Разом нас багато: як сформувати ідеальну команду

Разом нас багато: як сформувати ідеальну команду

Які умови потрібні для злагодженої роботи

Разом нас багато: як сформувати ідеальну команду
Фото: shutterstock

Ви точно чули приказку «Один у полі не воїн», та якщо ми говоримо про бізнес, то і один, звичайно, воїн, але погодьтеся – з командою краще. Водночас постає питання: а як зібрати ідеальну команду? Не просто приємних людей, а тих, хто стане надійним фундаментом та запорукою успіху компанії. Про власний досвід побудови команди, про те, на що звернути увагу, крім резюме, і чи шкодить особиста дружба роботі, розповіла Mind СЕО комунікаційного агентства Barbaro communications Богдана Остапик

Одне з наймасштабніших досліджень на тему: «Як зібрати команду мрії» провела корпорація Google. У 2012-му вона розпочала ініціативу під кодовою назвою «Project Aristotel». Психологи, соціологи, аналітики та вчені шукали ту саму формулу, яка дозволила б формувати сильні команди.

Загалом проаналізували близько 180 команд. Вивчали, чи спілкуються співробітники поза роботою, чи подібний їхній рівень освіти, чи мають вони спільні хобі тощо. Проте як би дослідники не впорядковували дані, було майже неможливо знайти закономірності. Бо команда – це складніше, ніж математична формула. 

Спостереження 1: твій успіх = мій успіх

Нещодавно Шеріл Сендберг заявила, що після 14 років роботи залишає посаду головного операційного директора Meta Platforms (Facebook). Одразу після цього акції компанії впали на 2,58%. Це чудовий приклад того, наскільки успіх компанії тісно пов'язаний з людьми, які там працюють.

Хороші та мотивовані співробітники, які щиро захоплюються своєю роботою, – сила, що рухає як великі компанії, так і стартапи, які лише починають. Тому дуже важливо, щоб на початку розвитку будь-якої компанії були люди, для яких успіх організації = власний успіх.

Існує принципова різниця між «наймати людину, яка реалізує мою мету» і «наймати людину, яка реалізує нашу спільну ідею». Звичайно, у першому випадку професіонал зробить все «за планом». Та коли люди поділяють місію і цінності компанії, вони готові виходити за межі, шукати нові можливості, отримувати нові навички задля досягнення ваших спільних цілей.

На самому початку в моїй компанії з'явилася колега, яка була замотивована в розвитку мого бізнесу навіть більше за мене. Вона не розділяла досягнення компанії й особисті, вона була їхньою частиною в прямому сенсі слова. Навіть коли мені не вистачало наснаги, вона не зупинялася – і це неабияк мотивує.

Наразі вся моя команда – це люди, які поділяють її успіх і люблять свою роботу. Ні, зараз не про те, що працювати треба 24 на 7. Я про те, що важливо звертати увагу, наскільки кожен член команди має можливість самореалізуватися на тому місці, де він  зараз.

Особливо мені запам’яталась фраза колеги на одному з командних статусів: «Я не працюю – я займаюся коханням». І вона справді працює так, ніби наше агентство – то її чоловік, на якого лише вона може підвищувати голос та бурчати, а всім іншим зась.

Тож якщо помічаєте, що завдання роблять, так би мовити, «технічно», поговоріть з людиною, можливо, це просто не її робота. Команда, яка мотивована на успіх компанії та відчуває себе її частиною – це вже перемога.

Спостереження 2: більше ніж просто цінності

З власного досвіду можу сказати, що поділяти цінності компанії – не менш важливий пункт, ніж навички та досвід роботи. Раніше я не дооцінювала цей пункт. Мені видавалося, що якщо людина професіонал, вона зробить свою роботу максимально якісно, а її ідеї, принципи та цінності – справа особиста.

Але спільні цінності – це про комунікацію, розуміння один одного та відповідальність за результат. Це шлях, яким вам йти разом з командою. Погодьтеся, досить дивно, коли всі обрали один маршрут, а хтось – інший.

Мене завжди надихало, як Стів Джобс поєднував цінність дизайну та технологічності. І це ж приваблювало як покупців, так і людей, які хотіли б працювати в Apple.

Тобто люди хотіли працювати не тому й не стільки через кошти, скільки через цінність стати першим, долучитися до створення чогось такого, чого ще не існувало на планеті.

Тому варто проговорювати одразу та відверто принципи й цінності. Наприклад, якщо говорити про цінності нашої компанії, то насамперед це якість та відповідальність.

Якщо ми говоримо про тексти, то це тексти, які 100% опублікують топові медіа. Це тексти, в яких максимально пропрацюємо тему й зможемо самі зробити доповідь про фунгіциди чи реєстрацію бізнесу в Естонії. Якщо людина не хоче аж настільки заглиблюватися в тему, якщо людина в принципі не горить цими темами – нам не по дорозі.

Також для нас мораль вища за гроші. Усі ми одноголосно погодилися скоротити собі зарплати, але принципово не працювати з клієнтами, які не пішли з російських ринків. При цьому питання відмови від співпраці з цими клієнтами порушили самі працівники, і я їх підтримала. 

Тож для себе зрозуміла: на майбутніх співбесідах не соромитимуся питати, чий Крим, які останні пісні ви слухали, «що ви зробили б, якщо…», бо це – фундаментальні речі, на яких ми маємо сходитися і в яких маємо бути щирі. Бо інакше – навіщо все це?

Спостереження 3: внутрішня відповідальність

Жарти про «працюю, лиш коли дивляться», може, і кумедні, але непрактичні в житті. Я не перевіряю, скільки часу працює моя команда, о котрій годині вони розпочали, та чи працюють взагалі. Адже всі завдання будуть виконані якісно, вчасно, ще й нові собі знайдуть. Бо завжди є якийсь процес чи проєкт, який можна покращити.

І це не страх перед керівництвом чи штрафом, це саме про внутрішню відповідальність. Коли людина чітко розуміє, що і для чого вона робить.

Насправді команда має більше значення, ніж може видаватися на перших погляд. Цікавий факт: саме невдало підібрані співробітники – одна з трьох найчастіших причин краху стартапу.

Хай яким якісним буде продукт чи послуга, має бути людина, яка чудово розуміється на бюрократичних процесах, менеджер з продажів, який, власне, і генерує фінансовий потік, і той, хто налагодить комунікацію та почує запити та відгуки клієнта. Правильне розподілення зобов'язань та мотивованість колективу – це міцна опора для бізнесу, якою не варто нехтувати.

Спостереження 4: дружба на загальних ідеях

Навіть дослідники з Google не змогли дати відповідь, важлива дружба між колегами чи ні. Мій колектив дружній, тобто не лише на роботі. Вони зустрічаються у вільний час, їздять у гості, мають спільних друзів тощо.

Нещодавно дві колеги почали пізно ввечері креативити в робочому чаті, хоча ми стараємось повернутися до принципу: «Після 19:30 шедуліть повідомлення на ранок». Як виявилося, вони зустрілися для дружньої бесіди, у результаті якої виникла ідея для одного з клієнтів, яку потрібно було реалізувати «зараз або ніколи». Ідею вони таки реалізували вже на наступний ранок.

Це і є той самий момент, коли робота настільки цікава людям, що вона їх об'єднує, дає спільні теми й ідеї. Звичайно, не завжди всі можуть знайти спільну мову, але варто звернути увагу на загальну атмосферу в колективі.

Так, звичайно, важливо враховувати велику кількість факторів: професійність, досвід, бажання навчатися тощо. 

Якщо ще на початковому етапі підійти до процесу формування команди трохи глибше, є всі шанси закласти надійний фундамент, який утримає бізнес навіть в складні моменти.

Хороша команда дає вам можливість масштабуватися та рости. І людина, яка сьогодні генерує ідеї та підхоплює термінові завдання, вже завтра – формує великий підрозділ та знаходить нових клієнтів, відповідно, фінансування та проєкти. І вам не треба контролювати кожен крок, ви впевнені – ваша команда за вас.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло