Не нашкодь: як правоохоронці заблокували видобуток газу в Україні

Не нашкодь: як правоохоронці заблокували видобуток газу в Україні

І як такі справи загрожують енергетичній галузі країни

Не нашкодь: як правоохоронці заблокували видобуток газу в Україні
Фото: infomediaire.net

Найближча зима за прогнозами експертів може стати чи не найважчою за всю історію незалежної України. Головні виклики, що постають перед нашою державою, – це продовольча та енергетична кризи. Детальніше про те, як Україна може подолати обидві, Mind писав у матеріалах «Пішли під землю: чому ціни на новий урожай нижчі за рівень рентабельності» та «Олігархи нового часу: як війна трансформує енергетичний сектор України». Проте, поки у владі вирішують, як подолати наявні проблеми в цих галузях на тлі війни, розв'язаної росією проти України, за лаштунками триває інша війна, направлена на ускладнення життя бізнесу. Йдеться про компанію з енергетичної галузі, яка працювала над збільшенням видобутку газу в Україні. Наразі правоохоронці фактично заблокували її діяльність необґрунтованими звинуваченнями. Валерій Стельмах, власник і директор компанії «Гео-Дельта-КБ», та Станіслав Борис, адвокат Juscutum, що захищає інтереси власника компанії, поділились із Mind власним баченням ситуації і розповіли, чому компанія не може продовжувати працювати.

Редакція Mind готова надати можливість пояснити свою позицію і стороні обвинувачення. 

ТОВ «Гео-Дельта-КБ», засноване в 1996 році, займається дослідженням газових та нафтових свердловин задля розвідування нових родовищ газу та нафти в Україні. У 2016 році компанія отримала відповідну ліцензію на право провадження діяльності з використання джерел іонізувального випромінювання (ДІВ), у частині виконання робіт з експлуатації, зберігання, отримання (придбання), а також передачі (збуту) закритих ДІВ та пристроїв, що генерують іонізувальне випромінювання, при промислово-геофізичних дослідженнях та роботах у свердловинах, які буряться на нафту та газ на території України. Наявність останньої редакції Mind підтвердили в Державній інспекції ядерного регулювання України. А у 2018 році компанія придбала джерело іонізувального випромінювання у вигляді капсули з нейтронним джерелом, яке використовується для геодезичних робіт і кратно збільшує їхню ефективність.

Чим завинила компанія?

Наведена технологія дуже важлива для розвитку енергетичної галузі країни. В Україні її використовують небагато компаній. ТОВ «Гео-Дельта-КБ» була однією із них, поки правоохоронні органи не вирішили, що це злочин.

Так, на початку 2022 року слідчі Головного слідчого управління за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора повідомили власника компанії Валерія Стельмаха про підозру у вчинені злочину. Його  звинуватили у незаконному поводженні з радіоактивними матеріалами, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на 15 років. Також правоохоронні органи наклали арешт із забороною використовувати іонізувальний елемент, чим паралізували роботу компанії.

Єдиним аргументом правоохоронців є відсутність санітарного паспорту на використання іонізувального елементу. Усі спроби пояснити, що дозвільним документом для використання цього елементу є ліцензія, яка є у компанії, виявилися марними. Про численні порушення правоохоронців, погрози й навіть підробку документів – годі й казати.

Звинувачення у «незаконному» зберіганні та використанні спирається на норми статті 265 Кримінального кодексу України. Остання передбачає відповідальність за зберігання та використання радіоактивних речовин без передбаченого законом дозволу.

Проте дозвільні документи, які видаються спеціально уповноваженим органом, мають бути або у формі ліцензії, які видаються на кожний окремий вид діяльності, або у формі дозволу на перевезення радіоактивних матеріалів. Жодних інших видів дозволів закон не передбачає.

Відтак інформація щодо наявності відповідного дозволу була надана правоохоронцям, проте жодної реакції на неї не було. Останні просто не бажають змінювати свою позицію.

Що не так із звинуваченнями?

Правоохоронцями ставиться за провину здійснення діяльності без дозволу, передбаченого санітарними правилами, що є абсолютно незаконно. Так, за порушення норм санітарного законодавства передбачена відповідальність не кримінальна, а адміністративна.

Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за порушення санітарних норм і тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від шести до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, правоохоронні органи, підміняючи поняття про дозвільні документи і маніпулюючи нормами та актами законодавства, замість притягнення до адміністративної відповідальності та сплати штрафу від 102 до 340 грн, відкрили кримінальне провадження за ч. 1, 3 ст. 265 КК України (Незаконне поводження з радіоактивними матеріалами) Кримінального кодексу України. Як зазначалось вище, відповідальність за такі дії може бути у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 15 років.

Як змінилась ситуація у справі?

Наразі будь-які строки досудового розслідування закінчилися у зв'язку зі скасуванням процесуального рішення у справі про зупинення досудового розслідування та фактично таке кримінальне провадження підлягає закриттю. А втім, дивним чином після такого скасування у справі починають з`являтися документи, про які не повідомлялося раніше, та фактично існують обґрунтовані підозри думати, що певні документи у справі підробляються.

За нашим переконанням, ця кримінальна справа для Офісу Генерального прокурора та Головного слідчого управління – це чергова «галочка» задля виконання плану. 

Натомість джерело, за яке Валерію Стельмаху погрожує такий великий строк, використовується для розвідування нових родовищ газу та нафти. Завдяки цій технології можна збільшити добуток газу нашою країною.

Попри величезну потребу України та Європи в енергетичній незалежності, правоохоронні органи накладають арешт із забороною використовувати іонізувальний елемент, чим паралізують роботу компанії. Навіщо створювати додаткові, необґрунтовані перепони українському бізнесу, який хоче розвивати одну з головних галузей для країни? Питання поки лишається без відповіді.

Замість того, щоб збільшувати обсяги добутку газу, власник компанії витрачає свої час, енергію та фінанси на захист себе від неправомірних дій правоохоронців і на спростовування незаконних звинувачень. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло