Життя триває: як будувати житло для ВПО

Життя триває: як будувати житло для ВПО

Нові міста для переселенців чи інтеграція в сталі спільноти?

This material is also available in English
Життя триває: як будувати житло для ВПО
Фото: depositphotos.com

Попри те що росія продовжує обстрілювати всю територію України, відновлення інфраструктури в постраждалих від рашистів районах триває. Днями відновлення інфраструктури розпочалося на Чернігівщині, де пізніше планують відбудовувати житловий фонд. Відновлення триває і в інших областях України. Яке житло потрібно зводити для внутрішньопереміщених осіб (ВПО) і який вигляд матимуть відбудовані міста, розповіла Mind  архітекторка, креативна директорка проєктної компанії АІММ Анна Іскіердо

Де будувати житло для внутрішньопереміщених осіб – у регіонах, які зараз вільні, чи тих, що були звільнені від окупантів, і де якраз житло і було зруйновано? Житло має будуватися рівномірно по всій території України. Але найголовніше – будувати потрібно там, де є робочі місця, інакше ці забудовані території ризикують перетворитися на гетто. Люди завжди хочуть жити там, де є робота і можливість витрачати зароблене.

Що потрібно передбачити в забудові?

Саме тому біля ділянок, які забудовуватимуть житлом, або вже мають бути підприємства, або необхідно передбачити їх релокацію з областей, де ведуться бойові дії. Якщо ж робочої та соціальної інфраструктури створено не буде, це житло приречене стати пустим і незаселеним.

Є багато дискусій щодо того, будувати житло в обласних центрах чи невеличких містах. Будувати варто в регіонах, які ми хотіли б розвивати за рахунок створення нових робочих місць. Звісно, необхідно виходити з того, де можна забезпечити просте та відносно дешеве виділення земельних ділянок. Бо якщо говорити про великі обласні центри, то земля там коштує досить дорого і зазвичай перебуває у власності забудовників.

Зараз влада мислить доволі загальними категоріями і уявляє, що потрібно будувати просто цілі райони. Натомість необхідно будувати невеличкі мікрорайони – на 10 000–15 000 кв. м, щоб не створювати нові місця «скорботи та печалі». Людям, які пережили особисті трагедії та трагедії своїх міст, у новій оселі хочеться бути поряд з людьми, які можуть у тому числі підтримувати розмови не тільки про війну і її наслідки. Тобто необхідно максимально швидко інтегрувати цих людей у відносно мирне життя.

Яким має бути житло?

Дуже важливе питання, яким має бути масштаб: свічечки, низькоповерхова забудова, таунхауси чи окремо розташовані котеджі?

Усе залежить від локації – очевидно, що у великих обласних центрах вартість землі доволі висока, тому там будують висотне житло. Але якщо це невеликі районні, обласні центри, то відносно вартості землі і капіталовкладень найкращим варіантом є саме низькоповерхова забудова на три – максимум п'ять поверхів. По-перше, це впливає на швидкість реалізації, по-друге, на його комфортність.

Але найголовніше – до цього житла потрібно висувати дуже високі вимоги щодо якості, енергоефективності, енергоспоживання, архітектурно-планувальних рішень. АІММ разом зі НСАУ і архітекторами та інженерами з усієї України створили стандарт, яким має бути житло, що будуватиметься під час війни та у повоєнний час. Цей стандарт обов'язково має лягти в основу всіх технічних завдань до комплексної відбудови і розбудови України.

Якщо ж говорити про території, які постраждали і наразі страждають від війни, то, безумовно, вони повинні бути відбудованими. Як? У рамках комплексної забудови і відбудови міст. Там мають розроблятися нові генеральні плани на основі соціологічних, містобудівних, культурологічних досліджень та із залученням місцевих жителів. Але це вже зовсім інша історія, реалізація якої триватиме роками, якщо не десятиліттями.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло