Освіта під час війни: як змінилися правила перетину кордону для студентів іноземних вишів

Освіта під час війни: як змінилися правила перетину кордону для студентів іноземних вишів

І коли буде ухвалене єдине зрозуміле рішення щодо цього питання

Освіта під час війни: як змінилися правила перетину кордону для студентів іноземних вишів
Фото: УНІАН

Традиційно початок вересня – це початок ділового сезону та навчального року в Україні. У багатьох країнах світу освітній процес розпочинається за іншим графіком, але зазвичай також протягом серпня-вересня. Отже, студенти іноземних вишів, серед яких є багато українців, мають повернутись до навчання. Проте з початком повномасштабної війни неабияку актуальність набуло питання виїзду за кордон чоловіків – студентів іноземних ВНЗ  Дехто волів продовжити навчання після канікул, а дехто лише поступив. І раніше з виїздом не все було гладко, але останнім часом випадки відмови у виїзді за кордон студентів значно почастішали. Із чим це пов’язано й чи реально дістатися закордонного вишу, розповіла Mind партнерка юридичної компанії ESQUIRES Вікторія Ковальчук.

Раніше Mind також розповідав, хто та за яких умов може виїхати за кордон у матеріалі «По всіх фронтах: як працює відстрочка для працівників критично важливих підприємств».

Насамперед слід розрізняти право на відстрочку від призову та право на виїзд за кордон, ці права взаємопов’язані, але не тотожні: не всі, хто мають право на відстрочку, мають право на виїзд за кордон.

Не викликає жодних сумнівів право на відстрочку від призову студентів вітчизняних і іноземних вишів, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти (ч. 9 ст. 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Правила перетинання державного кордону громадянами України (постанова Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57) визначають перелік осіб, які мають право на перетин державного кордону в разі введення на території України воєнного стану з числа осіб, які не підлягають призову на військову службу.

Але ця норма не поширюється на студентів (осіб, визначених в абзацах другому – восьмому частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Правилами перетинання кордону питання виїзду за кордон чоловіків – студентів іноземних ВНЗ не врегульовано (читай – не дозволено).

Як виїжджали раніше?

За наслідками численних звернень листами Генерального штабу ЗСУ від 24.03.2022 №300/1/С/962 та від 03.04.2022 № 300/1/С/1079 (відсутні у відкритому доступі) надіслано роз’яснення Держприкордонслужбі щодо виїзду за кордон призовників і військовозобов’язаних, яким надано відстрочку від призову для продовження навчання, зокрема, які навчаються у закладах освіти за кордоном та на час оголошення мобілізації перебували на території України й не змогли в установленому порядку виїхати за межі території України, у відповідності до ч. 9, 15 ст. 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Генеральний штаб Збройних Сил України фактично дозволяв виїзд за кордон тільки тих студентів, які станом на 24 лютого 2022 року вже навчалися за кордоном. До недавнього часу Держприкордонслужба фактично випускала також студентів, що вступили до іноземних навчальних закладів і після 24.02.2022 за наявності довідок територіальних центрів комплектації.

Що змінилося зараз?

8 серпня 2022 року Державна прикордонна служба України опублікувала роз’яснення, відповідно до якого здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі) у закладах освіти за кордоном і на час оголошення мобілізації перебували на території України та не змогли в установленому порядку виїхати за межі України для продовження навчання – мають право на виїзд з України в разі наявності:

  • студентського квитка або студентської візи;
  • перекладених та нотаріально завірених документів про навчання особи в закордонному вузі;
  • військово-облікових документів із записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією);
  • довідки виданої територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти).

З 8 серпня працівники Держприкордонслужби переважно перестали дозволяти виїзд за кордон студентів, які вступили до іноземних вишів після 24.02.2022

.

(Також днями на сайті Держприкордонслужби розміщено додаткові роз'яснення щодо категорій громадян, яким заборонено виїзд за кордон під час воєнного стану. – Mind.)

Як потрапити на навчання за кордоном?

У зв’язку з високим резонансом, якого набуло це питання, зокрема, завдяки широкому висвітленню його ЗМІ, народні депутати звернулися до головнокомандувача ЗСУ та прем’єр-міністра з проханням врегулювати питання виїзду за кордон усіх студентів іноземних ВНЗ (навіть тих, які вступили після 24.02.2022).

За повідомленнями ЗМІ, головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний подав звернення в Міноборони України «з проханням дозволити виїзд за кордон тим, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період», зокрема і студентів українських вишів.

Остаточна відповідь про право виїзду закордон кожного конкретного студента стане відомою тільки при спробі перетину державного кордону України на виїзд.

Успіх залежить від повноти документів, що підтверджують наявне право на виїзд, і проходження особою паспортного контролю, зокрема, можливості студента пояснити, на якій підставі та з якою метою він виїжджає за кордон (дуже часто із особою проводять коротку співбесіду, обговорюють документи особи, як їх отримано, їхній зміст, про навчання – які предмети, студентський побут тощо).

Практика свідчить, що з однаковим набором документів особа може отримати відмову на одному пункті пропуску й позитивне рішення на іншому, або навіть різні рішення на тому самому ПП за різних змін інспекторів. Позитивні зміни та чітке врегулювання питання перетину кордону студентами на виїзд з України очікується за результатами опрацювання урядом як запиту суспільства, так і звернення головнокомандувача.

До моменту офіційного регулювання зазначених питань у кожному окремому випадку варто консультуватися з юристом щодо підготовки підтверджувальних документів, повноти їхнього змісту, тактики дій тощо.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло