IT напоготові: які технології стануть у пригоді у відбудові України

IT напоготові: які технології стануть у пригоді у відбудові України

І над чим працюють українські інженери вже зараз

This material is also available in English
IT напоготові: які технології стануть у пригоді у відбудові України
Фото: depositphotos.com

Майбутня відбудова країни має базуватися на високотехнологічному проєктуванні за новітніми стандартами. Це дозволить робити швидкі та правильні рішення дешевше. Які найбільш перспективні технології та які IT-рішення для допомоги у відновленні України вже створюють українські інженери, розповів Mind директор з інжинірингу GlobalLogic Денис Братчук.

За прогнозами Світового банку, відбудова країни коштуватиме понад $400 млрд. Проєкт глобального відновлення передбачатиме повну інфраструктурну модернізацію, яка зробить Україну сучасним і конкурентоспроможним гравцем на світовому ринку. Уряд усвідомлює можливі виклики для українського «Плану Маршалла» – серед 5 перспективних напрямів для майбутнього залучення інвестицій президент назвав такі: Європа, агро, «зелена» енергетика, локалізація виробництва й IT. І саме ІТ-індустрія фундаментально впливає на розвиток інших сфер.

Читайте також: Хто відбудовуватиме Україну: ключові рекомендації Німецького фонду Маршалла

Я вважаю, що серед основних технологій, які матимуть вплив на відновлення країни, можуть стати Digital Twins, IoT (інтернет речей) та інші сучасні рішення для будівництва й промисловості. Українські інженери вже мають величезний досвід у розробці та застосуванні цих технологій у всьому світі, що значно скоротить час на їх впровадження.

Digital Twins

Технологія Digital Twins стрімко набирає популярності. За прогнозами, уже 2025 року її ринкова вартість тільки у виробничих підприємствах світу сягне $6,69 млрд. Завдяки цифровим двійникам можна згенерувати «модель-двійника» будь-якого реального об’єкта – будинку, підприємства або цілого міста. Наприклад, віртуальний двійник Сингапура вже існує.

Digital Twins може створити віртуальну модель зруйнованого Маріуполя або інших міст: технологія здатна оцифрувати та спроєктувати майбутні квартали, парки, зони відпочинку й ефективну транспортну систему з урахуванням сучасних будівельних технологій. Потреби мешканців майбутніх українських міст будуть задоволені завдяки екологічності, комфорту, перспективі розвитку та зручності для літніх жителів і людей з інвалідністю.

Цифрові двійники дозволяють зрозуміти, як зараз живе те чи інше місто, і планувати його розвиток, відбудову та розбудову в найкращий спосіб, не лише з увагою до того, як воно живе зараз, а й з перспективою на майбутнє.

Запорукою подальшого зростання відновлених міст стане розвиток бізнесу й промисловість. Їм також буде в пригоді Digital Twins: уже зараз за допомогою технології створюються віртуальні репліки складських приміщень. У майбутньому це дозволить швидко відновити склади, що були знищені або переорієнтовані на військові потреби, відповідно до вимог нових підприємств.

Також стане в пригоді автоматизація приміщень із використанням роботів: це допоможе знизити витрати часу на роботу з вантажами й зробить гнучкішими ланцюги постачання. Українські інженери GlobalLogic це вже успішно реалізують. Наприклад, для одного провідного виробника автоматизованих складів цифровий двійник дозволив зменшити час виходу на ринок на 20%, скоротивши витрати людських ресурсів на попередній аналіз на 85%.

Digital Twins у перспективі підсилить «зелену» енергетику країни. Акцент у відбудові енергосистеми поступово зміщується в бік відновлюваних джерел завдяки потенціалу України в цій сфері. За даними аналітиків, вітрогенератори й сонячні панелі можуть покривати до 50% власних потреб економіки. Як сказав Володимир Зеленський, у довгостроковій перспективі Україна може стати головним хабом «зеленої» енергетики для Європи, що зробить її незалежною від постачання російських газу та нафти.

Крім того, ця технологія дозволить змоделювати роботу вітряків і віртуально провести діагностику працездатності, що спростить оцінку ризиків виникнення несправностей. Це зменшить час на профілактику, підтримає безперервність роботи й знизить загальні витрати на обслуговування вітрової ферми.

Ба більше, такі IT-розробки, як Digital Twins, можуть вивести галузь на новий рівень конкурентоспроможності. Наші українські інженери вже працюють над критично важливими технологіями, що здійснюють цілодобовий онлайн-моніторинг електростанцій. Також IT-рішення допомагають прогнозувати погодні умови, що в сукупності з іншими розробками поліпшує точність планів генерації енергії. А коли можна передбачити кількість виробленої електроенергії, можна прогнозувати продажі.

Читайте також: «Режим Бакая»: п’ять ризиків для газового ринку під час повоєнного відновлення України

IoT – Internet of Things

Технологія IoT (інтернет речей) посяде важливе місце у великій відбудові промисловості. Зараз IoT-платформи використовуються великими виробничими компаніями, щоб керувати обладнанням на складах, в офісах та у кінцевих користувачів. Такі хмарні платформи здатні в реальному часі збирати дані з техніки для подальшого аналізу, прогнозувати обсяги фактичного обслуговування тощо.

Крім того, організаціям, що вже працюють з IoT, набагато легше впроваджувати Digital Twins. Такий технологічний симбіоз (IoT+Digital Twins) може допомогти Україні оптимізувати роботу під час відбудови підприємств. Наприклад, відновлення заводу «Антонов», що був пошкоджений на початку повномасштабного вторгнення, можна було б оптимізувати та пришвидшити – збір й аналіз даних із датчиків можуть допомогти зменшити видатки, розрахувати необхідну кількість матеріалів і визначити слабкі місця виробництва.

Також у майбутньому IoT дозволить створити єдину інтегровану платформу, яка стане в пригоді бізнесу. Наприклад, вона допоможе будівельній компанії сконструювати смартбудинок на місці зруйнованої багатоповерхівки. IoT-технології спростять управління вентиляцією і температурою в помешканнях, забезпечать датчиками пожежної та фізичної безпеки, підтримають системи життєзабезпечення в бомбосховищі. Уся інформація буде зібрана в межах однієї платформи, що дозволить швидко сповіщати мешканців про небезпеку й оперативно виявляти несправності.

Читайте також: Електрогенератори від Rolls-Royse, український титан для Boeing: як війна в Україні перекроює глобальні бізнес-напрями

Рішення для будівництва

Відбудова житлових кварталів і цілих міст стане одним із ключових завдань відновлення. Адже, згідно з дослідженням Київської школи економіки, станом на січень 2023 року в Україні було зруйновано або пошкоджено близько 149 300 будинків.

Відбудова середовища пошкоджених війною міст має спиратися на інклюзивність і потреби осіб з інвалідністю. Це завдання потребує розробки окремих рішень.

Наприклад, фахівці GlobalLogic розробили повністю робочу систему управління ліфтами, ескалаторами та шлагбаумами. Технологія дозволяє безконтактно керувати цими пристроями, що стане гарним додатком до безбар'єрного середовища майбутнього й поліпшить мобільність людей з інвалідністю.

Читайте також:  Енергетична відбудова України: які високотехнологічні зарубіжні кейси можуть стати в пригоді

Енергогенерація та енергозбереження

Починаючи із січня 2023 року, українські консультанти GlobalLogic модернізують провідний інструмент для моделювання ринку передачі електроенергії, який широко розповсюджений у США. Окрім цього, наші інженери плідно співпрацюють із колегами з Польщі, Італії та інших європейських країн, допомагаючи розбудовувати енергетичну галузь і підвищувати її ефективність завдяки використанню сучасних хмарних технологій в індустріальних рішеннях. Щиро сподіваюсь, що здобутий досвід стане у пригоді під час повоєнної відбудови України.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло