По всіх фронтах: як працює відстрочка для працівників критично важливих підприємств
І яка процедура її оформлення

На початку війни, яку розв'язала росія проти України, Президент України Володимир Зеленський оголосив про загальну мобілізацію для боротьби з ворогом. Водночас призов до лав ЗСУ має свої правила і, зокрема, передбачає відстрочку для певних категорій військовозобов'язаних, зокрема тих, кто працює на критично важливу інфраструктуру. Яки правила відстрочки для таких категорій працівників і що таке бронювання військовозобов'язаних, розповіла Mind партнерка юридичної компанії ESQUIRES Вікторія Ковальчук.
Що таке бронювання військовозобов’язаних?
В умовах воєнного стану працює процедура бронювання військовозобов’язаних за підприємствами, які задовольняють потреби Збройних Сил, інших військових формувань, а також населення. Бронювання означає фактичне надання працівникам відстрочки від призову у зв’язку з мобілізацією.
Бронювання можливе у всіх сферах діяльності, галузях економіки, зокрема для банків, які здійснюють операції в умовах особливого періоду.
Деякі міністерства детально описали процедуру (агро, транспорту), до інших необхідно звертатися за роз’ясненнями.
Органи задіяні у бронюванні:

Рішення про бронювання оформляється наказом Мінекономіки, витяг із цього наказу надсилають підприємству, яке подавало пропозиції. У рішенні зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати шість місяців.
Коли скасовується відстрочка від призову?
Відстрочка від призову підлягає анулюванню в разі:
- Закінчення строку її дії.
- Завершення виконання або скасування завдання підприємству щодо задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, населення.
- Ліквідації підприємства.
- Звільнення військовозобов’язаного.
Яка процедура бронювання?
Мінагрополітики в роз’ясненнях надало інформацію підприємствам галузі агропромислового виробництва, що з метою своєчасного проведення комплексу весняно-літніх польових робіт, забезпечення виробництва сільськогосподарської продукції та продовольства для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань і населення, підприємства мають право надіслати пропозиції щодо бронювання.
Процедура:
- направити до Мінагрополітики лист з пропозиціями щодо бронювання військовозобов’язаних із відповідним обґрунтуванням, зазначивши електронну адресу, контактні номери телефонів і перелік осіб. Приклад самого листа, розміщений на офіційному вебсайті Мінагрополітики;
- до листа додати пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час за формою, передбаченою в Додатку до постанови КМУ від 3 березня 2022 року №194 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 року № 218);
- отримати від Мінагрополітики витяг із наказу Міністерства економіки;
Бронювання військовозобов’язаних відбувається згідно з Переліком професій і посад, що підлягають бронюванню.
Які професії підлягають відстрочці?
Перелік затверджений розпорядженням КМУ від 18 березня 2015 року №493-р із грифом «Для службового користування», тобто цей перелік є закритим. У зв’язку з цим чітко визначити, які посади/професії мають гарантії для бронювання не вбачається можливим.
Міністр АПК закликав агровиробників подавати пропозиції щодо бронювання «Аграрні підприємства та виробники продовольства – подавайте на Мінагрополітики списки критично важливих працівників, яким буде надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час» . Законодавство не визначає які посади/професії є критично важливими в галузі/на конкретному підприємстві.
Пропозиції щодо бронювання в агропромисловому комплексі розглядаються щодо кожного конкретного підприємства окремо. Нормативного визначення і переліку КВЕД, які точно підпадають під бронювання, – немає.
Наявність наказу та наявність у переліку конкретного працівника, код військово-облікової спеціальності якого не входить в перелік, на який не поширюється бронювання (Лист Міноборони 220/1469 від 11 березня 2022 року) є достатньою підставою для звільнення на період від призову.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.