Як працює автоматичний арешт рахунків боржників

Як працює автоматичний арешт рахунків боржників

І що нового передбачив Мінюст у цій процедурі

Як працює автоматичний арешт рахунків боржників
Фото: depositphotos

Міністерство юстиції наказом від 23 березня 2021 року №1061/5 розширило базу автоматичного арешту рахунків боржників і доповнило процедуру цього процесу. Як діятиме цей документ і що зміниться з його появою для боржників та виконавчої служби, розповів Mind адвокат Адвокатського об'єднання Credence Сергій Головко.

Що зміниться для виконавців?

Треба розуміти, що ніяких додаткових повноважень державні та приватні виконавці наразі не отримали, адже це питання рівня законів, а не підзаконних актів, яким є наказ Мінюсту.

Виконавці отримали новий механізм для здійснення вже встановлених законом повноважень, що має на меті значно прискорити процедуру виконання рішень про стягнення коштів.

Ще з ухваленням 2016 року Закону України «Про виконавче провадження» державні та приватні виконавці отримали право накладати арешт на всі відомі рахунки боржника з усіма наявними на них коштами. Винятком є лише певний перелік рахунків зі спеціальним режимом використання.

Проте фактична реалізація цих повноважень до останнього часу була достатньо ускладнена. Якщо відомості про рахунки юросіб та ФОПів ще можна отримати в податкових органах, то для отримання відомостей про рахунки фізичних осіб виконавці до останнього часу мали розсилати поштою письмові запити та/або постанови в усі банківські установи України, яких понад 70.

Така сама паперово-поштова процедура діє наразі й під час безпосереднього стягнення коштів у випадку встановлення наявності належної до стягнення суми на відповідному рахунку. І якщо приватні виконавці ще докладають певних зусиль для оперативного здійснення всієї процедури, то в державних виконавців усі ці листування можуть розтягуватися на невизначений строк, що ніяк не сприяє гарантіям виконання судових рішень.

Як працює автоматизований арешт рахунків боржника?

Саме на вдосконалення процедури розшуку рахунків боржників та автоматизацію арешту коштів, що стягуються, і направлено останні внесені Мінюстом зміни.

Передбачено створення та взаємодія банківської інформаційної системи та автоматизованої системи виконавчого провадження, що дозволить значно зменшити рутинне паперове навантаження на виконавця. Крім того, це можливість вийти на рівень електронного документообігу та автоматизувати як розшук банківських рахунків боржників, так і списання з них належних до стягнення коштів. Все це, зрештою, значно полегшить життя стягувачів.

Зрозуміло, що тут можливі як непередбачувані збої, так і свідомі зловживання, що може призводити до блокування рахунків осіб, які не є боржниками, або блокування заборонених до автоматичного стягнення рахунків. Додатковим ризиком у цьому разі є не сам факт помилкового блокування, адже така ситуація цілком можлива й зараз, а радше оперативність такого блокування та потенційного списання коштів.

Проте, по-перше, процедура автоматичного блокування передбачає повну електронну автентифікацію осіб, які здійснюють будь-які розпорядчі дії, а отже, завжди можна буде встановити посадову особу, яка здійснила помилкові дії. А по-друге, автоматичне списання коштів наразі ще не впроваджено. Тобто можна сподіватися, що найближчим часом на стадії глобального запровадження автоматичного арешту (без списання) буде відпрацьовано всі технічні помилки та збої системи й мінімізована можливість несанкціонованого «ручного» втручання недобросовісних операторів.

Як виправити помилкове блокування коштів боржника?

Що стосується рекомендованих дій на випадок помилкового блокування, то вони такі самі, як і при звичайному арешті коштів.

Якщо банк надіслав повідомлення про блокування або про неможливість вчинення банківської операції через арешт коштів, а ви не маєте жодної інформації про власну участь у будь-якому виконавчому провадженні, то в першу чергу потрібно у банку дізнатися номер виконавчого провадження, за яким накладено арешт, або по  можливості отримати копію постанови про накладення арешту.

Якщо банк надав тільки номер провадження, то інші данні виконавчого провадження можна дізнатися з єдиного реєстру виконавчих проваджень. 

Отримавши відомості про виконавця, який займається вашою справою, треба якомога швидше потрапити до нього безпосередньо та ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження. Подальші дії залежать вже від конкретної ситуації, адже в певних випадках виконавець може зняти арешт сам, а в деяких – це має робити його безпосередній начальник.

У тому ж разі, коли ви знаєте, що є боржником, але арешт накладено на один із «заборонених» рахунків, тобто на такий, куди зараховується зарплата, пенсія чи інші соціальні виплати, то перед відвідуванням виконавця обов’язково треба отримати документальні підтвердження саме такого цільового використання арештованого рахунку. Для цього буде достатньо довідки з бухгалтерії підприємства чи установи, які здійснюють відповідні перерахування.

І у будь-якому разі, якщо виконавець та його начальник не реагують на ваші заяви чи відмовляють у їхньому  задоволенні, завжди залишається можливість оскаржити дії виконавців у суді.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло