Блокування податкових: чому підприємства потрапляють до «ризикових»

Блокування податкових: чому підприємства потрапляють до «ризикових»

І як позбутись цього статусу та розблокувати ПН

Блокування податкових: чому підприємства потрапляють до «ризикових»
Фото: depositphotos.com

Напередодні голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив, що уряд готує чергову серію змін до критеріїв, за якими відбувається блокування податкових накладних. Як він пояснив, таким чином алгоритм блокування ПН буде покращено. Проте, допоки підприємці очікують змін у цій процедурі, блокування ПН триває. За якими критеріями система обирає «щасливчиків» і чому підприємства потрапляють до категорії «ризикових», розповіла Mind співкеруюча партнерка Юридичної компанії «Армада» Анастасія Луук

Розблокування податкових накладних, подання таблиці даних платника ПДВ, виведення підприємства з категорії «ризикових» є страшним сном майже кожного другого підприємства. Інструменти, які були запроваджені державою з метою запобігання зловживань та маніпуляцій платниками податків показали себе з іншого боку.

Після змін у жовтні 2022 року навіть ті підприємства, які ніколи не мали проблем з блокуванням податкових накладних, відчули на собі «дієві» механізми боротьби із зловживаннями. За логікою податківців, більша частина українського бізнесу – злісні порушники. Чому це відбувається, і як з цим боротися?

Як працює механізм блокування податкових накладних?

Ретроспективний аналіз ситуації показує, що масові зупинки реєстрації податкових накладних здійснюються хвилями. Перша хвиля почалась ще у квітні 2017-го, після чого шторм ніколи не вщухав.

Останній пік блокування податкових накладних припав на жовтень 2022 року, коли набули чинності зміни, внесені постановою КМУ від 12.10.2022 року №1154.

Варто наголосити, що якби держава не звернула увагу на наявну проблему, країну міг чекати «податковий» майдан, незважаючи на воєнний стан. Адже вдосконалення процедури блокування податкових (на думку податківців) мало наслідком масове блокування роботи добросовісних платників податків.

Навіть пан Гетманцев підтвердив статистику, за якою у вересні 2022 року кількість заблокованих накладних була 0,8%, а у листопаді така кількість зросла вдвічі – 1,63%.

Згодом новорічним подарунком для платників податків стали чергові зміни в процедурі блокування, введені постановою КМУ від 23.12.2022 р. №1428. Але, на жаль, дива не сталось, і податкові як блокувались, так і продовжують блокуватися.

Загальний механізм моніторингу при реєстрації податкових накладних має такий вигляд. Після складання податкової накладної і подання її для реєстрації в ЄРПН, вона проходить через автоматизований моніторинг, завданням якого є виявлення ознак, які свідчать про існування певних ризиків порушення податкового законодавства.

Блокування податкових: чому підприємства потрапляють до «ризикових»

Отже, результатом моніторингу може стати не тільки зупинення реєстрації податкової накладної, але й прийняття рішення про включення платника податків до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Читайте також: Податкові накладні: штрафи бізнесу за прострочені строки реєстрації ПН зменшені

Рекомендації по розблокуванню податкових накладних

На сьогодні існує три ефективні способи розблокування податкових накладних. По суті, це ті етапи, які варто застосовувати за черговістю.

Перше, з чого слід починати, це подання пояснень та копій документів впродовж 365 календарних днів від дати виникнення податкових зобов’язань. Пояснення та копії документів повинні підтверджувати реальність господарської операції, щодо якої складено податкову накладну.

Надаю декілька практичних порад.

По-перше, раджу не поспішати подавати пояснення в перший же день, навіть, якщо на вас тисне ваш контрагент. Звісно, не варто чекати спливу 365 днів на подання пояснень, але й не слід поспішати та подавати не повний «розблокувальний пакет», якщо він ще не зібраний. Головна теза: краще кілька тижнів втратити на збір всього пакета документів, ніж місяці на судове оскарження.

По-друге, рекомендую максимально ґрунтовно підійти до підготовки пояснень. Пояснення – це надзвичайно важлива стадія, яка може зекономити час і кошти підприємства, адже шанси на розблокування на цій стадії є досить високі. Навіть більше, подані пояснення є базою для подальшого адміністративного чи судового оскарження.

По-третє, важливо врахувати, що податківці не працюють на вашому підприємстві й вони гадки не мають, як здійснюються ті чи інші господарські операції. Роз’ясніть та розкладіть по поличках всі елементи господарської операції. Те, що вам зрозуміло, – не зрозуміло податківцям.

Дуже часто до пояснень надають тільки документи на підтвердження факту постачання товарів/послуг, але не підтверджують, наприклад наявність матеріально-технічної бази та можливість поставити певну кількість товарів або надати певний обсяг послуг.

Читайте також: Український бізнес назвав головні проблеми у відносинах із владою

З останніх тенденцій, податківці дуже прискіпливо аналізують наявність у підприємства трудових ресурсів. Отже, належним чином оформлені пояснення та підтверджувальні документи дають високі шанси на розблокування податкової накладної на цьому етапі.

У тому ж випадку, коли пояснення не дали бажаного результату і було отримано рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, залишається два шляхи.

Перший варіант – це подання скарги до комісії центрального рівня. Чи слід звертатись до комісії ДПС – питання індивідуальне, але, на мою думку, якщо є шанс на позитивне вирішення на цьому етапі – чому б не спробувати.

Другий варіант – це звернення до суду. Із досвіду скажу, що перспективи прийняття судом рішення на користь платника податків є високими. І якщо ви думаєте, що під час воєнного стану суди не здійснюють розгляд справ – це не так. Суди працюють у штатному режимі, а тому є всі можливості оскаржити рішення податкової та отримати позитивне рішення.

Читайте також: Блокування податкових 2.0: з чим стикається бізнес попри «пом'якшення» критеріїв ризиковості

Чому платників податків відносять до «ризикових»? 

Найчастіше причиною віднесення до ризикових є віднесення до ризикових підприємств вашого контрагента. І хоча всі ми знаємо про індивідуальну відповідальність платників податків, тут вона чомусь не працює.

Часто клієнти питають, як дізнатись чи є ваш контрагент ризиковим. Варіантів тут не так багато: дізнатись ви зможете або безпосередньо запитавши в контрагента, або отримавши рішення про ризиковість вашого підприємства в електронному кабінеті. Відкритого реєстру ризикових платників податків не існує.

Серед інших розповсюджених причин віднесення до ризикових можна назвати наявність недостатньої кількості працівників, недостатню кількість матеріально-технічної бази, невідповідність кількості придбання та реалізації, відсутність послуг оренди, відсутність послуг транспортування, відсутність інформації про місце зберігання придбаного пального та інше.

Рекомендуємо також ознайомитись з наказом ДПСУ від 11.01.2023 року №17, яким було затверджено довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. Він налічує 18 кодів.

Тож,  причин, на які посилається ДПС, нескінченна кількість, але почнемо із самого початку.

Законодавством визначено 8 критеріїв ризиковості, з яких податківці найбільше полюбляють пункт 8, тому що він найбільш розмитий та дає підстави його застосувати у всіх незрозумілих ситуаціях.

З 2020 року цей критерій набув неабиякої популярності, найчастіше в рішенні просто дублювався текст пункту 8 Критеріїв без надання будь-якої конкретики. В такій ситуації платники податків перебували в стані правової невизначеності, адже треба здогадуватись, що саме не влаштувало податківців.

Читайте також: Війна за податки: як Кабмін використовує тотальне блокування податкових накладних

Як позбутися цього статусу? 

Численні скарги та петиції платників податків дали певний результат, адже відповідно до змін, внесених постановою КМУ від 23.12.2022 р. №1428, було відредаговано форму рішень про включення платників податків до ризикових. З 11.01.2023 року податківці зобов’язані, окрім посилань на п. 8 Критеріїв, зазначати у рішенні детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД / ДКПП / умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції.

Скажу відверто, що суттєвих змін ми не відчули, але певну деталізацію податківці все ж почали додавати.

У тому випадку, коли інформація в рішенні все ще не чітка, рекомендуємо подати адвокатський запит та з’ясувати більш предметно, чому ваше підприємство віднесено до ризикових, адже наслідки такого статусу можуть бути критичними.

Щоб позбутися статусу ризиковості, варто подати до Комісії регіонального рівня інформацію та документи, які будуть свідчити про невідповідність вашого підприємства критеріям ризиковості. Хочу звернути вашу увагу на те, що ви не обмежені в кількості спроб для звернення до комісії з відповідною інформацію та копією документів.

Для того щоб зрозуміти, які саме документи та інформацію подавати, подивіться в першу чергу на причину віднесення вашого підприємства до ризикових.

Якщо проблема в контрагентах, то варто надати повний пакет документів на підтвердження реальності господарських операцій з цими контрагентами.

Якщо в рішенні зазначено про недостатність працівників чи матеріально-технічної бази, то потрібно довести протилежне. Подайте або внесіть у форму 20-ОПП всі об’єкти оподаткування, підготуйте та надайте правовстановлювальні документи на це майно. Що стосується працівників, поясніть податківцям, хто саме виконував роботи/надавав послуги/постачав товар. 

Якщо ж спроби вивести підприємство з ризикових шляхом подання інформації та документів є невдалими, то варто звернутись до суду.

Висновки

Намагання податкових органів будь-яким способом забезпечити виконання фіскальної функції дуже часто призводить до прийняття ними таких рішень, які значною мірою ускладнюють здійснення господарської діяльності добросовісними платниками податків.

Розблокування податкових накладних, виведення підприємства з категорії ризикових, подання таблиці даних вимагає послідовного та зваженого підходу. За таких умов є всі шанси на позитивне вирішення цих проблем.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло