Перевірка на гроші: як не стати жертвою сумнівного інвестиційного проєкту

Перевірка на гроші: як не стати жертвою сумнівного інвестиційного проєкту

І які ознаки мають такі «компанії»

Перевірка на гроші: як не стати жертвою сумнівного інвестиційного проєкту
Фото: depositphotos

Мода на інвестиції лишається популярним джерелом отримання прибутку. Проте це дійсно працює на вкладника тоді, коли все прораховано й відомо, у який проєкт вкладаються кошти. Інакше інвестор може натрапити на шахраїв, які скористаються його довірою. Так, наприкінці січня Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) розширила перелік сумнівних інвестиційних проєктів десятьма новими. Як не стати жертвою шахраїв і які ознаки мають сумнівні інвестиційні проєкти, розповів Mind партнер АО SLA Attorneys, адвокат, к.ю.н. Олексій Волохов.

Докладніше про те, куди варто вкладати кошти 2022 року – у матеріалі Mind «Упіймати хвилю: як вибудувати інвестиційну стратегію».

Сумнівними фінансовими проєктами, які заохочують громадян інвестувати кошти під високі проценти та при цьому гарантують отримання надвисоких доходів, нікого вже давно не здивуєш. Водночас агресивна маркетингова стратегія та нові яскраві механізми залучення коштів знову й знову переконують довірливих громадян ставати їхніми клієнтами.

Законодавство у сфері регламентації інвестиційної діяльності передбачає роботу регуляторів ринку, які мають відстежувати діяльність сумнівних проектів із метою захисту прав та інтересів потенційних інвесторів. Зі свого боку Національна комісія з цінних паперів станом на січень 2022 року зафіксувала 123 сумнівні фінансові проєкти та донесла їхній перелік до відома громадян. Останні ж, на жаль, довіряють більше яскравій рекламі, аніж офіційним повідомленням регулятора.

Гарним прикладом став проєкт B2B JEWELRY, який не маючи жодної належної документації фактично здійснював продаж дешевої ювелірної продукції та паперових сертифікатів, обіцяючи в подальшому значні доходи їхнім власникам. Попри значну кількість кримінальних справ і повідомлення регулятора цей проєкт тривалий час функціонував та навіть залучав нових інвесторів.

Які ознаки сумнівних інвестиційних проєктів? 

Дещо іншою є ситуація з регламентацією ринку інвестиційних фінансових проєктів і так званих трейдінгових платформ в інтернеті.

На жаль, попри роботу регулятора та створення Департаменту кіберполіції, кількість таких інтернет-проєктів збільшується щодня, а шанси повернути передані шахраям кошти є мізерними.

Ми проаналізували інтернет-сторінки кількох десятків сумнівних фінансових проєктів і виявили кілька притаманних їм ознак, які хотілося б донести до потенційних інвесторів:

  • Відсутність будь-якої офіційної документації щодо компанії-власника проєкту чи платформи (насправді деякі проєкти на кшталт FIN-CASE мають певні скани публічних договорів із своїми клієнтами та містять код компанії, зареєстрованої на Маршаллових островах, хоча цей договір є радше компіляцією різних публічних документів, знайдених авторами та нашвидкуруч зібраних до купи). 
  • Обмежена кількість інформації щодо фізичних осіб-засновників і керівників проєкту (хоча на сайтах проєкти заявляють про себе як лідерів на ринку торгівлі цінними паперами чи новаторами у сфері інвестиційної діяльності, знайти прізвище та ім’я або хоча б побачити справжнє фото обличчя фаундера чи геніального керівника не вдасться).
  • Швидкий та простий спосіб реєстрації нового клієнта й отримання доступу до особистого кабінету (будь-які реальні фінансові компанії зобов’язані здійснити хоча б поверхневу ідентифікацію особи, що передбачає отримання фото посвідчення особи тощо, адже це, крім іншого, необхідно при здійсненні виплат із боку компанії інвестору, якщо такі виплати звичайно плануються). 
  • Оплата коштів на сайті здійснюється через іноземні фінтехи та платіжні системи (тобто ви платите не на відкритий у банку рахунок компанії, а переважно на рахунок, відкритий у платіжній системі, яка належно не контролює операції, а сам рахунок може належати третій особі).
  • Не зазначені точна адреса та місцезнаходження офісу (іноді шахраї зазначають, що мають основну штаб-квартиру у якомусь віддаленому кінці земної кулі, як, наприклад, відома шахрайська платформа Questra Holdings Ins, у якій заявляли, що їхній офіс розташовано в Новій Зеландії та запрошували всіх охочих). 
  • Компанія – власник проєкту зареєстрована в іншій країні та не має жодного представництва в Україні (звичайно це типово для проєктів шахраїв, оскільки такі обставини перешкоджають як судовому захисту прав інвесторів, так і розслідуванню кримінального провадження, оскільки будь-які документи можна буде отримати лише в межах міжнародної правової допомоги)

Як змінити ситуацію? 

На жаль, перелік ознак сумнівних фінансових проєктів не є вичерпним, і з кожним новим днем такі методи та способи роботи вдосконалюються.

Проблема притягнення осіб до відповідальності за злочини проти ошуканих інвесторів лежить в площині всієї проблеми відповідальності за кіберзлочини та шахрайства в інтернеті, оскільки довести вину невстановленого кола осіб фактично неможливо.

Тому основними запобіжниками від участі громадян в таких шахрайських проєктах мають бути публічність роботи Національної комісії з цінних паперів та Департаменту кіберполіції, а також обізнаність громадян із роботою справжніх інвестиційних проєктів та установ, граничними й ринковими умовами дохідності інвестицій, порядком юридичного оформлення здійснення інвестицій тощо.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло