Очима дітей: як війна виглядає для молодших

Очима дітей: як війна виглядає для молодших

І навіщо читати книжку «Абрикоси зацвітають уночі»

Очима дітей: як війна виглядає для молодших

Бекґраунд. Ольга Русіна – дитяча письменниця, яка дебютувала зі своїм першим твором «Сестрички» у 16 років. Вона не лише письменниця, а й журналістка, перекладачка з польської та ведуча.

«Абрикоси зацвітають уночі» – її п’ята книжка. Зі слів самої Ольги, вона написана про 2015 рік на Донбасі, про містечко неподалік Донецьку, що стало збірним образом усіх таких населених пунктів. Іронічно, але книжка вийшла 22 лютого 2022 року й раптово стала зрозумілою набагато більшій кількості людей. Авторка говорить, що книжку по-особливому відчули тепер набагато більше людей, ніж їй хотілося б.

Оригінальна назва: «Абрикоси зацвітають уночі»

Видавництво: Видавництво Старого Лева

Наклад: 2000 примірників

Сюжет. На нас чекає не зовсім весела історія хлопчика Устима, який був змушений дізнатися, що таке війна. На початку історії ми знайомимося з безпілотником (так-так, вам не почулось), якому аж надто детально описують почуття. Уже тут ми запідозрюємо – це якісь фантастичні елементи твору. Так і трапляється: безпілотник губиться на просторах Донбасу, літає в пошуках людини, що його запустила, але знаходить Устима. Перше, що нас дивує – чому безпілотник ніхто не збив? Така сама думка народжується і в голові хлопчика, але зовсім скоро вони розуміють, що безпілотник видимий тільки для Устима. Так і почалася дружба маленького Устима та нашого героя з металу та мікрочіпів, якому хлопчик навіть вигадав ім’я.

Як не дивно, але безпілотник заводить собі ще одного друга: військового на позивний Майстер. Він чомусь також бачить безпілотник, але не дуже лякається тому, що може його чути та розмовляти, а використовує цю можливість як може: говорить, говорить, говорить…

Ми спостерігаємо, що наш безпілотник, який не вміє відчувати, все більше «набирається» людських якостей і починає проживати емоції разом зі своїми друзями.

Окремою окрасою цього твору є собачка Жменька, яку Устим ніжно любить і за яку переживає більше, ніж за себе. Він її ніколи не кидає та не хоче з нею розлучатися, тому в будь-якій життєвій ситуації його вірна подруга буде з ним.

Ця історія – дуже делікатна та щемка оповідь про війну. Оскільки це дитяча книжка, то тут, звісно, не знайдеться жодних деталей, але Устим дізнається, що таке смерть, чого в його рідний дім прийшла війна, переживає розлуку та ще багато речей. З мінусів книги: чарівний гарний безпілотник, який подружився з хлопчиком, – це незвичайна цікава історія, але батькам треба буде звернути на це особливу увагу та пояснити, що такий безпілотник є виключно в книжці та не може існувати в реальному житті. Зараз діти мають знати, що зброя = небезпека.

Втім українські діти й так добре знають, що таке зброя і що від неї треба ховатися, а не намагатися поговорити. Проте хотілося б, щоб батьки проговорили цей момент, щоб впевнитися на 100 відсотків, що дитина розуміє різницю між книжкою та реальністю.

Ця книжечка на 144 сторінки змусить плакати й дорослих також. З одного боку – повністю дитяча книжка, але цей трагічний досвід війни, який кожен із нас пережив певною мірою, змусить заболіти в грудях у кожного.

Вам сподобається, якщо: ви не проти прочитати книжку на воєнну тематику або ж хочете саме такої історії для вашої дитини. Якщо саме цей момент для вас прийнятний, то немає шансів, що книжка вам відгукнеться.

Вам не сподобається, якщо: ви абсолютно точно не бажаєте проживати емоції від війни, читаючи книжку.

Головна причина прочитати: поговорити з дитиною про війну через книжку. Стане в пригоді як батькам, чиї діти пережили війну, так і тим, хто хоче пояснити дітям, що таке війна, як комунікувати з жертвами війни, який у них досвід.

У тому ж дусі:

«Ключі сили» Світлана Ройз


Оскільки ми вже познайомилися з важким оповіданням про війну, то тримайте книжкуу про опанування власних емоцій.

«Ключі сили» – це з корисних рекомендацій, тому що книжка створена українською психологинею, щоб допомогти підліткам і дітям розібратися в темі емоцій та правильного ставлення до них.

З цікавого: книжка інтерактивна, можна виконувати різні завдання на закріплення прочитаного, а також важливо читати її разом із батьками.


«У світлі світляків» Ольга Войтенко

Це художня книжка для підлітків, у якій звичайний світ руйнується, але треба вчитися жити в новому.

Ми познайомимося з Євою-Лізою, якій доведеться забути про свій планшет і вийти з будинку, з Тімом, який допоможе Лізі не забути про своє улюблене хобі – читання, і з Максом, який шукатиме своє нове «я».

Книжка сповнена цікавих пригод, які для нас створила українська авторка – Ольга Войтенко.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло