Алкоголізм і діти: українське суспільство вже має можливості для вирішення цієї проблеми

Алкоголізм і діти: українське суспільство вже має можливості для вирішення цієї проблеми

Залежність у підлітків лікується перемиканням уваги й пошуком корисних альтернатив

Алкоголізм і діти: українське суспільство вже має можливості для вирішення цієї проблеми
Фото: depositphotos

Половина українців із початком повномасштабної війни стала менше уваги приділяти власному здоров'ю. Натомість через стрес, пов'язаний з війною, деякі можуть «лікуватись» чи знімати стрес за допомогою алкоголю. На жаль, ця проблема сьогодні притаманна не тільки дорослим, а й підліткам. Крім того, невдовзі школярі почнуть святкувати закінчення чергового навчального року, а учні випускних класів і поготів – прощання зі школою. Під час таких подій традиційно багато хто не оминає можливості перехилити келих, деякі з випускників – уперше в житті. Батьки та вчителі по-різному ставляться до цієї практики. Однак не слід забувати, що надто раннє та активне «залучення» підлітків до вживання алкоголю тягне за собою чимало ризиків. Особливо зараз, у період війни, коли повсюдний стрес став хронічним, а здатність нервової системи витримувати навантаження не завжди рятує ситуацію. Наскільки масштабна ця проблема в Україні та як подолати цю залежність у підлітків, розповіла Mind засновниця мережі освітніх проектів MRIYDIY, співзасновниця мережі КМДШ Лідія Білас.

Трохи статистики. Згідно з опитуванням, 85,7% підлітків 14–17 років мали досвід вживання алкоголю, серед них 46,3% вживали алкогольні напої більше десяти разів. Третина опитаних вживала спиртне протягом останнього місяця, третина відчувала сп’яніння, 12,8% респондентів відповіли про проблеми з батьками через алкоголь. Це дані об’ємного дослідження, що проводилось в межах проекту ESPAD – Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин серед 8509 підлітків до повномасштабного вторгнення. Наразі ситуація з дитячим алкоголізмом є ще критичнішою. Через доступність і певну легалізацію вживання спиртного, підвищений стрес через війну та проблеми з освітнім процесом підлітки швидко стають залежними, знижують успішність та збиваються зі шляху в пошуках себе.

Алкоголь шкідливий. Прихильники спиртного можуть заперечити, що невелика кількість пива, вина чи чогось міцнішого допомагає зняти стрес, соціалізуватись і не може зашкодити. Насправді навіть невелика кількість алкоголю погіршує фізичне та ментальне здоров’я незалежно від віку людини.

Навіть невелика кількість алкоголю – шкідлива

Науковий світ спростовує популярну думку про те, що один келих вина може бути корисним для сердечної системи, а від пива покращується травлення, що випивка допомагає боротись зі стресом, а значить, подовжує життя. Надмірне вживання алкоголю щорічно призводить до 140 000 смертей у США – згідно з дослідженням, опублікованим в листопаді 2022 року. При цьому негативні наслідки стосуються не лише тих, хто вживає спиртне щодня та протягом тривалого часу. Згідно з дослідженням, алкоголь починає шкодити здоров’ю моментально, починаючи з низьких доз.

Вчені дослідили, що основна небезпека полягає в пошкодженні ДНК. Коли людина вживає алкоголь, організм метаболізує його в ацетальдегід, хімічну речовину, токсичну для клітин. Ця речовина «травмує» ДНК і не дає організму відновити пошкодження. Якщо ваша ДНК пошкоджена, клітина може вийти з-під контролю і створити ракову пухлину. Інша форма впливу на ДНК призводить до затвердіння артерій, що провокує підвищення артеріального тиску та ішемічної хвороби серця.

В Україні проблема підліткового алкоголізму є ще й соціальною проблемою. Повномасштабне вторгнення показало нам різницю між нашим суспільством та суспільством ворога. Однією з причин того, що наш недолугий сусід є заляканим, безініціативним, несвідомим народом, є алкоголізм. Пияцтво – один з найвідоміших способів контролювати націю непомітними на перший погляд оковами, що тримають людей на гачку та дозволяють легко ними керувати.

У Римській республіці пияцтво суворо заборонялось, жінок могли стратити за порушення заборони, зате рабам пити не лише дозволяли, але й усіляко сприяли перетворенню їх на залежних та слухняних алкоголіків. І Російська імперія, і СРСР розпадались саме після введення сухих законів. Здається, варто націям протверезіти, як вони починають усвідомлювати, на якому дні знаходяться.

Суспільство може допомогти в подоланні алкоголізму серед підлітків

Для початку варто зрозуміти, що європейські країни також зіштовхувались з подібним викликом. Двадцять років тому Ісландія усвідомила проблему залежності серед підлітків та запровадила державну політику її подолання. У 1998 році хоч раз п’яними протягом останнього місяця перед опитуванням були 42% опитаних підлітків, у 2016 році таких стало 5%. Кількість тих, хто пробував курити маріхуану, впала із 17% до 7%, а курців цигарок поменшало з 23% до 3%.

В основі змін поведінки підлітків стало велике дослідження рівня стресу. Ісландські вчені стверджують, що дослідили стрес молоді ретельніше, ніж хтось робив це до них. Зрозумівши природу його походження, вчені передали результати та рекомендації уряду, а той миттєво впровадив зміни.

Інвестуючи гроші в подолання підліткової залежності та створюючи альтернативи, країні вдалось знизити витрати на охорону здоров’я та на боротьбу зі злочинністю.

Що ж з’ясували в ісландському дослідженні?

Велика кількість підлітків прагнуть гострих емоцій, шукають ризику або відчувають відчуженість чи депресію. Крадіжки, алкогольні або наркотичні речовини дають відчуття контролю мозку над подіями та заспокоюють. Це в свою чергу підвищує впевненість у собі. При цьому людина може прив’язуватись не лише до кокаїну, калорій, сексу, крадіжок, алкоголю. Мозок може отримати насолоду через фізичні навантаження, відчуття змагальності або командної роботи. Крім того, важливі для мозку відчуття дає створення й переживання прекрасного. Тож уряд Ісландії просто допоміг підліткам отримувати необхідну для мозку насолоду без руйнівних наслідків від наркотиків та алкоголю.

Секрет подолання залежності виявився до банальності простим. Підлітків заохочували до хіп-хопу та інших видів танців, малювання та бойових мистецтв. Паралельно проводили тренінги для покращення думок про себе та своє життя.

Ще одна важлива причина зміни життя підлітків – робота з батьками. Для них теж проводили роз’яснювальну роботу про важливість якісного спілкування з дітьми, розмови про їх життя, розуміння того, ким є їх друзі. Крім того, батьків просили не випускати дітей на вулицю ввечері. Все це дало колосальний позитивний результат і рівень алкоголізму та злочинності серед підлітків почав знижуватись щороку.

Держава і зараз підтримує малозабезпечені родини для того, щоб відсутність грошей не стала для них причиною не відвідувати спортивні та творчі секції. Незаможні сім’ї отримують еквівалент 5000 грн щороку, щоб витрачати їх на позашкільні заняття.

Альтернатива для підлітків в Україні

Критично важливо запроваджувати схожі програми для українських підлітків, давати їм альтернативу, що захистить від вживання алкоголю та наркотиків. Що для цього потрібно?

  • Популяризація серед підлітків спортивних та творчих секцій. Позашкільні заняття мали б бути не лише «модними», але й доступними.
  • Робота з батьками, які мають підтримувати підлітків на шляху дорослішання, приймати їх такими, які вони є, але при цьому направляти на позитивний шлях розвитку. Вдома важливо створити атмосферу, з якої не буде хотітись втікати на вулицю та гасити стрес алкоголем. Завдання батьків – бути не ворогами, а авторитетом та прикладом для наслідування.
  • Збільшити кількість досліджень серед підлітків для розуміння тенденцій розвитку суспільства.
  • Контролювати доступність алкоголю та наркотичних засобів для підлітків.

На жаль, поки позашкільні заняття та якісний час з дітьми – розкіш, яку може дозволити собі далеко не кожна українська родина. Часто через економічні проблеми та війну батьки змушені проводити на роботі більшу частину свого часу, а діти – брати керування власним життям на себе, інколи знаходячи насолоду не там, де потрібно. Державі було б корисним стати для підлітків додатковою опорою, яка підтримає під час складного етапу дорослішання та покаже, що мозок може знаходити щастя, спокій, впевненість не лише в алкоголі. 

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло