Підготуватися зазделегідь: чи зможуть українці отримувати пенсію в криптовалюті

Підготуватися зазделегідь: чи зможуть українці отримувати пенсію в криптовалюті

І що можуть вдіяти недержавні пенсійні фонди вже зараз

Этот материал также доступен на русском языке
Підготуватися зазделегідь: чи зможуть українці отримувати пенсію в криптовалюті

В Україні все частіше говорять про скасування пенсій. Всьому виною складна демографічна ситуація. У зв'язку з цим українцям необхідно самим починати думати про пенсійні накопичення і, можливо, навіть у криптовалюті. Чи реально забезпечити собі пенсію за допомогою криптовалюти, розповів Mind співзасновник IT-компанії Prof-it Blockchain Микола Удянський.

Коли в Україні скасують пенсії

Згідно з опитуваннями CASE Україна, 68,5% жителів країни вважають, що утримувати їх в старості має держава. Але, як виявилося, у держави своє бачення цього питання.

«Першою ластівкою», яка принесла далеко не благу звістку, став прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Рік тому він ошелешив всю країну заявою – через 15 років Україна не зможе виплачувати пенсії, оскільки в неї не буде на це грошей. Всьому виною негативна демографічна ситуація, через яку на одного працюючого українця припадатиме два пенсіонери. Уже зараз у країні їх налічується близько 11 млн пенсіонерів.

Новину тоді зустріли шквалом критики і вимогою скасувати відрахування до Пенсійного фонду, раз від нього не буде ніякого сенсу. Влада на це нічого не відповіла, вирішивши тактовно промовчати і почекати.

Терпіння чиновникам вистачило до літа, коли в серпні тему знову підняв міністр фінансів Сергій Марченко. Він поскаржився на старіння нації, пообіцявши шукати шляхи виходу із ситуації. При цьому він натякнув на розв'язання проблеми за допомогою недержавних пенсійних фондів (НПФ).

Що таке недержавні пенсійні фонди

У всьому цивілізованому світі недержавні пенсійні фонди, або НПФ – це система накопичення коштів для забезпечення пенсії, додаткової до державної.

Тобто це приватна компанія, яка збирає регулярні внески від працюючих громадян і надалі їх інвестує. Завдяки цим вкладенням і щоденній капіталізації відсотків кошти на рахунку майбутнього пенсіонера накопичуються і примножуються. Люди інвестують гроші, щоб на схилі віку жити в достатку.

В Україні теж є НПФ. Згідно з даними НКЦПФР, на початок 2021 року в країні налічувалося 63 таких фондів. Але за цей час уже кілька встигли закритися. А з тих, що залишилися, лише з десяток можна назвати великими і то «з натяжкою».

Річ в тім, що в українських недержавних пенсійних фондів дуже мало клієнтів. Їхня сумарна кількість навіть не дотягує до мільйона осіб, тоді як у США та Європі – це популярна практика.

Українські НПФ інвестують у нерухомість, єврооблігації, банківські метали, валютні депозити і доларові ОВДП. Це, звичайно, приносить прибуток, але невеликий. Середньозважений показник прибутковості інвестицій НПФ балансує на рівні 11% річних при інфляції в 5%.

У зарубіжних приватних фондів прибутковість у рази більше. Річ у тім, що вони не зациклені на традиційних інвестиціях, а все частіше дивляться в бік криптовалюти.

Пенсії та криптовалюта

Днями один із найбільших пенсійних фондів Австралії заявив, що планує вкластися в біткоїни. Компанія Queensland Investment Corporation, яка управляє активами на $69 млрд, стверджує, що готова до «невеликих інвестицій» у криптовалюту.

До цього Фонд зростання за програмою добровільних пенсійних накопичень у Новій Зеландії інвестував 5% від $350 млн, які перебувають під його керуванням, у BTC. Майже одночасно з ним пенсійний фонд із Нью-Джерсі вклав $7 млн ​​в акції майнерів.

Навіть американська сенаторка Синтія Ламміс закликала розглянути цифрове золото як спосіб диверсифікації пенсійних і довгострокових накопичень.

Тренд очевидний. НПФ по всьому світу все частіше прагнуть урізноманітнити свій інвестиційний портфель. Криптовалюта бачиться їм не стільки високоризиковим активом, скільки відмінним засобом заощадження і примноження капіталу.

Перспективи по-українськи

Українським приватним пенсійним фондам є над чим поміркувати. Біткоїн з його постійними ціновими рекордами може стати як чудовим засобом для інвестицій, так і активом для диверсифікації ризиків.

Не дарма професійні інвестори радять не «тримати всі яйця в одному кошику», а робити свій інвестиційний портфель максимально різноманітним.

Але, якщо з якихось причин ви все-таки не хочете звертатися до НПФ і при цьому не бажаєте працювати все життя заради 2000 грн пенсії, завжди можна спробувати свої сили на крипторинке. Приватні інвестиції ніхто не відміняв.

Будь-якої миті можна купити на біржі трохи біткоїна або інших монет. Якщо грати в довгу, як діють усі пенсійні фонди, криптовалюта рано чи пізно принесе прибуток її власникам. А можливо, и забезпечить безбідну старість.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло