Боронити разом: як працюватиме ленд-ліз США з Україною
І яку зброю можемо отримати за цим договором

28 квітня 2022 року відбулася, без перебільшення, історична подія – Конгрес США остаточно схвалив закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act). Документ передбачає прискорену процедуру передачі Україні, зокрема, зброї. Також напередодні Україна звернулася до Німеччини із пропозицією підписати договір про ленд-ліз. Що таке ленд-ліз для України і як він допоможе перемогти у війні, розв'язаній росією, розповів адвокат ЮПФ «Грищенко та Партнери» Дмитро Грищенко.
Закон про ленд-ліз набуде чинності, тільки-но його підпише президент США Джо Байден. Документ був прийнятий більшістю у 417 голосів проти 10. Повна назва: «Закон про надання президенту розширених повноважень щодо укладання угод з урядом України про позичання або в оренду оборонних виробів цьому уряду для захисту цивільного населення України від російського військового вторгнення та інших цілей».
Що передбачає ленд-ліз?
Сама назва закону говорить про те, що він спрямований на допомогу Україні в протистоянні агресії рф.

Понад 80 років тому, 11 березня 1941 року в США був вперше прийнятий закон про ленд-ліз, відповідно до якого країни – союзники США у Другій світовій війні могли отримати у позику або в оренду зброю та військове обладнання, обмундирування, сировину та паливо, медикаменти та продовольство тощо. Не в останню чергу поставки за ленд-лізом сприяли розгрому та капітуляції гітлерівської Німеччини.
Закон 2022 року спрощує бюрократичні процедури та дає можливість президенту США Джо Байдену швидко та оперативно спрямовувати допомогу Україні та іншим східноєвропейським країнам.
Постачання будуть надані за такими напрямками, як військове обладнання, продовольство, гуманітарна та фінансова підтримка, доступ до передових технологій та ін.
На яких умовах Україна отримає зброю?
До початку фінансового 2023 року обсяг заявленої допомоги становитиме понад $30 млрд, левова частка яких піде на озброєння України.
Допомога, яка надходитиме в рамках закону про ленд-ліз, надаватиметься на основі укладеного відповідного договору (або низки договорів) між США та Україною і, найімовірніше, на умовах оренди озброєнь та обладнання, з подальшим поверненням або викупом, або за умовою відстрочення платежу.
Причому оплата за таку оренду або покупку може бути на пільгових умовах відстрочена або складатиме символічну суму.
Закон про ленд-ліз 2022 року дає можливість Україні максимально швидко отримувати сучасне озброєння та обладнання зі США та інших країн без зайвих бюрократичних процедур.
Ще до підписання закону президент Джо Байден зібрав спеціальну нараду виробників зброї США, де домовилися, що деякі види озброєння, які були практично зняті з виробництва (типу «стінгер») будуть відновлені спеціально під потреби України.
Тим самим в України суттєво зростуть ресурси для опору та перемоги над російським агресором!
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.