Репітери: як не залишити себе та сусідів без зв’язку на свята

Репітери: як не залишити себе та сусідів без зв’язку на свята

Яких проблем може завдати повторювач сигналу мобільного зв’язку, якщо встановлювати його самостійно

Репітери: як не залишити себе та сусідів без зв’язку на свята
Фото: depositphotos.com

Сьогодні важко уявити життя та діяльність без мобільного зв’язку, мобільного інтернету та використання різного роду програмних застосунків, які допомагають вирішувати безліч завдань. У час блекаутів кожен з нас відчув на собі – як це, коли смартфон завмирає. Тому користувачі вдаються до пошуку оптимального рішення, яке б допомогло повернути якісний сигнал, зокрема, купують повторювачі сигналу мобільного зв’язку (репітери). Як працюють ці пристрої і як не нашкодити в бажанні покращити зв'язок, розповіла Mind керівник патронатної служби голови НКЕК Богдана Півень.

У повсякденному житті, навіть не в умовах війни, трапляються випадки, коли неможливо скористатися тією чи іншою послугою мобільного зв’язку через слабкий сигнал базової станції оператора.

Переважна більшість таких випадків пов’язана із слабким сигналом мобільного зв’язку всередині житлових приміщень (певних конструкцій), офісів, торговельних центрів тощо. Особливо ситуація загострюється у період вимушених відключень електроживлення, коли навантаження на мережі мобільного зв’язку зростає в декілька разів.

Зараз почастішали випадки, коли громадяни намагаються вирішити питання підвищення рівня сигналу самотужки, що є невірним рішенням!

Окремим фактором є оманлива реклама, коли окремі продавці радіообладнання пропонують придбати, самостійно налаштувати та експлуатувати широкосмугові дешеві повторювачі (англ. repeater), запевняючи покупців, що таке обладнання цілком і повністю вирішить наявну проблему зі зв’язком.

На теперішній час ринок обладнання зв’язку перенасичений пропозиціями з продажу репітерів для систем мобільного зв’язку технологій GSM, UMTS, LTE.

Однак подібна реклама – просто маркетинговий хід, який дозволить продавцю отримати від вас кошти, а ви натоміть отримаєте купу проблем.

У чому криються проблеми?

Повторювач (репітер, ретранслятор) – це радіообладнання, яке забезпечує приймання «слабкого» сигналу від базової станції мобільного зв’язку, його підсилення і подальшу ефірну ретрансляцію на тих самих частотах без зміни структури самого сигналу.

Однак проблема більшості широкосмугових повторювачів у тому, що пристрій забезпечує підсилення радіосигналів на усіх радіочастотах, виділених для радіотехнології, а не в смузі тільки необхідного конкретного оператора. Це призводить до значних завад роботі мереж інших операторів – як для мобільних телефонів абонентів, так і для базових станцій мобільних операторів, які розташовані поруч.

Особливо негативно ця проблема впливає на роботу мереж у густонаселених районах та великих містах, де щільність розташування базових станцій різних операторів є високою.

Тобто, якщо ви встановлюєте широкосмуговий повторювач самостійно у багатоквартирному будинку, то ви вирішуєте проблему для себе особисто, а ваші найближчі сусіди (або навіть увесь будинок) можуть залишитися взагалі без мобільного зв’язку, а подекуди ще й з порушеннями у роботі інших побутових радіоприладів, охоронної сигналізації тощо.

Некоректно настроєні репітери заважають прийманню сигналу іншими абонентами, що перебувають поруч, ставлячи у пріоритет тих абонентів, для яких сигнал буде «сильнішим» та відсікаючи усіх інших.

Чи всі повторювачі шкодять?

Повторювачі (репітери) не належать до категорії радіообладнання, яке може використовуватись абонентом самостійно (як, наприклад, мобільні телефони чи Wi-Fi-роутери).

Повторювач в будь-якому випадку втручається в роботу мережі мобільного зв’язку, ретельно сплановану інженерами мобільного оператора. Але серед них є й такі, які можна налаштовувати на конкретні радіочастоти.

Такі повторювачі є високотехнологічними (відповідно, значно дорожчими, ніж широкосмугові повторювачі) і їх не так вигідно продавати у масмаркеті в інтернеті. Саме такі пристрої не мають проблем у встановленні операторами для своїх абонентів, якщо оператор не знаходить іншого рішення для покращення сигналу в даній локації.

Тому для досягнення очікуваного результату – посилення сигналу голосового зв’язку, збільшення швидкості передавання даних у мобільному інтернеті – репітери може правильно встановити виключно оператор.

Що слід знати про повторювачі, аби не опинитися «поза законом»?

Повторювачі, які дозволено використовувати на території України, мають бути внесені виробником до Реєстру радіообладнання та випромінювальних пристроїв, що веде НКЕК. У даному реєстрі (Переліки 1, 3, 5) міститься радіообладнання, що пройшло процедуру оцінки відповідності у спеціалізованих органах і лабораторіях, де підтверджується їхня технологічна безпечність та експлуатаційні характеристики.

Дозволені для експлуатації повторювачі можна застосовувати для мобільного зв’язку в конкретній смузі радіочастот оператора, а не в усіх смугах радіочастот, як інколи рекламується продавцями.

Експлуатація повторювачів в Україні здійснюється на основі присвоєнь радіочастот. Для цього оператору мобільного зв’язку необхідно замовити в Українському державному центрі радіочастот (УДЦР) процедуру здійснення задіяного присвоєння радіочастоти (які здійснюються для кожного радіообладнання, встановленого у місці з конкретними географічними координатами окремо).

Самостійне підключення повторювача до мережі мобільного зв’язку – це втручання у мережу та у процес надання послуг, із внесенням змін у електромагнітну обстановку в конкретній зоні обслуговування, створення радіозавад іншим абонентам та мережам інших операторів, що тягне за собою адміністративну відповідальність.

За рішенням НКЕК, робота такого радіообладнання, що працює незаконно, припиняється шляхом зобов’язання відключення цього обладнання. При цьому відповідно до статті 73 Закону України «Про електронні комунікації» оператор може у судовому порядку вимагати у власника широкосмугового репітера (джерела радіозавади) компенсації збитків, якщо його мережа зазнала впливу радіозавад, і, як наслідок, погіршилась якість послуг, які надає оператор.

До кого звертатись за підсиленням сигналу зв'язку?

Єдина рекомендація – звернутись із цим питанням до свого оператора! Оператор (за відсутністю інших способів покращення приймання сигналу у вашій оселі/офісі) самостійно запропонує вам необхідне рішення.

Якщо ви вже придбали пристрій в інтернеті, зверніть увагу:

  • чи є на ньому маркування знаком відповідності технічним регламентам. Знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися перед введенням радіообладнання в обіг, якщо радіообладнання було ввезено на територію України легально);
  • чи внесено радіообладнання до Реєстру радіообладнання та випромінювальних пристроїв (Переліків 1, 3, 5).

У жодному разі не підключайте повторювач сигналу самостійно!

Обов’язково зверніться до свого мобільного оператора!

Не шкодьте роботі мобільних мереж, що несуть нам потоки такої життєво важливої в наш час інформації.

Не підключайте повторювач сигналу самостійно. Обов’язково зверніться за можливістю встановлення та експлуатації цього радіообладнання до свого мобільного оператора. 

Бережімо себе, тих, хто поруч, та Україну!

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло