Великий курс: чому НБУ розширив можливості для купівлі валюти

Великий курс: чому НБУ розширив можливості для купівлі валюти

І чому не все одразу

Великий курс: чому НБУ розширив можливості для купівлі валюти
Фото: depositphotos

З 20 липня цього року набула чинності  постанова НБУ, відповідно до якої можливості бізнесу в питаннях купівлі валюти зростають. Чи відчувається це в розбудові відносин з клієнтами та на що вплинула валютна лібералізація, розповів Mind за досвідом Альянс Банку заступник голови правління фінустанови Віталій Палюра.

Нові умови купівлі валюти

Тиждень тому українські ЗМІ облетіла новина – НБУ зробив ще один крок на шляху валютної лібералізації: пом’якшення умов на купівлю валюти під зобов’язання для юридичних та фізичних особі-підприємців.

Нововведення значно полегшує життя бізнесу, адже можливість купувати іноземну валюту без наявності зобов’язань та без надання підтвердних документів зросла до 100 000 євро на день.

Зазвичай, кожне валютне нововведення суспільство сприймає наче окрему реформу, забуваючи, що цей шлях триває з лютого 2019-го в межах валютної лібералізації України. На цьому моменті варто зазначити, що Альянс Банк посідає 17-те місце за обсягами торгівлі на МВРУ. Тож ми одні з перших відчуваємо на собі всі валютні реформи.

Що взагалі відбулося?

Якщо 5 років тому ми, як і всі банки, перебували під суворим валютним контролем, сьогоднішній валютний нагляд розв’язує нам руки та дає змогу сприяти запитам клієнтів.

Раніше всі валютні операції проходили контроль з повною перевіркою наявності документів із затвердженого переліку. А на валютному ринку склалася достатньо несиметрична ситуація для експортерів та імпортерів.

Експортер міг продавати свою виручку у будь-якому банку, що запропонує найбільш цікавий курс.

Імпортер – навпаки. Був досить обмежений у виборі банку: йому дозволено купувати валюту тільки у банку, у якому контролюється його імпортний контракт.

Ситуація, за якої одна зі сторін має істотні переваги вже не є ринковою.

Що маємо зараз?

Сьогодні імпортер може купувати валюту до 100 000 євро на день у будь-якому банку без підтвердження наявності зобов’язань. Це не зможе повністю задовольнити потреби імпортерів з купівлі валюти у будь-якому банку. Проте цей крок нової валютної лібералізації спрямований на встановлення більш ринкових відносин на валютному ринку.

Наразі ми крок за кроком наближаємося до максимально сприятливих умов для розвитку фінансової бази бізнесу та збільшення притоку іноземного капіталу в Україну.

Принаймні така картина спостерігається на тлі нових запроваджень в Альянс Банку. Нагадаю, що за останні 2,5 року було скасовано понад 40 валютних обмежень та суворі правила були замінені на гнучкі принципи.

Головні з них:

  • скасування обов’язкового продажу валютної виручки, резервування гривні для купівлі інвалюти, репатріації дивідендів;
  • скасування купівлі інвалюти за кредитні кошти та взаємозалік валютних зобов’язань;
  • збільшення ліміту купівлі валюти фізичними особами до 150 000 грн/день;
  • запроваджено форварди під будь-які операції;
  • скасування купівлі валюти лише під зобов’язання, що, власне, і стало сьогоднішньою причиною обговорення. Але варто додати, що зараз ми маємо лише планове пом’якшення на шляху до кінцевого скасування.

Чому не можна зробити це одразу?

Усі дії пов’язані з валютним регулюванням мають бути поетапними з урахуванням макроекономічної ситуації та реакції економіки країни на їх запровадження.

Проведення швидкої лібералізації може спричинити макроекономічну нестабільність та девальвацію національної валюти в країні. Тому зараз лише беремо в роботу нові запровадження та чекаємо повного завершення лібералізації.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті