому не треба боятися вакцинації

У різноманітних джерелах активно циркулює інформація щодо побічних реакцій, викликаних (буцімто) вакцинацією в різних країнах. Зумовлені цими новинами переживання підживлюються заявами деяких суспільних діячів про те, що вакцина не пройшла повного циклу випробувань, не доведена її безпечність, невідомі наслідки її застосування.

Тут відразу важливо зазначити, що використання вакцини в будь-якій країні можливе виключно після проходження нею перевірки якості, ефективності та безпечності відповідно до міжнародних стандартів. Безумовно, за такий короткий час неможливо вивчити довгострокові ефекти використання вакцини, однак безпечність її застосування максимально перевіряється і кожна побічна реакція враховуються і оцінюється ВООЗ.

З огляду на високу небезпечність коронавірусної хвороби, доцільність застосування вакцини вирішується через підхід оцінки ризику та користі: станом на зараз однозначно можна стверджувати, що користь від використання вакцини суттєво перевищує шкоду.

Зважаючи на особливості організму, наявність алергічних реакцій, певних супутніх захворювань вакцина, певно, може викликати несприятливі явища в організмі, але вони точно не будуть сильнішими чи гіршими, аніж  коли та сама людина буде інфікована COVID-19.

Співвідношення ризиків найлегше продемонструвати наочно на такій статистиці. У Великобританії тромбози, які гіпотетично пов’язують з вакцинацією, виникли у 30 з-поміж понад 18 млн вакцинованих осіб. При цьому прямий зв'язок між розвитком тромбозу та застосуванням вакцини наразі точно не доведений.

Водночас, згідно з офіційною статистикою МОЗ, в Україні за період пандемії від коронавірусу померло понад 39 000 осіб, тоді як загальне число інфікованих становить менше 2 млн. 

З огляду на вище наведені цифри стає очевидним, що на сьогодні вакцинація все ж лишається найбезпечнішим способом захистити себе від COVID-19 та реальною надією на повернення до нормального ритму життя. Вже є  чудовий приклад Ізраїлю – після вакцинації більшої частини населення країна поступово повертається до звичного способу життя, а кількість нових випадків ковіду вже зараз не перевищує декількох сотень на день.

Яка вакцина краща?

З погляду не лікаря, а пацієнта можна сказати, що в нинішніх умовах найкраща вакцина та, яка є (буде) в наявності. Так, дійсно, за офіційними даними результатів досліджень у різних вакцин відмінна ефективність – від 60 до 95% попередження симптоматичного зараження. Однак варто зазначити, що цей показник не є ані остаточним, ані вирішальним.

По-перше, як стверджують міжнародні експерти, варто звернути увагу на те, що випробування різних вакцин проходили в різний період, коли епідеміологічна ситуація значно відрізнялася (наприклад, вакцина виробництва Pfizer/Biontech проходила тестування ще до появи мутованих версій коронавірусу, а вакцина індійського виробника Covishield – вже після їхньої появи).

Крім того, клінічні випробування досі проходять у різних країнах – тож дані щодо ефективності постійно оновлюються. Навіть більше, наразі ще складно сказати, яка з вакцин, що існують, забезпечить більш довготривалий імунітет – адже цілком можливо, що вакцина з нібито нижчою ефективністю може виявитися такою, що матиме довшу дію.

Однозначно можна стверджувати лише те, що будь-яка вакцина точно здатна захистити від тяжкого перебігу захворювання та не допустити найгіршого наслідку хвороби – летального.

Часто через недовіру до держави в населення виникають сумніви щодо того, чи варто робити щеплення – чи вакцина якісна, чи безпечна, чи перевірена. Однак вакцини, які надходять та надходитимуть в Україну, вже активно та успішно використовуються в інших державах.

Зокрема, індійський аналог вакцини Oxford-Astrazeneca застосовують у Європі та Канаді, китайську вакцину CoronaVac – у Китаї, Бразилії, Мексиці, Чилі, Туреччині, Індонезії, Таїланді та ін. Тож однозначно побоювання деяких українців, що на них «тестують» невідому вакцину, абсолютно не мають підстав.

Єдиною реальною проблемою на сьогодні є відсутність достатньої кількості цих вакцин в Україні та неможливість з боку держави забезпечити повноцінну масштабну кампанію з імунізації населення проти COVID-19.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті