Китайські палички в колеса: як заборона криптовалют у КНР вплине на індустрію

Китайські палички в колеса: як заборона криптовалют у КНР вплине на індустрію

І навіщо Піднебесній такі репресії

Этот материал также доступен на русском языке
Китайські палички в колеса: як заборона криптовалют у КНР вплине на індустрію

8 жовтня Китай додав майнінг криптовалют у попередній перелік галузей, у яких інвестиції обмежені або заборонені. Раніше регулюючі органи КНР заборонили торгівлю криптовалют, а центральний банк країни місяць тому пообіцяв припинити «незаконну» криптовалютну діяльність. Піднебесна все ближче до повної заборони криптовалюти. Як сильно це може вплинути на індустрію, розповів Mind співзасновник IT-компанії Prof-it Blockchain Микола Удянський.

Усе заборонити

Народний банк Китаю наприкінці вересня оголосив усі фінансові операції з криптовалюта поза законом. Будь-яке використання цифрових активів – продаж або операції з криптодеривативами– стали називати «незаконною фінансовою діяльністю». Всім, кого викриють у подібній діяльності, тепер загрожує кримінальна відповідальність.

Китайські палички в колеса: як заборона криптовалют в Китаї вплине на індустрію
Реакція біткоіна на новини про заборону фінансових операцій з криптовалютою в Китаї

Це далеко не перший удар по криптовалютній галузі в Піднебесній. Ще в травні Держрада КНР розпорядилася припинити майнінг біткоїну. Після чого країну почали масово залишати великі майнінг-компанії, та й уся галузь почала шукати шляхи відступу.

Китайські палички в колеса: як заборона криптовалют в Китаї вплине на індустрію
Реакція біткоїну на заяву віцепрем'єра Держради КНР Лю Хе про заборону майнінгу

Китай – величезна країна з безліччю регіонів. Тому представники криптосфери почали реагувати на те, що відбувається не відразу. Спочатку майнери покинули тільки Внутрішню Монголію. А потім, коли стало зрозуміло, що однією провінцією справа не обмежиться, вже почали глобально виїжджати з Піднебесної.

Устаткування перевозилося до Канади та інші придатні для майнінгу країни. Деякі держави навіть почали вводити квоти на такі переміщення – їм не вистачало електроенергії на власні потреби.

Останнім, але далеко не остаточним цвяхом у криптовалютну індустрію Китаю стало додавання майнінгу до переліку галузей, інвестиції в які заборонені або обмежені. Після цього доступ до своїх послуг із Китаю стали обмежувати й криптовалютні біржі.

Ніхто не хоче потрапити під санкції та втратити гроші. Тому бізнесу простіше відмежуватися від Китаю. До того ж китайці, якщо їм треба, з легкістю знайдуть лазівки. Багато років тому їм уже намагалися обмежити інтернет. Проблему вирішили за допомогою VPN.

Чому влада Китаю воюює з криптовалютою

Чим китайській владі так не догодила криптовалюта? Річ у тім, що країна давно зробила ставку на цифрову валюту центробанків і вже не перший рік розробляє цифровий юань.

Ще 2019 року влада Піднебесної заборонила випуск криптовалюти. І відтоді вона методично робить усе для того, щоб нічого не заважало впровадженню власного CBDC.

Китай не хоче втрачати контроль над грошовим потоком. Тому запуск власної цифрової валюти – цілком логічний крок. Інтеграція цифрового юаня вже йде на повний хід. Його почали приймати в громадському транспорті та магазинах. Незабаром він може й зовсім витіснити фіат.

Тренд на CBDC підхопили і інші країни. Цифрові валюти центробанків уже розробляють десятки держав. Навіть США все частіше говорять про оцифрування долара. Але ближче всіх до повноцінного запуску – Китай, так само як і до повної заборони криптовалюти.

Чим загрожує заборона криптовалют у Китаї

Крипторинок кожного разу реагував на негативні новини з Китаю падінням. Але воно було незначним і короткочасним. Це говорить про те, що індустрія вже знаходиться на тій стадії, коли дії однієї держави, нехай і такої великої, не можуть на неї радикально вплинути.

Китайські палички в колеса: як заборона криптовалют в Китаї вплине на індустрію
Реакція біткоїну на плани Китаю заборонити інвестиції в майнінг

Та й повністю заборонити криптовалюту в Піднебесній навряд чи вдасться. Ніхто не зможе перешкодити жителям країни здійснювати операції через браузери на кшталт Tor або перебуваючи за кордогом.

Світ став занадто цифровим. Щось повністю заборонити зараз не вдасться. Тому більш логічним був би шлях, яким йде Україна. Тут не забороняють криптовалюту, а вводять у правове поле. Навіть якщо НБУ все-таки вирішить впровадити е-гривню, вона зможе мирно співіснувати з іншими цифровими грошима.

Воювати з криптовалютами безглуздо. Вони стали невід'ємною частиною фінансової системи. Тому краще їх обкласти податками, ніж заборонами.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло