Інвестиційна гостинність Грузії: куди краще вкладати гроші

Інвестиційна гостинність Грузії: куди краще вкладати гроші

І чому нерухомість – один із найпривабливіших варіантів

Этот материал также доступен на русском языке
Інвестиційна гостинність Грузії: куди краще вкладати гроші
Батумі
Фото: depositphotos.com

Сьогодні, коли в Україні тривають бойові дії, бізнес шукає нові можливості для інвестицій. Одна з країн, яку розглядають для себе підприємці та просто громадяни з певними заощадженнями, це Грузія. Причина не лише в культурній і ментальній подібності, а й у репутації Грузії: країна набула популярності через легкість ведення бізнесу. Тут треба віддати належне уряду, який зважився на кардинальні реформи. У що саме краще вкладатися і які перспективи заробітку, спеціально для Mind розповідає інвестиційний менеджер Циснамі Васадзе.

Куди найактивніше вкладають?

За даними Національної служби статистики Грузії «Сакстат», обсяг прямих іноземних інвестицій у Грузію 2021 року перевищив $1,241 млрд, що в 2,1 раза більше за показник 2020 року ($590 млн). Це інвестиції у фінансовий сектор ($465,3 млн, або 37,5% від усього обсягу), енергетику ($185,9 млн, або 15%) і переробну промисловість ($133,3 млн, або 10,7%). Також популярними були нерухомість, охорона здоров'я, агросектор, транспорт тощо.

Протягом першого півріччя 2022 року, за попередньою оцінкою, обсяг прямих іноземних інвестицій збільшився на 102% ($922,9 млн) порівняно із січнем – червнем минулого року. Основною причиною зростання інвестицій служба статистики називає збільшення акціонерного капіталу компаній та обсягу реінвестицій. Чому у свою чергу сприяло впровадження так званої нової податкової системи.

У 2021 році інвестиції в грузинську нерухомість, будівництво, готельний бізнес та ресторани становили 10% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій ($115,3 млн). За п'ять попередніх років інвестори вклали в нерухомість майже $539 млн, у будівельний сектор – $459 млн.

Сфера нерухомості залишається найпривабливішою для інвестицій у Грузії. Це, відповідно, нерухомість, розрахована на туристів – як апартаменти в курортних зонах, так і готельні комплекси. Іноземці купують приватні будинки та комерційні об'єкти.

На чому заробляють інвестори в Грузії?

Вкладення в нерухомість під силу не лише компаніям, а й приватним особам. Придбання апартаментів у великих комплексах із керуючими компаніями (як власний номер у готелі) означає прибуток від подобової чи довгострокової оренди. Апартаменти в найбільш популярних туристичних точках Грузії можуть щороку приносити від кількох тисяч до кількох десятків тисяч доларів.

До пандемії довгострокова оренда у Тбілісі приносила 10–15% річних, короткострокова – близько 8–9%, кажуть у галузі. Пандемія обвалила рентабельність короткострокової оренди до 7%, тоді як рентабельність довгострокової оренди знизилася не настільки істотно – з 8–9% до тих-таки 7%. Надалі гравці ринку планують вийти на «доковідні» показники.

До пандемії, коли ціни на житло швидко зростали, окупність становила до п'яти років, тому інвестори часто вкладали кошти на етапі будівництва. Пандемія знизила попит і вартість оренди. Але російська агресія в Україні наново спричинила зліт попиту на житло в Грузії. І найближчими місяцями економісти прогнозують суттєве зростання цін на нерухомість.

Куди саме можна вкластися сьогодні?

Апартаменти в Тбілісі або вілла в котеджному селищі на околицях столиці Грузії, квартира в одному з десятків хмарочосів у Батумі або житло в гірськолижних Гудаурі – вибір великий. Усе залежить від бюджету та підходів. Хтось готовий будувати власний готельний комплекс, а комусь підійде варіант купівлі апартаментів у гарному комплексі для того, щоб їх здавала керуюча компанія (готель).

Інший варіант – купити нерухомість і пізніше продати її за вищою ціною. Так, якщо рік тому квадратний метр житла в Грузії коштував у середньому 1050 євро, то сьогодні – вже 1350 євро. За рік ціна підвищилася на 29%. Середня ціна квартири в Грузії зросла з €95 200 до €126 600.

Зазначимо, що в більш виграшному становищі знаходяться багатофункціональні комплекси з розвиненою інфраструктурою – тренажерними залами, басейнами, ресторанами тощо. Дешевих невеликих апартаментів на курортах багато, тому здати таке житло буде складніше.

У сегменті комерційної нерухомості один із вдалих варіантів для інвестицій – склади. Тут немає такої конкуренції, як у випадку з нерухомістю, розрахованою на туристів, але й ринок складніший. Прибутковість оцінюється приблизно в 10%. Середня орендна плата у Тбілісі у 2021 році становила $2,5 за квадратний метр. А цього року намітився тренд до активного цінового зростання, яке зберігатиметься в найближчі два-три роки.

Як оформити власність у Грузії?

Згідно з рейтингом Світового банку Doing Business, Грузія посідає перше місце у світі за швидкістю проведення угод з нерухомістю та кількістю необхідних процедур. На формальності йде кілька годин, а для укладання угоди потрібен лише паспорт. Після підписання договору із забудовником у Будинку юстиції ім'я нового власника вносять до державного реєстру нерухомості.

Комісія за реєстрацію права власності – $15. Угоду можна також провести віддалено, сплативши покупку банківським переказом та отримавши всі документи й чеки від забудовника в електронному вигляді. Забудовники зазвичай пропонують розстрочку на період будівництва, а при купівлі готових об'єктів можна оформити іпотеку.

Які додаткові «бонуси» та як їх отримати?

Купівля нерухомості в Грузії – житлової чи комерційної – на суму понад $100 000 дає право отримати посвідку на постійне проживання (ПНП). Для підтвердження вартості може знадобитися як договір купівлі-продажу об'єкта. Так і укладання спеціальної служби оцінювачів. Також потрібно буде підтвердити, що ви живете та працюєте в Грузії не менше пів року.

Право власності на об'єкт реєструється в Публічному реєстрі, вартість покупки має підтвердити оцінювач, сертифікований Мін'юстом. Оцінка новобудов проходить на стадії готовності і її вартість включають оздоблення, меблі та техніку. Після десяти років постійного проживання та володіння нерухомістю в країні можна оформити безстрокову ПНП.

Купивши нерухомість, дорожчу за $300 000, ви отримуєте ПНП відразу на п'ять років, після чого можна оформити статус резидента безстроково. Але нерухомість має залишатися у власності ці п'ять років.

Як сплачувати податки в Грузії?

Успішному веденню бізнесу у всіх галузях сприяє податкове законодавство. Влада Грузії створила умови, максимально привабливі для іноземних інвесторів.

З 1 січня 2017 року підприємства було звільнено від оподаткування тієї частини прибутку, що вкладається в розвиток виробництва. Згідно з чинним Податковим кодексом, ставка податку на прибуток становить 15%.

Залученню іноземних інвестицій у Грузію сприяє і 57 договорів «Про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленну від сплати податків». Тобто податки сплачуються або в Грузії, або в країні проживання інвестора.

Компанії інформаційних технологій і судноплавні компанії з міжнародним статусом отримують значні податкові пільги, включаючи зниження прибуткового податку та податку на прибуток на 5%, а також скасування 5% податку на дивіденди та податку на майно.

Значні податкові пільги можна отримати, якщо ви ведете бізнес в одній із чотирьох вільних промислових зон Грузії (Тбілісі, Поті, Кутаїсі та Вільна промислова зона Хуалінг). Компанії, що працюють у таких зонах, не обкладаються імпортними та експортними митами, податком на прибуток, дивідендами, ПДВ та податками на майно. Єдиний податок – 4% імпортне/експортне мито на операції між зоною та Грузією.

Замість післямови

Тішать і прогнози щодо фінансової ситуації в Грузії. Так, на початку цього року Fitch Ratings та Standard & Poor's підвищили довгостроковий рейтинг дефолту емітента Грузії в іноземній валюті з «BB-« до «BB» зі стабільним прогнозом. Кредитний рейтинг країни від Moody's залишається на рівні Ba2. А Світовий банк вважає, що у 2022 та 2023 роках економіка Грузії зросте на 5,5%, і у 2024-му тренд збережеться – плюс 5%. Тож для ухвалення рішення стосовно того, чи інвестувати в Грузію, це вагомий аргумент «за».

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло