Ризик є: 9 чинників для блокування криптовалют

Ризик є: 9 чинників для блокування криптовалют

Біржі та обмінники перевіряють монети за різними показниками, підозрілі – блокують

This material is also available in English
Ризик є: 9 чинників для блокування криптовалют
depositphotos.com

Криптоіндустрія останнім часом зіткнулася з безліччю викликів: колапс великої криптовалютної біржі FTX (порівняємо за значимістю з крахом Mtgox), знецінення децентралізованого стейблкоїна екосистеми Terra UST у зв'язку зі спланованою атакою, тривалі нападки на біржу Binance збоку США тощо. Ці прецеденти лягли в основу ще більшого, детального посилення регуляторного ландшафту щодо роботи з криптовалютами як роздрібних, так і корпоративних клієнтів. У свою чергу такі зміни призвели до імплементації централізованими біржами, кастодіанами оновлених, докладних політик і процедур протидії відмиванню коштів та виконання останніми інших приписів, спрямованих на дотримання нових правил гри. Про ризики у використанні криптовалют і про їхнє блокування розповіли Mind юристи Chainlock.pro Денис Кастін, Євгеній Борисенко.

Читайте також: США позивається до найбільшої криптобіржі Binance. Які наслідки це матиме?

Різного роду перевірки й оцінки ризиків особливо активно стали здійснювати найпопулярніші гравці ринку криптовалют, а саме – біржі та обмінки. Як наслідок таких інновацій, до юристів Chainlock почали набагато частіше звертатися клієнти бірж, акаунти яких були заблоковані через «невідповідність умовам використання». Подібного роду ситуації простіше не допускати, ніж надалі намагатися їх вирішити.

Ось кілька важливих чинників, які можуть значно збільшити ризик блокування криптоактивів.

1. Санкції

Блокування облікового запису користувача з посиланням на політику санкцій буквально означає, що ваш гаманець/акаунт взаємодіяв із різними санкційними суб'єктами, як-от Bitzlato або Garantex.

Подібних списків багато, проте найбільш значущими є SDN (Special Designated Nationals), які регулярно публікуються OFAC у США, списки ЄС й ООН, а також окремих країн Євросоюзу. Кожен охочий може перевірити себе щодо включення в подібні списки, просто використовуючи безкоштовні сервіси в інтернеті.

2. Незаконні транзакції (наприклад, Darknet)

Здебільшого під цю категорію потрапляють монети, які так чи інакше взаємодіяли з Darknet-маркетплейсами (Silkroad, Hydra тощо). Такі цифрові активи завжди будуть охарактеризовані як украй високоризикові.

До цього ж розділу належить і використання digital-коштів для фінансування інших злочинів, наприклад використання монет, пов'язаних із наркоторгівлею чи торгівлею зброєю, викраденнями людей тощо.

3. Викрадення монет

На жаль, шахраї користуються інноваційністю ринку криптовалют і тим, що він відносно молодий. Вони зламують централізовані та децентралізовані послуги з метою отримання неправомірної вигоди. Зазначимо, що адреси таких хакерів відносно швидко позначаються, кластеризуються і в деяких випадках можуть бути заморожені.

Наприклад, компанія-емітент стейблкоїна USDT TETHER INC іноді блокує транзакції зловмисників у своїй монеті. В інших випадках така крипта буде позначена автоматичними сервісами (або навіть жертвами вручну), і попадання цих активів на біржу призведе до блокування рахунку.

4. Enforcement Action

У цій категорії зазначимо випадки взаємодії з цифровими активами, які були предметом судових, кримінальних чи інших проваджень. Як приклад можна знову навести сервіс Bitzlato, за взаємодію з яким було заблоковано безліч гаманців на централізованих біржах на запит правоохоронців різних країн.

5. Високоризикові країни

Група розробки фінансових заходів щодо боротьби з відмиванням грошей (FATF) умовно ділить усі країни зважаючи на те, наскільки країна ефективно протидіє відмиванню коштів.

Попри те, що рекомендації цієї групи (FATF) не мають прямої юридичної сили, її авторитет настільки великий, що включення країни до «сірого» чи іншого списку  автоматично спричинить підвищену увагу всіх учасників ринку.

Відповідно, якщо ви отримуєте digital-кошти з високоризикових країн, ризики блокування також зростають.

6. Нерегульовані біржі чи послуги

Незважаючи на той факт, що 2023 року регулювання криптовалют з'явилося практично в усьому світі, деякі компанії досі зареєстровані в офшорних юрисдикціях, де подібне регулювання повністю або частково відсутнє. Також до цієї категорії можна віднести і децентралізовані біржі та різного роду децентралізовані сервіси (наприклад, liquidity pools, DEXs тощо). З іншого боку, у порівнянні з іншими чинниками взаємодію з такими сервісами ми відносимо до чинників помірного ризику.

7. Scams

На жаль, індустрія цифрових грошей часто використовується для реалізації різноманітних шахрайських проєктів, схем Ponzi тощо. Взаємодія з кластеризованими гаманцями scam-проєктів також є фактором, який збільшить шанси застосування різноманітних санкцій до вашого рахунку.

8. Міксери

Ці сервіси раніше переважно служили для «перемішування» криптовалюти з метою досягнення додаткового ступеня анонімності, однак останніми роками все частіше зловмисники стали використовувати міксери, щоб позбутися поміченої або «брудної» криптовалюти.

Відповідно, якщо ваші монети були отримані з такого сервісу, вони також будуть оцінені як підозрілі.

9. Інші чинники

Це інші обставини, які можуть підвищити ризики блокувань (наприклад, криптовалюта, отримана від gambling-проєктів, з нерегульованих p2p-майданчиків тощо).

Chainlock рекомендує вам звертатися до своїх експертів як у разі блокування віртуальних грошей, так і в інших випадках. Це допоможе вам знизити ризики транзакції та повернути свої цифрові активи.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло