Загасити запалення: як уникнути ризику звикання до антибіотиків

Загасити запалення: як уникнути ризику звикання до антибіотиків

І навіщо проводити бакпосів перед призначенням цих ліків

Загасити запалення: як уникнути ризику звикання до антибіотиків
Фото: depositphotos.com

Цьогоріч в Україні з серпня почали діяти електронні рецепти на антибіотики. Ця важлива реформація в системі охорони здоров'я допоможе уникнути глобальної проблеми – антибіотикорезистентності. Як уникнути цієї проблеми, навіть якщо є рецепт на антибіотики, і як бути уважним до власного здоров'я, розповіла Mind менеджерка з розвитку продуктів Медичної лабораторії CSD Олеся Даньчак.

Неправильне вживання антибіотиків може не лише бути неефективним, а й несе в собі великі ризики. Бактерії стають стійкими до дії медичних препаратів, і через це інфекційні хвороби, які наразі успішно лікуються антибіотиками, можуть стати смертельно небезпечними. Навіть банальний отит чи ангіна в майбутньому через стійкість бактерій до антибіотиків можуть стати причиною смерті.

Саме тому самолікування є дуже шкідливим. А антибіотики обов'язково має призначити лікар. І найкращий варіант, якщо призначення буде обґрунтоване результатами бактеріального посіву з визначенням чутливості до антибіотиків.

Що варто знати про антибіотики?

Антибіотики – це ліки, які використовуються для боротьби з бактеріальними інфекціями. На віруси антибіотики не діють! Тому насамперед для використання цієї групи препаратів потрібно підтвердити саме бактеріальну інфекцію.

Існують різні групи антибіотиків, дія яких спрямована на різні бактерії. Лише бакпосів з визначенням чутливості до конкретного штаму мікроорганізму надасть правильну відповідь на запитання, який антибіотик буде найефективнішим саме у лікуванні вашої інфекції.

Чому потрібно робити бакпосів до призначення антибіотикотерапії?

Призначення антибіотика без бакпосіву – це як гра в рулетку «допоможе – не допоможе». Окрім цього, побічні ефекти від нераціонального застосування антибіотиків можуть суттєво порушити роботу органів та систем організму людини, спровокувати алергічні реакції. Тобто якщо антибіотик не спрацює з першого разу і потрібно буде його змінювати, ви втрачаєте час в лікуванні бактеріальної інфекції і подвоюєте токсичне навантаження від застосування антибіотика на свій організм.

Навіть якщо препарат було підібрано вірно, в результаті бакпосіву, потрібно пам’ятати про правильний прийом цих препаратів:

  • завершити повний курс прийому, як приписав лікар (навіть якщо полегшення стану настало через день);
  • дотримуватися дозування, яке призначив лікар;
  • дотримуватися кратності прийому;
  • не пропускати прийом пігулки.

Недотримання цих простих правил може призвести до формування стійкості бактерії до даного антибіотика і загострення інфекції, потрібно буде робити заміну лікування.

Що таке бактеріальний посів (бакпосів) і як він проводиться?

Бактеріальний посів з визначенням чутливості до антибіотиків – це дослідження, яке підтвердить наявність у вас бактеріальної інфекції, також надасть відповідь, яка бактерія є причиною хвороби і який антибіотик допоможе її вбити, щоб допомогти вам одужати.

Для проведення аналізу використовується різний біоматеріал, залежно від локалізації інфекційного процесу. При підозрі на запалення сечової системи – це сеча, при сепсисі – кров, при ангіні – мазок із зіву, при отиті – це мазок з вуха тощо.

Надаючи зразки в лабораторію для бактеріального посіву лікар повинен надати інформацію про місце взяття зразка та тип ураження, обов’язково зазначити, які препарати вживає пацієнт на даний час. Ця інформація допомагає мікробіологу вирішити, які поживні середовища та умови росту для бактерій використовувати під час проведення дослідження.

Для того щоб виділити збудника, потрібно провести посів біоматеріалу на чашки Петрі з різними поживними середовищами і створити певні умови для розмноження та зростання мікроорганізму (враховуючи температуру, вологість, освітлення). Після виділення чистої культури, потрібно визначити її кількість (ступінь), яка є значимою для підтвердження інфекційного процесу, та ідентифікувати бактерію, тобто дізнатися її рід та вид.

Після ідентифікації проводиться визначення чутливості бактерії до антибіотиків, як правило чутливість надають лише до умовно-патогенних та патогенних мікроорганізмів.

Якими сучасними методами бактеріологічних досліджень користуються лікарі?

У Медичній лабораторії CSD для проведення бактеріологічних досліджень використовують інноваційні методи, які дозволять лікарю та пацієнту не чекати на результат бакпосіву 7–10 днів, а отримати відповідь якнайшвидше (від 2 до 4 діб залежно від типу біоматеріалу), щоб своєчасно почати лікування. Ідентифікація бактерій відбувається виключно автоматичними методами з використанням аналізаторів, а не застарілими біохімічними методами, що дозволяє мінімізувати людський фактор і підвищити точність та швидкість виконання дослідження. 

У лабораторії досліджують чутливість до більше ніж 70 антибіотиків. Для важких пацієнтів, коли виділяється мікроорганізм, який резистентний до всіх можливих антибіотиків, є можливість виконати синергідний тест і визначити чутливість до комбінації антибіотиків, яка допоможе пацієнтові одужати.

Бакпосів надає комплексну відповідь як щодо бактерій, так і щодо грибів – про чутливість як до антибіотиків, так і до протигрибкових препаратів. Ці дослідження дають лікарю можливість призначити оптимальне лікування, враховуючи всіх збудників захворювання.

Відтак бакпосів перед прийомом антибіотиків – перше правило ефективного лікування. 

При яких захворюваннях лікар повинен призначити бакпосів?

Лікар призначає аналіз, якщо у людини є симптоми бактеріальних інфекцій, зокрема:

  • бронхіту;
  • пневмонії;
  • ангіни;
  • сепсису;
  • інфекцій нирок чи сечостатевої системи;
  • інфікування ран, опіків тощо.

Звичайно, антибіотики стали одним з найважливіших відкриттів у медицині та рятують життя. Але вживатися ці ліки повинні лише за індивідуальним призначенням лікаря і строго у визначених ним дозуваннях, щоб бути ефективними проти інфекції та не нашкодити організму.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло