Безпеку замовляли? або Як інновації допомагають у будівництві

Безпеку замовляли? або Як інновації допомагають у будівництві

І що нового вони можуть привнести на будмайданчик

Безпеку замовляли? або Як інновації допомагають у будівництві
Фото: depositphotos.com

Протягом останніх років технології значно просунулися вперед у сфері будівництва. Наразі складні будівельні конструкції створюються з використанням нових інноваційних технологій. Про деякі досягнення у цій галузі, що виводять зведення будівель на новий рівень та роблять безпечнішим для всіх учасників цього складного процесу, розповів Mind Director, Engineering, GlobalLogic Денис Братчук.

Як застосовується машинне навчання та штучний інтелект?

Фільми про високотехнологічне майбутнє малюють нам картину про роботів, що виконують будь-які завдання, та автоматизованих людей, які не відрізняються від реальних. Хоча роботи дійсно мають своє місце в майбутньому на будівництві, реальні можливості АІ та машинного навчання (Machine Learning) набагато ширші та практичніші, ніж може уявити собі людина.

Штучний інтелект допомагає виявляти та прогнозувати ризики на будівництві й тим самим зменшувати проблеми безпеки ще до того, як вони можуть виникнути.

Прикладом використання АІ та машинного навчання є Autodesk Construction Cloud’s Construction IQ. Це сервісна служба на основі штучного інтелекту, яка працює з платформою управління проєктами Autodesk BIM 360. Моделі Construction IQ навчали використовуючи дані 30 000 будівельних проєктів, внаслідок чого алгоритм було розроблено на основі 150 млн будівельних проблем.

Ця розробка допомагає інженерам проєкту визначити, які фактори несуть найбільший ризик, докладно описати їх вплив на якість. Окрім цього, ML&AI-технології допомагають будівельним компаніям оптимізувати постачання комплектовання та запасних частин, проводити первинне оцінювання запитів від клієнтів і навіть пропонувати проєктувальникам типові рішення на базі мільйонів схожих сценаріїв з минулого досвіду. Штучний інтелект виступає як «радник», що допомагає виконувати стандартні завдання швидше, підвищує ефективність та якість будівництва.

Як працює «інтернет речей» (IoT) у будівництві?

Йдеться про так звані розумні пристрої, які взаємодіють між собою та з навколишнім середовищем. Коли такі пристрої підключені до Інтернету, вони приєднуються до створеної системи IoT.

«Розумні» датчики встановлюються на промислових об’єктах для того, щоб перевіряти продуктивность, умови експлуатації, фізичний стан або інші дані за допомогою підключення. IoT використовують у багатьох галузях промисловості. Ви можете використовувати «розумний» датчик для виявлення зміни температури вдома, а в лікарнях за допомогою схожих датчиків відстежують стан здоров'я пацієнтів при хронічних захворюваннях.

На будівництві IoT реалізував себе, зокрема, у кліпсі Spot-R. Вперше ця «розумна» кліпса була представлена 2016 року компанією Triax Technologies і була призначена для виявлення раптового падіння робітників і визначення їх місця розташування на будівельному майданчику. Це необхідність для рятувальників, які реагують на надзвичайні ситуації. З роками цю кліпсу удосконалили, вона обросла новими функціями, як-от інтеграція з контрольно-пропускними пунктами на будівельних майданчиках. До того ж зібрана інформація про місцезнаходження робітників допомагає будувати «теплову мапу» будмайданчика та перевіряти її відповідність плану будівництва.

Що може забезпечити якісне ПЗ?

Наступною важливою частиною на будівництві є якісне програмне забезпечення (ПЗ), яке гарантує безперебійну роботу систем у будівлі. У питаннях, що стосуються безпеки, варто зменшувати вплив людського фактора та впроваджувати більш технологічні підходи. Людина в критичній ситуації може діяти емоційно, а технології працюють з невеликою вірогідністю помилки. ІТ-інженерам разом із працівниками-будівельниками важливо продумати наперед критичні ситуації, які можуть виникнути, і створити якісне ПЗ. Це забезпечить максимально ефективне вирішення кризових ситуацій із мінімальним використанням людського ресурсу. 

Однією з найважливіших розробок інженерів IT-компанії GlobalLogic є ПЗ для протипожежної безпеки в пасивному режимі. Коли відбулося займання в одному приміщенні, дуже важливо, щоб пожежа не поширилася на інші. Українські програмісти створили продукт, який працює над цією задачею в аеропортах, офісних приміщеннях та лікарнях. Застосунок також дозволяє обрати, які саме протипожежні продукти підходять для обладнання кімнати, залежно від кількості отворів між кімнатами, їхнього розміру, матеріалу стін.

Ви зазначаєте необхідні дані – програма показує, які саме продукти на ринку підходять для цього та затвердженні на державному рівні. Диджиталізація цих процесів дозволила позбутися сотень і тисяч паперових регламентних документів, спростила роботу по вибору безпечних продуктів та зменшила вірогідність помилки, яка може коштувати життя.

Як допомагає галузі ПЗ для мобільних пристроїв?

Майже всі додавали собі застосунок, який показує, як ви виглядатимете, коли постарієте. Програма трансформує ваше обличчя, додає вуса й бороду. Але чи задумувалися ви про те, що мобільне програмне забезпечення має вирішальне значення для будівельної галузі?

За допомогою мобільних застосунків можна відстежувати проблеми з безпекою або нестикування конструкцій на будівництві просто з планшета або смартфона менеджера. Застосування цих технологій значно підвищує продуктивність та ефективність роботи на місцях.

Одним із прикладів мобільних розробок, які допомагають побачити проблему на ранньому етапі будівництва, є розробка українських спеціалістів GlobalLogic для створення та збереження протипожежної документації. Наприклад, в аеропорту є десятки тисяч елементів протипожежної безпеки на різних поверхах і в різних будівлях.

Розумний застосунок дозволяє відстежити, чи правильно системи протипожежної безпеки розміщені та встановлені на об’єкті. Наприклад, керівник, який перевіряє місце, де має бути вбудований продукт, просканувавши QR-код, бачить тривимірну модель цього об’єкту прямо на екрані свого телефона. Завдяки візуалізації можна відразу побачити, чи правильно було обрано та інстальовано продукт, і виправити помилки завчасно.

Іншим прикладом є застосунок Guided Installations – програмне забезпечення, яке дає можливість побачити тривимірне зображення модульних конструкцій на будівництві. Наприклад, якщо є необхідність встановити й закріпити освітлення в шпиталях, потрібно не просто перевірити розміри конструкції, що підтримуватиме важкі елементи освітлення або вентиляції, а й здійснити низку інженерних обчислень, аби ці конструкції витримали очікувану вагу. Шпиталь має велику територію з безліччю приміщень і безпека тут – найголовніше.

Застосунок, який ми створили, дозволяє проєктувальнику зробити детальні обчислення на своєму комп’ютері, передати створену модель інженеру на будмайданчик, а той уже побачить на телефоні або планшеті покрокову анімацію, створену з використанням доповненої реальності, де і як саме треба монтувати продукт. Отже, ймовірність помилитися під час проєктування або монтажу стає мінімальною, а створена конструкція – безпечною.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло