Фахівці для України: психологи, педагоги, енергетики та інші спеціальності, затребувані вже сьогодні

Фахівці для України: психологи, педагоги, енергетики та інші спеціальності, затребувані вже сьогодні

Навчальні заклади мають відкоригувати плани з підготовки певних спеціальностей, згідно з вимогами часу та ринку

Фахівці для України: психологи, педагоги, енергетики та інші спеціальності, затребувані вже сьогодні
Фото: Shutterstock

Чим ближче літо, тим гостріше перед випускниками шкіл стоїть питання вибору майбутнього фаху. Здається, що час починає тиснути, і через це ухвалити рішення стає все важче. Яких саме спеціалістів потребує наша країна та які компетенції потрібно розвивати навчальним закладам, розповіла Mind засновниця мережі освітніх проєктів MRIYDIY, співзасновниця мережі шкіл КМДШ Лідія Білас

Ви можете подивитись відео-версію матеріалу вкінці тексту.

З одного боку, розмови про нові тренди, що визначатимуть попит у майбутніх професіях, про штучний інтелект, який може кардинально змінити картину світу, і про те, що більшість із відомих і зрозумілих сьогодні фахів за кілька років просто зникне.

З іншого боку – наша реальність із напівзруйнованою інфраструктурою і економікою, відновлювати яку доведеться найближчим часом, вносить певні особливості у вищезгадані тренди і залишає хороші шанси досить традиційним спеціальностям.

Насправді хвилюватися не варто, адже ми живемо в часі life learning, а отже, навчатися кожному з нас доводиться все життя. У європейських країнах студенти мають право взяти відпустку в університеті, щоб осмислити вивчене та ухвалити рішення щодо продовження навчання. Часто студенти після роздумів змінюють спеціальність і переводяться на інші факультети чи вузи, й усі ставляться до цього з розумінням. Тож помилок у виборі професій не існує, існує лише перевірка гіпотези про те, підходить фах чи ні.

При цьому не варто впадати в іншу крайність та недооцінювати важливість вибору майбутньої спеціальності. Варто провести дослідження різних професій, поговорити з представниками різних фахів і дізнатися про реалії роботи.

Важливим фактором ухвалення рішення про спеціальність в країні, у який уже рік тривають активні бойові дії, є вміння зазирнути в майбутнє. Війна вносить корективи в ринок праці, і деякі спеціальності відходять в тінь, тоді як інші – стають більш затребувані. Звичайно, актуальність професій змінюють технології, а отже, й освіта потребує трансформацій і змін, які б відповідали сучасним викликам. 

Читайте також: Перемога в усьому: як змінити освіту зараз, щоб стати сильнішими в майбутньому

Освітня галузь

Питання реформування освітньої галузі стояло в нашій країні роками. Поки інші сфери впевнено рухалися до інновацій і диджиталізації, система навчаннях в школах та університетах ніби завмерла в старих кайданах. Зміна міністра освіти дала надію освітянам на те, що галузь нарешті дочекається дієвих реформ.

Позитивним досвідом також є навчання сотень тисяч українських школярів у європейських школах і занурення батьків у місцеві системи, що дає надію запозичити переваги європейських навчальних закладів та впровадити їх у нас.

Щоб заповнити величезні пробіли, які залишили після себе пандемія та повномасштабне вторгнення, Україні будуть потрібні десятки тисяч педагогів. Їх відповідальність важко переоцінити. Досвід і знання тепер поступатимуться вмінню закохати дітей у свій предмет, зацікавити за допомогою креативної подачі матеріалу, використовувати інноваційні методи навчання.

Разом із тим школам знадобляться тьютори та ментори, наставники, що можуть підтримати, розпізнати й допомоги розкрити талант дитини, вихователі, що зможуть створити доброзичливу та здорову атмосферу, що буде особливо важливою умовою для великої кількості психологічно травмованих війною дітей. Разом із трансформованою освітою має прийти усвідомлення ролі освітян, повага до педагогів і забезпечення належної оплати праці.

Читайте також: Попри війну: 5 причин пишатись українською освітою

Будівельна сфера

Під час активних бойових дій на території всієї країни було знищено тисячі будинків, лікарень, шкіл, промислових об'єктів і доріг. Для розбудови країни нам знадобляться проєктувальники, архітектори, дизайнери, будівельники та інші спеціалісти суміжних галузей.

Відбудова України потребуватиме фахівців із цієї самої відбудови, але вже нової, сучасної, функціональної та красивої. Нам будуть потрібні нові транспортні розв’язки, які поєднуватимуть Україну та Європу, архітектурні шедеври, що вражатимусь світ і назавжди залишать позаду застарілий присмак минулого.

Зруйновані міста й села – це шрами країни та пам'ять про трагедію, що залишиться з нами назавжди. Але це також шанс на якісне оновлення, який не хотілося б змарнувати. 

Читайте також: Не лише ремонт: що потрібно українським школам під час війни

Психологи та медичні працівники

Значна частина українців застрягла в обезцінюванні своїх травм. Їм здається, що є ті, кому не пощастило більше, тож на своє горе годі й жалітися. Насправді війна травмувала кожного українця. Рано чи пізно свій стан потрібно буде приймати та переживати, замість витіснення та ігнорування. Допоможуть у цьому саме психотерапевти.

Найбільше через активні бойові дії постраждали військові. Крім того, що їх травми серйозні, спеціалістів для них обмаль. Ізраїльські військові психологи передають свій досвід українським фахівцям, але наразі, за оцінками, все одно вкрай мало спеціалістів, які могли б допомогли адаптуватися військовим до цивільного життя.

Інша велика потреба, що існує зараз та існувати після закінчення війни, – лікарі, медсестри та реабілітологи. Очікується збільшення інвестицій в наукові дослідження, налагодження виробництва медичного обладнання та лікувальних препаратів в Україні.

Енергетична галузь

Важливим завданням України зараз та в майбутньому є повна енергетична незалежність і з доступними нам природніми ресурсами це цілком можливо. Вирішення цієї проблеми потребує як інвестицій, так і наявності кваліфікованих спеціалістів.

Розвиток цієї сфери має безліч напрямів – проєктування та використання альтернативних джерел енергії, виробництво сонячних батарей, видобуток сланцевого газу, нафти й вугілля, заходи енергоефективності та інші сфери, що дозволять країні не лише стати енергетично незалежною, а й збільшити постачання енергії для Європи.

Сфера екології

У грудні міністр захисту довкілля та природних ресурсів України повідомив, що шкода довкіллю в нашій країні через війну вже перевищила $38 млрд.  Більш ніж 67 млн тонн небезпечних речовин було викинуто в атмосферу через горіння лісів і нафтопродуктів. Постраждала третина лісового фонду України.

При цьому фахівцям не вдалося порахувати втрати, яких зазнала екологічна сфера на окупованих територіях та у прифронтових зонах. І поки тілесні та душевні рани українців лікуватимуть медики, рани нашої землі мають загоювати кваліфіковані екологи. Саме від їхньої роботи залежатиме майбутнє всієї планети.

Екологам буде потрібно відновлювати лісовий фонд, очищати ґрунтові води, працювати з хімічно забрудненими земельними ділянками, рятувати постраждалу флору та фауну в заповідних зонах (під загрозою зникнення 700 видів тварин і 800 видів рослин), рятувати доступ до питної води.

У європейських країнах до кожного клаптика землі ставляться з повагою і турботою. Тож варто очікувати на сприяння наших західних партнерів такому самому турботливому відновленню екології України, що зробить професію еколога більш затребуваною та важливою.

Звісно, це далеко не всі спеціальності, які будуть важливі після закінчення війни і є важливими вже зараз. Комп’ютерні технології, логістика, військова галузь та оборонна промисловість, сільське господарство – важливість якісних фахівців у цих галузях незаперечна.

Які компетенції варто розвивати?

Розвиток м’яких навичок допоможе легко маневрувати під спеціальностями та швидко знаходити нове робоче місце або ж просувати власний бізнес. Тому розвиток компетенцій не менш важливий, ніж поглиблення професійних знань.

Основними трендами сучасності є гнучкість, швидка адаптивність, вміння ефективно комунікувати та багатомовність.

  1. Світ продовжує глобалізуватися, для обміну досвідом спеціалісти мають розуміти колег із різних країн, тому знання кількох мов є безперечною перевагою.
  2. Компанії досі надають перевагу «гнучким спеціалістам», що бажають зростати, а не досвідченим професіоналам, що протестують щодо будь-яких змін. Гнучкість та адаптивність дозволить швидко перекваліфіковуватися, якщо спеціальність вкраде робот або на неї зникне попит.
  3. Важливою якістю хорошого спеціаліста є успішний тайм-менеджмент. Дистанційна робота продовжує бути в тренді та задовольняє потреби і компанії, і працівників. Тому для останніх важливо вміти мотивувати себе самостійно, без боса або колег за спиною. Вміючи успішно розподіляти свій час, працівник зможе не лише виконувати професійні обов’язки, а й знаходити час для відпочинку, саморозвитку та близьких людей.
  4. Вміння перетворити будь-яку зустріч в потенційний успішний networking є ще однією цінною навичкою. Іноді саме корисні зв’язки є запорукою отримання вигідних контрактів, посад і стипендій. 

Зазвичай розвиток м’яких навичок в Україні перекладають на плечі дорослих і називають «саморозвитком». Усе через те, що в державних школах та університетах їх ігнорують. Тож дорослим доводиться надолужувати самотужки.

Світ змінився, і сьогодні освіта – це не лише знання, а й розвиток особистості, розкриття її сильних сторін та робота з посилення слабких. У навчальних закладах слід збільшувати кількість годин, які приділяються розвитку компетенцій, завдяки яким молода людина досягатиме успіху швидше та впевненіше.

Поки із цим успішно справляють прогресивні приватні школи, але для того, щоб Україна була номером один, цей процес має стати масовим і бути запровадженим у державних навчальних закладах.

Знайти себе та справу свого серця – процес, який може тривати все життя. Цей шлях важкий і цікавий. Когось доля перестає інтригувати та відкриває всі карти ще за шкільною партою, а когось інтригує до останнього та змушує спробувати десятки професій, щоб знайти свою лише на пенсії. У будь-якому разі, хіба не цьому краса нашого життя? Робити свою роботу якнайкраще, зростати, прислухатися до себе та повертати туди, де ти будеш щасливим і відчуєш себе на своєму місці?

👥 Які фахівці стали найбільш затребувані через війну? Цінність якісних фахівців у військовій галузі, оборонній промисловості, сфері комп’ютерних технологій, логістиці та сільському господарстві важко переоцінити. Проте є й менш очевидні професії, яких країна потребує прямо зараз та ще довго потребуватиме після перемоги. Про те, що це за спеціалісти, розповіла засновниця мережі освітніх проєктів MRIYDIY, співзасновниця мережі шкіл КМДШ Лідія Білас. Дізнайся про них у відео Mind та у матеріалі 👇 http://surl.li/gourz

Опубліковано Mind. UA Понеділок, 24 квітня 2023 р.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло