Виховати в спокої: як обрати дитячий садок під час війни

Виховати в спокої: як обрати дитячий садок під час війни

І які критерії важливі в новій реальності

Виховати в спокої: як обрати дитячий садок під час війни
Фото: УНІАН

Відправити дитину до дитячого садка до повномасштабної війни було певним випробуванням для батьків. Попри те що умови життя українців кардинально змінились із початком повномасштабної війни, питання дитячої освіти лишається актуальним. Змінились тільки вимоги до тих чи інших навчальних закладів, першість у переліку яких відтепер тримає безпека. З якими питаннями та вимогами звертаються до навчальних закладів батьки і на що зараз варто звертати увагу під час вибору дитячого садка, розповіла Mind PR-менеджерка в мережі освітніх проектів MRIYDIY (школа, садок, табори, онлайн-освіта) Аліна Долінко.

Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет повідомив, що станом на 7 листопада 2022 року в 9700 дитячих садках навчаються майже 700 000 вихованців (очно – понад 300 000, дистанційно – майже 300 000, змішано – понад 70 000).

Сотні тисяч дітей дошкільного віку проживають своє дитинство в умовах війни. Одне ми знаємо напевно – сьогодні за дитинство наших найменших громадян маємо боротися усіма силами. Попри все маємо наповнити будні українських дітей веселими іграми, розвитковими заняттями, сміливими мріями, обіймами та підтримкою дорослих. Саме час працювати над міцним та дієвим тандемом «батьки – школа», «батьки – садок» та формувати справжні родинні ком’юніті.

Читати також: Міністр освіти і науки: «Жодних обмежень щодо визнання результатів навчання дитини за кордоном на сьогодні не існує»

Як змінились вимоги батьків до навчальних закладів?

Якщо говорити про вибір садка, про те, на чому варто загострити увагу батькам, то ми виявимо, що деякі критерії, що раніше здавалися найголовнішими, сьогодні витісняються тими, які навіть на думку не спадали в мирний час.

Наприклад, потреба в сертифікованому укритті перекриває потребу в близькості садка від дому. А на те, наскільки в садку професійний персонал, щоб подбати про психологічне здоров’я дітей, батьки звертають увагу чи не в першу чергу.

Нова реальність, але опускати руки навіть не думаємо. Працюємо, створюємо для наших дітей круті освітні проекти, організовуємо для них щасливе дитинство та рухаємося разом до Перемоги.

На що звернути увагу при виборі садка?

Як налаштована комунікація з батьками, наскільки вона швидка. Якщо виникає питання, яке потрібно опрацювати з педагогом-наставником або навіть обговорити з психологом, організувавши зустріч, – чи вітається така опція?

Як показує практика, чим якісніша комунікація персоналу із родинами, тим швидше проходить адаптація дитини, тим гармонічніше почуває вона себе, як створюючи ввечері з татом аплікацію для садочкового проєкту, так і вранці, прощаючись з мамою на порозі садка та прямуючи до своїх друзів.

Також у питанні комунікації буде перевагою, якщо під час повітряної тривоги команда педагогів сповіщає батьків про те, що все гаразд, усі в укритті, діти бавляться, всі в безпеці.

Як облаштоване укриття та які умови створені для того, щоб діти навіть під час повітряної тривоги могли грати, мали доступ до питної води.

Дружба між дітьми та соціалізація. Чудово, якщо в садку допомагають дитині знайти друзів, показують приклад дружніх взаємовідносин. На жаль, рідко коли цей критерій виявляється одразу, тому варто звернути увагу на адаптаційні дні. Часто головною причиною небажання дитини йти до садка є те, що вона не може знайти друзів, а дорослі цьому ніяк не сприяють.

Баланс в програмі. Лише ігри, або тільки заняття з творчості чи суцільна англійська – важливо зрозуміти, чи нема занадто відчутних відхилень лише на один напрямок. Краще поцікавитися, які потреби в розвитку дитини охоплює один день в садку. В ідеалі має бути відведений час для ігор, руханок, занять на розвиток дрібної моторики, прогулянок, вивчення нових слів іноземною мовою, занять з творчості, музики, часу на веселощі.

Психологічна підтримка. Інколи поняття «шкільний психолог» або «психолог у садку» може асоціюватися з холодним кабінетом, де фахівець повчає, як правильно поводитися. Насправді це не так, адже психолог – це людина, з якою має бути цікаво та якій можна довіряти, і важливо, щоб діти це відчували. Тому заняття з психологом мають передбачати активні ігри та веселе спілкування.

Читати також: Очима дітей: як війна виглядає для молодших

Як дитина взаємодіє з природою, чи є на території садка зелені зони. Для родин важливо, щоб діти могли побігати по травичці, посидіти на спеціальному килимку, пограти в ігри в тіні дерев. Щоб територія біля садка не була суцільним асфальтом чи бетоном.

Звісно, влітку, коли значну частину дня можна проводити на подвір’ї, зелені острівки на території садка – це розкіш та значна перевага. А якщо у програмі закладу передбачені заняття з висадки рослин, коли діти, вивчаючи будову квітки, висаджують маленькі паростки – це вартує великої поваги та означає, що над програмою дійсно була проведена кропітка робота.

Чи є місце для фантазій та мрій, чи поважають мрії дітей. Цей критерій дуже легко виявити вже на перших порах, адже дитина ніколи не буде поспішати до садка, якщо якісь її ідеї розкритикують, за щось насварять, важливу для неї думку не візьмуть до уваги. Діти дуже чутливі до цих моментів, тому ми, дорослі, маємо підтримувати їх мрії, хай навіть вони фантастичні. Можливо, прийшов час і нам навчитися мріяти без кордонів та впевнено йти до своїх мрій?

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло