На старті: скільки коштуватиме айтішникам резидентство в «Дія City»
Чи варто переходити в новий правовий режим

Напередодні президент заявив про повноцінний запуск «Дія City» – правового режиму для IT-сфери. Останньому дав старт відповідний закон №1667-IX, який набув чинності 14 серпня 2021 року. Крім того, вже з 1 січня 2022 року набули чинності зміни до Податкового кодексу (закон №1946-IX), якими регулюється оподаткування резидентів цього правового режиму. Як застосовуватимуться зміни на практиці, чи варто переходити на новий режим роботи, розповів Mind юрист ЮК Riyako & Partners Дмитро Заковоротний.
Докладніше про те, що передбачають нові правила для айтішників – у матеріалах Mind «Вигоди «Дія City»: які переваги податку на виведення капіталу для IT», «Дія City» у дії: кого очікують серед резидентів нової системи» та «Диявол у деталях : які «сюрпризі» приховані в «Дія City» та чому ФОП можуть «пролетіти».
Важливо розуміти, що правовий режим «Дія City» (як у частині основного закону від 14 серпня 2021 року, так і щодо змін до Податкового кодексу) поширюється виключно на правовідносини за участю резидента «Дія Сіті».
Мета ухвалення закону
Закон націлений на те, щоб:
- внести до Податкового кодексу всі зміни, які пов'язані з появою нового правового режиму, так би мовити, щоб положення кодексу корелювалися із законом № 1667-IX;
- запровадити спеціальний податковий статус для резидентів «Дія City», який визначає їх як платників податків на особливих умовах, що раніше декларувалося Міністерством цифрової трансформації.
Слід зазначити, що отримання такого спеціального податкового статусу – це опція (право) резидента «Дія City». Останній може подати відповідну заяву до контролюючого органу й набути цього статусу, так і залишитися платником податків на загальних підставах. До речі, поміняти рішення теж можна – як відмовитися від нього, так і придбати його.
Яке оподаткування передбачено для резидентів «Дія City»?
Податок на прибуток
Ставка податку на прибуток залежить від того, яке для себе рішення ухвалив резидент «Дія City», а саме отримати статус платника податків на особливих умовах – для таких резидентів ставка буде 9%, або залишитися платником податків на загальних підставах, тоді ставка податку становитиме 18%.
Щодо операцій (об'єкт оподаткування), які підлягають оподаткуванню за ставкою 9%, до них, зокрема, належать:
- виплата дивідендів власнику корпоративних прав;
- виплата внесків та/або інших сум власнику корпоративних прав у зв'язку з його виходом зі складу учасників/акціонерів юридичної особи, ліквідації юридичної особи, зворотним викупом резидентом «Дія City» (який перебуває на особливих умовах оподаткування);
- передача майна (виконання робіт, надання послуг) за договором, що передбачає виплату компенсації вартості перерахованого;
- виплата роялті;
- внесення внесків до статутного капіталу або спільної діяльності, надання довірчого управління;
- придбання майна (робіт, послуг) у платників єдиного податку (з певними особливостями в сумі операції);
- переказ коштів на власні (юридичні особи) банківські рахунки за кордоном.
Наведений перелік – це лише частина операцій, що підлягають оподаткуванню. Повний список можна знайти в пункті 141.9-1.2. ст. 141 Податкового кодексу України.
Зазначу, що ставка 9% застосовується в переважній більшості для операцій, у яких оплата здійснюється на користь осіб, які не є резидентами «Дія City» платниками податків на особливих умовах. Також резиденти «Дія City» – платники податку на особливих умовах – звільняються від зобов'язання щодо сплати авансових платежів з податку на прибуток у разі виплати дивідендів.
Податок на доходи фізичних осіб
Йдеться про оподаткування доходів спеціалістів (співробітників) резидента «Дія City», і податковим агентом у таких випадках виступає безпосередньо резидент.
Під спеціалістом мається на увазі працівник найнятий резидентом «Дія City» на умовах трудового договору (трудові правовідносини) і виконавець/підрядник, залучений за гіг-контрактом (цивільно-правові відносини).
Ставка податку становить 5% і поширюється на доходи, отримані спеціалістом від резидента« Дія Сіті» у вигляді:
- заробітної плати;
- винагороди за гіг-контрактом;
- авторської винагороди за створення службового твору та переходу прав на нього.
Однак варто зазначити, що ставка 5% діє на суму річного доходу спеціаліста, що не перевищує еквівалент 240 000 євро. Якщо ж цей ліміт буде перевищено, то фахівець зобов'язаний подати річну декларацію на суму, що перевищує цей ліміт, і самостійно сплатити податок із цієї суми, але вже за ставкою податку 18 %.
Єдиний соціальний внесок і військовий збір
Законом України № 2464-VI від 8 липня 2010 року передбачається нарахування єдиного соціального внеску для резидентів «Дія City» зі ставкою 22% у розмірі мінімального страхового внеску на:
- суму заробітної плати (зокрема, основну та додаткову), інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі;
- суму винагороди фізичним особам за виконання робіт/надання послуг за гіг-контрактом.
Щодо військового збору, то оподаткування по ньому здійснюється на загальних підставах.
Чи варто набувати статусу резидента «Дія City» та переходити на новий правовий режим?

Насамперед хочу зазначити, що це звичайно питання управлінського характеру, і тут справа кожного, але, якщо виходити з наявних на сьогодні положень законодавства, безумовно, статус резидента «Дія City» дає певні переваги, як з огляду на зміни до Податкового кодексу, які ми обговорювали в межах цієї статті, так і загалом передбачені основним законом, що регулює правовий режим «Дія City» (Закон України №1667-IX).
Думки власників IT-компаній і співробітників розділилися і досі не є однозначними. Хтось уже готується подавати заяву на отримання статусу резидента, хтось чекає, поки мине певний час, щоб побачити, що відбуватиметься, а деякі навіть настільки налякані, що реєструють компанії в іноземних юрисдикціях.
Важко судити про реальну кількість можливих резидентів «Дія City» на сьогодні, оскільки реєстр на момент написання статті ще не функціонує, і єдиним показником залишаються публічні заяви компаній.
Так, на офіційному сайті «Дія City» в числі організацій, що підтримують проєкт, наведені такі:
- Київстар;
- AJAX Systems;
- «EPAM Україна»;
- EASE;
- Parimatch Tech;
- Deus robots;
- «Датагруп»;
- Федерація роботодавців України;
- Banza;
- S-Pro;
- Digital Future;
- Reface;
- LeverX;
- Bru Digital;
- SD Capital;
- Netpeak;
- Jooble;
- Genesis;
- All Right
- Nika Tech Family;
- BeeVentures;
- Powercode.
Крім того, вчора анонсувала приєднання до «Дія City» і британська фінтех-компанія Revolut.
Однозначно можна сказати, хто мав рацію, ми побачимо лише на дистанції, після певного часу життя проєкту під назвою «Дія City».
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.