Піти чи лишитись: про зобов'язання виключених з військового обліку

Піти чи лишитись: про зобов'язання виключених з військового обліку

І хто може офіційно виїхати за кордон

Піти чи лишитись: про зобов'язання виключених з військового обліку
Фото: depositphotos.com

Статус військовозобов'язаного передбачає низку обмежень та обов'язків щодо особи, яка його отримала. Але є виключення, які можуть стосуватись питань загальної мобілізації, формування резерву та запасу військовозобов'язаних і, зокрема, виїзду за кордон. На кого розповсюджується статус військовозобов'язаного та хто все ж таки може офіційно перетинати кордон, розповів Mind адвокат ADER HABER Віктор Залізнюк.

Питання належності або неналежності до категорії «військовозобов’язаний» має значення не лише в контексті права на зміну місця проживання чи перебування. Так, не завжди належність до певної категорії громадян автоматично означає наявність у неї пов’язаних прав.

Хто може бути військовозобов'язаним?

Наприклад, стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає перелік осіб, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, але це не означає, що зазначені категорії громадян не є військовозобов’язаними. Відповідно це не дає їм автоматичного права виїзду за кордон.

Тому питання, чи означає виключення з військового обліку автоматичну втрату статусу «військовозобов’язаний», є актуальним.

Стаття 37 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» містить вичерпний перелік громадян, що підлягають виключенню з військового обліку:

  1. призвані чи прийняті на військову службу;
  2. проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти (у цьому та попередньому випадку вони є військовослужбовцями);
  3. визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
  4. досягли граничного віку перебування в запасі;
  5. припинили громадянство України;
  6. були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
  7. направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
  8. померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Здається цілком логічним, що після виключення з військового обліку громадянин втрачає статус «військовозобов’язаний». Тим більше, що закон розділяє поняття «зняття з обліку» – тимчасово і «виключення з обліку» – постійно.

Кого ж не стосується заборона на виїзд за кордон?

Разом з цим поняття «військовозобов’язаний» не містить критерію «перебування на військовому обліку». Відповідно до його визначення, критерієм належності до військовозобов’язаних є перебування в запасі, а не на військовому обліку.

Військовозобов'язані – це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

При цьому у запас Збройних сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров’я до проходження військової служби. Вони перебувають на військовому обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних органах інших військових формувань. 

Саме виконання військового обов’язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов’язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов’язків військової служби в особливий період.

Таким чином, ознакою перебування в запасі є перебування на військовому обліку та дотримання порядку і правил цього обліку.

Відповідно, виключення з військового обліку по суті є рівнозначним із виключенням із запасу, а військовозобов’язаними є лише особи, що перебувають у запасі.

Відтак громадяни, виключені з військового обліку, не є військовозобов’язаними і, відповідно, мають право на виїзд за кордон.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло