До копієчки: як грамотно витрачати фінанси під час війни

До копієчки: як грамотно витрачати фінанси під час війни

І як заощаджувати та допомагати ЗСУ

До копієчки: як грамотно витрачати фінанси під час війни
Фото: depositphotos.com

Місяць війни показав багато: і те, що найціннішими в нашому житті є не речі, і те, що війна не закінчиться так швидко, як нам би того хотілося. А тому варто поговорити про гроші та спроби управління ними тоді, коли планувати складно навіть на день. На що потрібно зважати в плануванні і які лайфгаки дозволять заощадити гроші, розповіла Mind тренер фінансової грамотності для підлітків і молоді Яна Федоряка.

Оскільки фінансова грамотність – це насамперед про людину, а вже потім про роботу PayPal в Україні, я хочу почати з енергетичного ресурсу. Що дає вам внутрішню опору у складних ситуаціях? Кава зранку, книжки, уроки музики чи вивчення англійської? Дозвольте собі це. Бо грошима можна управляти тільки тоді, коли ми здатні управляти своїми емоціями.

Чи варто включати режим економії?

З одного боку, дивне питання, бо у більшості він включився автоматично. Проте людина не може довго залишатися продуктивною в режимі обмежень. І замість того, щоб заганяти себе в режим економії, рекомендую дивитися на витрати, як на відображення власних пріоритетів. А вони, вочевидь, змінилися. І статті витрат теж. Проте виникли також безкоштовні альтернативи вчорашніх витрат. Скористайтеся ними. Задонатити ви завжди встигнете.

Скільки грошей віддавати на захист України?

Складно сказати, окрім того, що концепція «десятини» (10% від доходу) втратила свою актуальність. Тим паче, що тут часто вирішують емоції. Якими, до речі, користуються шахраї.

Проте варто спочатку допомогти собі, бо тільки так ми зможемо вистояти на економічному фронті та відбудувати країну після того, як мільярдна іноземна допомога послабиться.

Рекомендую донатити частину з кожного отриманого доходу, кошти за програмою «єПідтримка», «Бонус+» і рівномірно розподіляти вільні гроші між благодійністю й заощадженнями. Можна також допомагати фізичною та інтелектуальною працею.

Як бути фінансово грамотним, коли доходи значно скоротилися?

«Серед українців, які мали роботу до війни, половина (53%) сьогодні не працюють, 22% працюють у звичному режимі, 21% – віддалено або частково, лише 2% – знайшли собі нову роботу», – свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг».

Аналіз сильних сторін, консультація в психолога та кар'єрного консультанта – перші кроки для відновлення своєї спроможності до роботи. Такі портали, як Happy Monday збирають не лише вакансії для українців у світі, ай мають базу безкоштовних курсів для перекваліфікації.

У період відсутності доходу та заощаджень для покриття базових потреб користуйтеся старим бартером, адже люди готові допомагати безоплатно, а ваша кваліфікація з минулої роботи нікуди не зникла.

Якщо купуєте щось, то підтримуйте малий бізнес. Список компаній, які вийшли з ринку росії тут.

Якщо ви серед 43% щасливчиків, які продовжують працювати, рекомендую обговорити фінансову ситуацію роботодавця й готуватися до можливих змін: волонтерити там, де хочете працювати, втілювати нові ідеї у бізнесі. Про фінансову подушку безпеки годі й нагадувати, але я таки зроблю це.

Фіксування витрат як ніколи актуальне, бо планувати наперед не завжди можливо. Проте аналіз непередбачуваних витрат стане фундаментом для планування оновленого особистого/сімейного бюджету.

Чи доречно зараз заощаджувати?

Так, зараз як ніколи. І йдеться вже не про 10% від доходу.

Підкріплюйте свою віру у швидку перемогу заощадженнями на пів року-рік. Потурбуйтеся також про спосіб зберігання грошей. Не «зневоднюйте» банківську систему знаттям готівки з депозитів, якщо вони у вас були. Вона зараз працює достатньо стабільно, якщо ви не вкладали кошти в банки з російським капіталом.

Фінансову подушку безпеки можна зберігати в криптоактивах (той самий USDT), військових облігаціях або навіть використовувати для зберігання брокерський рахунок. Проте не варто забувати про певний рівень інвестиційної грамотності для цього.

Гроші на поточні витрати, очевидно, краще зберігати на банківських картках, а не в готівці. Revolut і PayPal також допоможуть вам в цьому.

Наостанок про інвестиційну грамотність.

Якщо ваших заощаджень вистачає для покриття потреб і регулярних донатів, найкраще, що ви можете зробити для себе та України, – почати інвестувати. Торік це дозволило нам піднятися з останнього місця в рейтингу Індексу фінансової грамотності в Україні, сьогодні ж – стало життєвою необхідністю, щоб прогнози ПРООН про 90% українців за межею бідності  – не виправдалися. Безкоштовно вивчати, як влаштований фондовий ринок США можна ось тут. Бо план із квартирою біля метро вже не працює.

Перемога  – у наших руках. Все буде Україна!

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло