Наші за кордоном: як призначити тимчасового опікуна дитині в Польщі

Наші за кордоном: як призначити тимчасового опікуна дитині в Польщі

І чому тільки родича поряд в іншій країні недостатньо

Наші за кордоном: як призначити тимчасового опікуна дитині в Польщі
Фото: depositphotos.com

Внаслідок військового вторгнення росії в Україну десятки тисяч дітей були вимушені покинути свої домівки. На жаль, велика кількість таких дітей виїхала за кордон без батьків, з кимось із родичів або просто добрих знайомих.

Незважаючи на обставини, дитина й надалі повинна отримувати підтримку з усіх важливих питань щодо проживання, навчання, надання медичної допомоги тощо. Про статус тимчасового опікуна та інші пов'язані з цим питання розповіла Mind команда юристів корпоративної практики польського офісу PETERKA & PARTNERS Ілона Смурлік, Славомир Патковський, Марчін Кришкоз і менеджерка з маркетингу українського офісу юридичної компанії Ілона Ткаченко.

Навіщо потрібен тимчасовий опікун?

Тимчасовим опікуном є особа, яка представляє та піклується про неповнолітнього громадянина України, що перебуває в Польщі без нагляду дорослих, відповідальних за нього відповідно до польського законодавства. У Польщі неповнолітньою вважається особа, яка не досягла 18 років.

Права та обов’язки тимчасового опікуна:

 • уповноважений представляти неповнолітнього та здійснювати опіку над його особою та майном;
 • зобов’язаний отримувати дозвіл суду з питань опіки та піклування щодо усіх важливих питань, які стосуються неповнолітнього, наприклад, вибір школи для дитини, визначення місця проживання дитини, влаштування дитини в прийомну сім’ю, отримання дозволу на проходження дитиною більш серйозної медичної процедури, виїзд за кордон, зміну імені дитини.

Що потрібно для призначення тимчасового опікуна?

Заява про відкриття провадження у справі про призначення тимчасового опікуна має містити:

 1. Найменування суду.
 2. Дані заявника разом з адресою проживання/перебування.
 3. Дані неповнолітнього разом із адресою проживання/перебування.
 4. Імена батьків та прізвище матері неповнолітнього або відомості про те, що вони невідомі.
 5. Стать неповнолітнього.
 6. Дату та місце народження неповнолітнього.
 7. Вид, серію та номер документа, за яким неповнолітня особа перетинає кордон (за наявності), наприклад, паспорт громадянина України.
 8. Ім'я та прізвище кандидата на тимчасову опіку: дата народження, адреса проживання/перебування, а також серія та номер документа, що посвідчує особу, ступінь споріднення або відомості про відсутність кандидата.

Особами, які мають право подати заяву про призначення тимчасового опікуна, є:

 1. Працівник прикордонної служби.
 2. Фогт, голова, міський голова, староста, маршалок воєводства.
 3. Прокурор.
 4. Поліція.
 5. Керівники організаційних підрозділів соціальної допомоги.
 6. Особа, яка фактично здійснює опіку над неповнолітнім.
 7. Особа, яка опікується неповнолітнім після його/її в'їзду до Польщі та має опіку на день подання заяви.

Тимчасовий опікун призначається судом з питань опіки та піклування, до підсудності якого віднесені справи за місцем проживання неповнолітнього, після судового засідання.

Суд заслуховує кандидата на тимчасову опіку та особу, яка фактично здійснює опіку над неповнолітнім, та заслуховує неповнолітнього. Така категорія справ розглядається невідкладно, не пізніше трьох днів з дня отримання судом заяви про призначення опікуна.

Скільки коштує призначення такого опікуна? (спойлер: це безкоштовно)

Тимчасовий опікун має бути обраний переважно з числа родичів, а за відсутності таких осіб суд звертається до відділу соціальної допомоги, який протягом 48 годин призначає такого кандидата. За можливості братам та сестрам суд призначає одного опікуна.

Провадження у справі про призначення тимчасового опікуна може бути порушено за заявою або за ініціативою посадової особи. Жодні збори у таких провадженнях не стягуються.

Рішення про призначення опікуна підлягає негайному виконанню з моменту проголошення його судом. Це означає, що в день проголошення рішення опікун починає піклування над неповнолітнім. Інформація про завершене провадження (копія рішення) надсилається головнокомандувачу прикордонної служби та всім учасникам провадження, а також відділу соціальної допомоги.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло